Léčbě zhoubného karcinomu kůže vládne terapie na míru
Snahou současné medicíny je mimo jiné přizpůsobení léčebných postupů potřebám konkrétního člověka, v této souvislosti se hovoří o tzv. personalizované léčbě. Zároveň s touto snahou, která je podmíněna znalostí molekulárněbiologické podstaty onemocnění, se v poslední době v rámci léčby onkologických onemocnění bouřlivě rozvíjí obor cílené léčby. Tyto pokroky jsou patrné zejména na prognóze nemocných s pokročilými nebo inoperabilními a metastazujícími kožními karcinomy.
Cílená léčba
Rozvoj molekulární biologie pomohl objevit některé konkrétní mutace (chyby) genů vedoucí ke vzniku zhoubného karcinomu kůže, melanomu. Jedná se například o mutace genu BRAF, jehož poškození vede k nekontrolovatelnému dělení buňky a dlouhodobému přežívání nádorových buněk. Cílená léčiva mají za úkol potlačit funkci bílkoviny, která je tímto chybným genem produkována, a tím omezit rozvoj nádorového bujení. Test ověřující přítomnost BRAF V600 mutace je v současné době běžnou součástí vyšetření pacientů s touto diagnózou.
Imunoterapie
Velká pozornost je v současné době zaměřena na imunoterapii, která spočívá v ovlivnění imunitního systému jedince tak, aby byl schopen s onemocněním bojovat sám. Základní myšlenka vychází ze skutečnosti, že některé typy nádorových buněk umí imunitní systém člověka potlačit, případně se jeho účinkům vyhnout, a řešením je proto jeho obranyschopnost během léčby posílit. Příchod těchto léčiv, mezi která patří například pembrolizumab, ipilimumab a nivolumab, znamenal zásadní průlom v léčbě metastazujícího melanomu a pro řadu pacientů představuje naději na významné prodloužení života.
Budoucnost léčby melanomu
Budoucnost terapie nádorového bujení obecně, a tedy i budoucnost léčby závažných forem melanomů, jednoznačně spočívá v cílené léčbě. Nicméně chirurgické odstranění nádoru stále zůstává jedním z hlavních pilířů úspěšné léčby. Naopak například klasická chemoterapie je díky výše zmiňovanému pokroku moderní medicíny již v současné době některými odborníky považována za překonanou. Doufejme, že postupným odkrýváním složitých vztahů nádorové buňky a imunitního systému bude možné tyto znalosti využívat pro vývoj stále účinnějších cílených léků.
Přestože je zhoubný melanom závažné a život ohrožující onemocnění, je často podceňované. Přitom i zde platí, že úspěšnost léčby závisí hlavně na jeho včasném záchytu. Mějme proto na paměti, že prevence vzniku tohoto onemocnění by měla být pro všechny z nás prioritou.
Přepracovala (eub)
Zdroje:
https://www.onkologiecs.cz/pdfs/xon/2016/06/03.pdf
http://www.zdravotnickydenik.cz/2015/04/nadeje-onkologie-lezi-v-imunoterapii-zatim-umi-bojovat-s-melanomem/
https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2015/02/05.pdf
https://www.linkos.cz/files/klinicka-onkologie/382/4083.pdf