Více než 30 % obyvatel trpí poruchami spánku. Co obnáší?
Kvalitní přiměřený spánek je základem správné životosprávy a důležitou podmínkou celkového zdraví. Podle informací odborníků se však více než 30 % dospělé i dětské populace potýká s poruchami spánku. O jaké obtíže jde nejčastěji? Co můžeme udělat proto, abychom jim předcházeli? Nejen na tyto otázky odpovídala v rozhovoru prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc., z Centra pro poruchy spánku a bdění Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Za poruchu spánku se považují časté obtíže se spánkem trvající déle než tři měsíce
Jak poznáme, že se zrovna u nás jedná o poruchu spánku a naopak, co lze ještě považovat za běžné obtíže se spaním?
Poruchy spánku jsou rozdělovány do šesti kategorií a každá z nich má svoji vlastní definici. Odlišuje se zaprvé nespavost, zadruhé poruchy dýchání ve spánku (spánková apnoe), zatřetí nadměrná denní spavost, začtvrté parasomnie (např. náměsíčnost, noční děsy), zapáté poruchy denního rytmu spánku a bdění a zašesté poruchy pohybu související se spánkem. Za poruchu spánku se zpravidla považují obtíže týkající se spánku, které trvají více než tři měsíce a jsou poměrně časté.
Problémy se spánkem přispívají i k dalším obtížím, jaké jsou nejčastější a nejzávažnější?
Spánek je nezbytný pro regeneraci našich tělesných i duševních sil, posiluje naši paměť, kreativitu i imunitní procesy. Omezuje také vznik obezity a dalších projevů metabolického syndromu a tím snižuje riziko infarktů, cévních mozkových příhod i cukrovky. Odplavováním toxických látek v průběhu noci snižuje riziko vzniku Alzheimerovy demence.
Pokud je spánek pravidelně rušen, nejčastěji přerušovaným dýcháním, které nazýváme spánkovou apnoí, dochází ke zvýšení krevního tlaku s rizikem vzniku cévních mozkových i srdečních příhod. Následkem narušeného nočního spánku je i zvýšená denní spavost, poruchy kognice a u mužů i poruchy potence.
Nespavostí jsou více postiženy ženy
Dokážete odhadnout, kolik procent dospělé české populace má problémy se spánkem?
Poruchy spánku postihují jak dospělou, tak i dětskou populaci – v obou případech se týkají více než 30 % jedinců.
Jaká je nejčastější příčina těchto poruch?
Záleží především na věku, některé poruchy postihují více muže a některé více ženy. Nespavostí jsou více postiženy ženy, k rizikovým obdobím patří zejména těhotenství a období přechodu a menopauzy. U nejmenších dětí (kojenců) jsou nejčastější poruchy spánku spojeny s výchovnými problémy rodičů. U dospívajících a mladých dospělých převažují poruchy denního rytmu spánku a bdění s posunem usínání do pozdně nočních, vzácně až ranních hodin. Na zvýšeném výskytu poruch spánku se u nich podílí nadměrné používání smartphonů, tabletů a počítačů ve večerních hodinách, jejichž obrazovky vyzařují modré světlo, které potlačuje vyplavování spánkového hormonu melatoninu. Bývají často spojeny s dalšími psychiatrickými problémy a mají závažné sociální důsledky. U mužů středního a staršího věku dominuje spánková apnoe a u žen naopak syndrom neklidných nohou.
Je ve vámi uvedených případech vždy potřeba specializovaná léčba, nebo někdy stačí jen úprava režimu?
Úprava režimu patří k základům správné hygieny spánku a bdění. V uvedených příkladech, kdy se už skutečně jedná o poruchu spánku, je nutný jiný léčebný přístup.
Lze říci, jaký typ léčby převažuje?
Nelze, každý typ poruchy spánku vyžaduje jiný způsob léčby.
Co tedy můžeme v rámci prevence spánkových poruch udělat? Jaké jsou zmíněné správné zásady hygieny spánku a bdění?
Některé poruchy spánku mají podklad v dědičné dispozici, a je proto obtížné jim předcházet. Pokud se jedná o správnou spánkovou hygienu, základem je pravidelný režim uléhání i vstávání, lehká večeře s dostatkem bílkovin nejlépe 3 hodiny před usnutím a omezit bychom měli i pití kávy či čaje. Mylná představa je usnadnění spánku alkoholem. Ten naopak spánek narušuje, v pozdně večerních hodinách je nevhodná i návštěva fit center či jiné náročnější sportovní výkony. Spát bychom měli v ložnici, která je dobře vyvětraná a chladná, kam nedoléhá příliš hluku ani světla z okolí. Televizory, počítače ani mobily do místnosti, ve které spíme, nepatří.
(lek)