Deprese – nepříjemná, omezující, nebezpečná
S léčbou deprese by se nemělo otálet. Depresivní příznaky jsou nepříjemné, omezující a nebezpečné. S depresí vám jednoduše není dobře, a to ne občas, ale každý den, po dobu několika týdnů až měsíců. Ráno se budíte ještě za tmy a dál už spát nejde. Sžírají vás výčitky, pocity zoufalství a bezradnost. Vstát z postele se musíte doslova donutit. Nechutná vám jíst, nic vás nebaví. Pokud ještě zvládáte pracovat, práce vám jde pomalu, úkoly odkládáte a děláte chyby. Nemůžete se soustředit. Jste vyčerpaní. Večer je vám sice o trochu lépe, ale bojíte se probuzení do dalšího dne. Nikdo vám nerozumí. Vaši blízcí se o vás bojí, někdy se i zlobí. Běžné požadavky rodiny jsou najednou nesplnitelné. S přáteli se raději nevídáte, snažíte se trávit čas o samotě, a pokud to jde, všechno zaspat. Nakonec vám začíná v hlavě probleskovat myšlenka, zda tohle utrpení vůbec stojí za to…
Pro radu vždy k odborníkovi
Přestože ji depresivní nemocní často nevidí, cesta z deprese skutečně existuje. V první řadě je namístě návštěva odborníka. Pokud si nejste jistí, zda máte skutečně co dočinění s poruchou nálady, zeptejte se svého lékaře. Lékaři všech odborností by měli být schopni depresi odhalit, je ovšem pravda, že nejkovanější je v této problematice psychiatr. Ten na základě svých znalostí a zkušeností určí nejen správnou diagnózu deprese, ale také její typ a hloubku a eventuální přítomnost další duševní poruchy. Na základě vyšetření pak navrhne vhodnou léčbu, která bývá kombinací:
- užívání antidepresiv (v některých případech i dalších léků, například proti úzkosti či na spaní),
- psychoterapie,
- opatření pro úpravu životního stylu.
Nejsou léky jako léky
Při výběru vhodného antidepresiva zváží lékař řadu okolností. Patří mezi ně konkrétní depresivní i jiné příznaky, které se u dotyčného jedince vyskytují. Jiná antidepresiva pravděpodobně dostane nemocný, který většinu dne prospí, trpí naprostou ztrátou energie a vůle, a jiná ten, který je od rána jako na jehlách, je podrážděný, nervózní a nemůže spát. Dále je třeba vzít v úvahu celkový zdravotní stav a další léky, které pacient užívá.
Plný účinek antidepresiv není okamžitý, ale nastupuje pozvolně po dobu několika týdnů. Již nasazené léky se také mohou během terapie měnit, a to z více důvodů. Nejčastějšími důvody jejich výměny jsou jejich nedostatečný účinek či výskyt některých nežádoucích účinků. Mezi ty častější patří snížení chuti na sex, nabírání na váze nebo nevolnost. Nebojte se na ně svého lékaře upozornit. Psychiatr může vedle výměny léčiva upravit jeho dávku, případně kombinovat více léků najednou tak, aby nežádoucí účinky vymizely a bylo dosaženo plného efektu léčby. Po určité době od zaléčení obtíží se obvykle snižuje dávka léku na udržovací hladinu. K vysazování antidepresiv by mělo vždy docházet na základě porady s lékařem, který je doporučil. Jejich předčasné a náhlé vysazení často vede k okamžitému zhoršení psychického stavu.
Ani psychoterapie není jen jedna
Vedle léků je další léčebnou možností u deprese psychoterapie. U lehkých forem může být využita samostatně, častěji se lze ale setkat s kombinací obou přístupů. Psychoterapii provádí psychoterapeut, často jde o vystudovaného psychologa nebo o lékaře. Psychoterapii však může po doplnění patřičného vzdělání nabízet i osoba zcela jiné profese.
V léčbě deprese se například uplatňuje takzvaný kognitivně-behaviorální přístup, který učí dotyčného měnit vzorce negativního myšlení spojeného s depresí. Psychodynamická terapie oproti tomu více čerpá z minulých zkušeností klienta a pracuje s nevědomými procesy, které mohou s přítomnými problémy souviset. Interpersonální terapie se zase zaměřuje na osobní vztahy nemocného a vybízí ho, aby provedl v životě určité změny. Nepostradatelné místo má v léčbě deprese podpůrná psychoterapie, motivační rozhovor a krizová intervence.
Co můžete změnit vy sami?
Také zbavení se některých nezdravých návyků a celková úprava životního stylu mohou mít na váš psychický stav velmi pozitivní vliv. Odborníci proto radí:
- pečovat o mezilidské vztahy, které nám vytváří tolik potřebnou podpůrnou, případně záchrannou síť,
- rozvíjet schopnosti redukování a zvládání stresu včetně některých relaxačních technik,
- dbát na dostatečné množství spánku a dodržovat pravidla spánkové hygieny,
- nezapomínat na pravidelnou fyzickou aktivitu,
- jíst zdravě, vybírat si čerstvé a lehce stravitelné potraviny,
- omezit příjem kofeinu a alkoholu
- pravidelně a v dostatečně vysoké dávce doplňovat omega-3 nenasycené mastné kyseliny, u kterých byl prokázán příznivý vliv na psychické zdraví.
Neléčená deprese ovlivňuje nejen dotyčného, ale i jeho okolí. Dokáže významně narušit přátelské, rodinné i pracovní vztahy. Může se negativně odrazit na výchově dětí i jejich vývoji. Deprese může svého nositele motivovat k nezvratným rozhodnutím, která by jindy neudělal. Přitom se jedná o onemocnění, které je léčitelné.
(veri)
Zdroje:
https://www.psycom.net/depression-treatment-overview
https://angelini.cz/wps/wcm/connect/cz/home/produkty/volne-prodejne-produkty/libretto