Není louka jako louka
Idylická jarní nebo letní procházka alergika po louce se může poměrně
rychle změnit v noční můru: tekoucí slzy, oteklé oči, zhoršené dýchání.
Nemusí tomu ale být vždy. Některé louky totiž alergizují méně a některé
více.
Idylická jarní nebo letní procházka alergika po louce se může poměrně rychle změnit v noční můru: tekoucí slzy, oteklé oči, zhoršené dýchání. Nemusí tomu ale být vždy. Některé louky totiž alergizují méně a některé více.
Typy luk v České republice
Podle rozdělení biotopů je na území České republiky celkem 13 typů luk. Biotop je soubor veškerých činitelů, které vytvářejí životní prostředí určitého organismu nebo organismů. Mezi nejčastěji se vyskytující louky patří tzv. mezofilní ovsíkové louky, aluviální psárkové louky a vlhké pcháčové louky. Ostatních deset typů luk se vyskytuje pouze ve zvláštních místech, jako například na horách, u mokřin atd.
Mezofilní ovsíkové louky
Tyto louky se vyskytují roztroušeně po celém území naší republiky. Nejčastěji na nich rostou luční traviny, jako například ovsík, zvonek nebo kopretina, a často bývají domovem sarančat. Tyto louky mohou v květu díky pylu silně alergizovat.
Aluviální psárkové louky
Aluviální psárkové louky zaujímají většinu z lučních ploch v ČR, a pokud si má člověk vybavit louku, vybaví se mu právě tento typ. Charakteristické jsou tím, že se většinou vyskytují na březích potoků. Nejčastěji na nich rostou trávy jako psárka luční, metlice trsnatá, kostřava luční, medyněk vlnatý, lipnice luční, ostřice dvouřadá, popenec obecný, kohoutek luční, krvavec toten nebo vrbina penízková. V květu jsou tyto louky asi nejvíce alergizující. Je to způsobeno zejména velkým počtem různých druhů pylů.
Vlhké pcháčové louky
Tyto louky se vyskytují podobně jako psárkové louky většinou v blízkosti stružek a potůčků. Ačkoliv na nich ale rostou podobné druhy, tyto louky nepředstavují pro alergika takovou zátěž. Je to způsobeno tím, že na nich obvykle v hojné míře roste sítina, pcháče, blatouch bahenní, pomněnka bahenní, violka bahenní a další druhy, které neprodukují tolik alergického pylu.
Ostatní typy
Na ostatních typech luk většinou rostou poměrně vzácné traviny. Ty pro alergika vesměs žádné nebezpečí nepředstavují. Přesto je ale třeba vždy při delším pobytu v "rizikovém" prostředí mít u sebe nejnutnější léky k zvládnutí prvotní alergické reakce.
(kam)
Zdroje: www.biolib.cz