Jak poznat depresi?
Podle jakých příznaků poznáte depresi? Když…
- jste přestali umět prožívat radost,
- trpíte poruchou soustředění,
- vás paralyzuje únava nebo ztráta energie,
- jste ztratili chuť k jídlu a zaznamenali váhový úbytek,
- máte poruchu spánku,
- se dostavily i pocity viny či sebevražedné myšlenky.
Deprese a spánek – úzké propojení
Deprese a spánek jsou spolu úzce propojeny a navzájem se ovlivňují. U lidí, kteří onemocní depresí, je velká pravděpodobnost, že budou mít i problémy se spánkem. A naopak – u lidí, kteří trpí poruchou spánku, je větší pravděpodobnost rozvinutí depresivního onemocnění. Deprese a porucha spánku se vzájemně umocňují: Lidé, které trápí deprese a porucha spánku, jsou více ohrožení rizikem spáchání sebevraždy než ti, kteří si na problémy se spánkem nestěžují. Proto není dobré brát své problémy se spánkem na lehkou váhu, raději je začněte řešit.
Až 70 % pacientů léčících se s depresí má narušený spánek. Mezi nejčastější formy poruch spánku patří:
- Nespavost – Nemůžete usnout nebo vydržíte spát jen krátkou dobu. Tato forma je rozšířenější.
- Nadměrná spavost – U této formy naopak cítíte ospalost i přes den, a to ačkoliv jste spali celou noc.
Úprava životního stylu na prvním místě
Nabízíme pár tipů, které pomohou zlepšit jak váš spánek, tak zmírnit příznaky deprese.
- Vyvážená strava a doplňky stravy – Zařaďte do svého jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny a ryb. Bílé pečivo nahraďte celozrnným a místo tučného masa jezte libové. Příznivý vliv na vaše psychické zdraví mohou mít například omega-3 mastné kyseliny, těch ale ze stravy přijímáte obvykle málo, zvažte proto užívání doplňku stravy s jejich dostatečným množstvím v jedné dávce.
- Pravidelný pohyb – Najděte si něco, co vás bude bavit, a věnujte se tomu pravidelně. Je jedno, jestli půjde o běhání, jógu, nebo jízdu na rotopedu.
- Pravidelný spánkový režim – Každý den, i o víkendu, vstávejte a choďte do postele ve stejný čas.
- Omezení doby na sociálních sítích – Množství informací ze sociálních sítí je obrovské a není divu, že to může vaši sebedůvěru podkopávat.
- Pevné vztahy s rodinou a přáteli – Silné mezilidské vztahy mohou přispět k pocitům vlastního naplnění a snižovat účinky deprese.
- Meditace – Kromě toho, že meditace zmírňuje stres, má i další blahodárné účinky na zdraví. Zavřete oči, zkuste na nic nemyslet a soustředit se jen na svůj hluboký nádech a výdech.
Když přichází na řadu léky…
Ne vždy spánková hygiena a úprava životního stylu pomůžou natolik, aby bylo možné se obejít bez léků. Není třeba se jich ale bát. Správně zvoleným přípravkem můžete vyřešit jak problémy se spánkem, tak i depresi. S jakými skupinami léků se můžete setkat?
- Benzodiazepiny – Jsou dobrou volbou pro překlenutí období, než začnou působit antidepresiva (cca 2–4 týdny). Rozhodně by neměly být užívány dlouhodobě, protože na nich vzniká závislost. Potom by vám více škodily než pomáhaly.
- Z-látky – Dlouhou dobu se věřilo, že léky tohoto typu jsou bezpečné. Později se ovšem přišlo na to, že i ony způsobují závislost. Proto se jim raději vyhněte.
- Antidepresiva – Výhodou antidepresiv na rozdíl od benzodiazepinů je, že nejsou návyková. Ovšem ne všechna antidepresiva působí na spánek tím správným způsobem. Proto je důležité vyžadovat ta, která ke kvalitě spánku přispívají. Výhodné je i to, že jednou tabletkou můžete vyřešit jak depresi, tak i problémy se spánkem.
- Melatonin – V poslední době je stále více slyšet o léčbě nespavosti melatoninem. Jde o jeden ze základních regulátorů spánku, a proto by měl navozovat spánek co nejpodobnější tomu přirozenému.
(rhl)
Zdroje:
https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/sleep-and-mental-health
https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/depression-and-sleep