Cukrovkou zhoršená funkce ledvin se odborně označuje jako diabetická nefropatie. Jedná se o pozdní a velmi častou komplikaci, která se projeví vylučováním krevních bílkovin do moči. V prvních fázích poškození nejsou v moči běžně prováděnými testy zjistitelné, avšak čím více jsou ledviny poškozené, tím více bílkovin se do moči dostává, a zachytí je tak i klasické vyšetřovací metody. Bohužel v té době mohou být ledviny už nevratně poškozeny.
K onemocnění přistupujte aktivně!
První kroky v léčbě diabetické nefropatie by měly směřovat k normalizaci hladiny krevního cukru a tlaku krve, který bývá u většiny cukrovkářů také zvýšený. Přísné dodržování nastavené léčby a úprava životosprávy jsou zásadními faktory, které mohou zmírnit průběh onemocnění. Základem životosprávy je zdravá a vyvážená strava s omezeným příjmem cukrů a tuků, kontrola hladiny celkového i „špatného“ cholesterolu, pravidelná pohybová aktivita, optimalizace tělesné hmotnosti, odvyknutí kouření či omezení alkoholických nápojů.
Bílkovinu v moči si můžete hlídat sami
U cukrovkářů 1. typu je v rámci pravidelných lékařských prohlídek kromě důsledné kontroly hladiny krevního cukru zařazeno také opakované vyšetření moči. Je však vhodné, aby pacient prováděl tyto úkony i v rámci takzvaného selfmonitoringu, který spočívá v tom, že si sám doma měří hladinu krevního cukru glukometrem a orientačně kontroluje moč indikátorovými papírky, které mohou mimo jiné odhalit přítomnost bílkoviny v moči. Při jejím včasném záchytu lze poškození ledvin zvrátit, či alespoň zpomalit.
U cukrovkářů 2. typu je situace poněkud složitější. Vzhledem k tomu, že cukrovka zpočátku nezpůsobuje dotyčnému žádné potíže či bolesti, mnoho pacientů o onemocnění neví a zjistí se náhodně či při rozvoji některé z komplikací. Nezřídka se stane, že v době odhalení cukrovky je již značná část orgánů poškozena, včetně ledvin, proto by všichni pacienti, u kterých je vysoký předpoklad rozvoje cukrovky, měli dodržovat zásady správné životosprávy.
Co když už mám poškozené ledviny?
V pokročilejších fázích onemocnění se léčba zaměřuje na zpomalení poškození ledvin. Nadměrný příjem bílkovin stravou, močové záněty či některé léky mohou přispívat k dalšímu poškození ledvin, proto je potřeba se těchto situací vyvarovat. Pokud již ledviny nezvládají plnit svoji funkci, je nutné je nahradit pomocí tzv. dialýzy (umělé ledviny) nebo transplantace ledviny od dárce.
Cukrovkáři tvoří nejpočetnější skupinu mezi pacienty podstupujícími dialýzu. Hlavním cílem preventivních a léčebných opatření je zamezení vzniku poškození ledvin, případně prevence jejich přechodu do nezvratného stadia. Dodržování zásad zdravého životního stylu a nastavené léčby při tom hraje klíčovou roli.
(mraf)
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-nephropathy/symptoms-causes/syc-20354556