Bez řádného postupu nebude léčba účinná
Každý inhalační systém funguje jinak a pro inhalaci platí, stejně jako pro mnoho dalších aktivit, že správnou inhalační techniku je třeba nacvičit. Tak by se dala shrnout dvě základní pravidla inhalační léčby. Výhodou tohoto typu léčby je její vysoká účinnost a minimum nežádoucích účinků, je ale nutné, aby se účinná látka dostala až do plic a při inhalaci nedocházelo k některé z častých chyb.
- Více než 50 % pacientů, kteří při léčbě používají inhalátor, dělá při inhalaci chyby.
- Jejich příčinou může být špatné zaškolení od lékaře nebo odborné sestry, nevhodný výběr inhalátoru i nedostatečné dodržování inhalačního postupu.
- Nesprávná inhalace se týká jak dlouhodobé udržovací léčby, tak úlevových léků. Chyby dělají astmatici i pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí.
Vyvarujte se nejčastějších chyb při inhalaci!
Závažné chyby při inhalaci mohou být příčinou snížené účinnosti, nebo dokonce neúčinnosti léčby, a proto je potřeba osvojit si správné návyky a postupy co nejdříve. K nejčastějším chybám patří špatná koordinace stisknutí tlakového inhalátoru a vdechnutí aerosolu, běžné jsou ale i další nedostatky při nádechu a výdechu.
Některou ze čtyř nejčastějších chyb možná děláte i vy – na co byste si tedy měli při inhalaci dávat pozor?
- Před nádechem z inhalátoru chybí výdech: Než použijete inhalátor, je potřeba zhluboka vydechnout mimo inhalátor. Díky tomu budete moci do plic vdechnout více léčivé látky.
- Nezapomínejte na zadržení dechu: Jakmile vdechnete lék do plic, nezapomeňte zadržet dech. Trvat by to mělo ideálně 5–10 sekund. Čím déle vydržíte se zadrženým dechem, tím lépe může lék působit.
- Do inhalátoru se nedýchá: Pokud vydechujete zpět do inhalátoru, děláte chybu. Po zadržení dechu vyjměte inhalátor z úst a výdech proveďte mimo něj.
- Inhalátor je potřeba dát správně mezi rty: Náustek inhalátoru je nutné pevně obemknout rty, jinak se dávka léku z inhalátoru nedostane do dýchací soustavy, ale unikne do volného prostoru.
Kde se vše naučit krok za krokem?
- Při seznamování se s inhalátorem je důležité naučit se s nádobkou a všemi částmi inhalátoru správně manipulovat. Základní edukaci by měl zajistit ošetřující lékař, u kterého se můžete také domluvit na nácviku s tréninkovým inhalátorem.
- Pokud vám používaný inhalátor z nějakého důvodu nevyhovuje, neobávejte se to říct svému lékaři. Škála inhalátorů je v současnosti široká a výběr je možné přizpůsobit potřebám a schopnostem pacienta.
- Užitečným pomocníkem a průvodcem inhalací, ke kterému se můžete navíc opakovaně vracet, jsou instruktážní videa na webových stránkách věnovaných tématu inhalace – Můj inhalátor. Přehledná tabulka se všemi běžně používanými typy inhalátorů, která je na tomto webu dostupná, obsahuje srozumitelná videa s popisem správné manipulace s inhalátorem i s vysvětlením konkrétní inhalační techniky. Ve videonávodech nechybí kromě přesného popisu inhalace ani výčet chyb typických pro daný typ inhalátoru.
- V neposlední řadě se můžete obrátit o radu na lékárníky v lékárnách BENU v rámci speciální akce, jejímž cílem je zlepšení inhalační techniky u pacientů s astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí.
Internetové stránky www.mujinhalator.cz nabízejí podrobné a srozumitelné návody k používání všech běžně dostupných typů inhalátorů.
(pak)
Zdroj:
https://www.mujinhalator.cz/
https://www.cipa.cz/informace-o-astmatu/inhalacni-systemy-pro-lecbu-astmatu-65
https://havas.cz/pressroom/ctyri-nejcastejsi-chyby-pri-pouzivani-inhalatoru/
https://havas.cz/pressroom/vice-nez-polovina-pacientu-s-inhalatorem-jej-pouziva-spatne1/