Problémy s hemoroidy jsou častým žilním onemocněním, které pacienti mnohdy neradi řeší a návštěvu lékaře a léčbu odkládají. Přesné příčiny vzniku hemoroidální nemoci bohužel nejsou známé. Ovšem rizikové faktory, které podporují vznik těchto potíží, známé jsou. Mnoho z nich se týká našich návyků, a tudíž jejich úpravou můžeme snížit pravděpodobnost propuknutí nebo návratu problémů s hemoroidy. O které se jedná?
Nezdravé návyky a jiné rizikové faktory
Je známo, že naše stravovací návyky mají vliv na vyprazdňování (průjem, zácpa) a tím i na čas, který strávíme sezením na toaletě. Ovšem nevhodné návyky, jako je dlouhé vysedávání na WC a namáhavé tlačení spojené se zácpou, vyvíjejí zvýšený tlak na žilní pleteně v oblasti konečníku a řitního otvoru a mohou vést k propuknutí problémů v této oblasti. Podobný nežádoucí efekt pak způsobují také některé tělesné aktivity (sezení na bobku, na kole/motorce, vzpírání).
K zácpě, průjmu nebo k obtížnému vyprazdňování přispívá nesprávná výživa, obezita a strava chudá na vlákninu. Některé potraviny a nápoje působí na naše tělo dráždivě (například kořeněná jídla, káva a kofeinové nápoje, kakao, alkohol) a způsobují překrvení oblasti konečníku a řitního otvoru, kde zvyšují napětí svěrače.
Některé profese, typické dlouhým sezením (tzv. „sedavá“ zaměstnání, kancelářské práce, profesionální řidiči atd.), jsou z pohledu problémů s hemoroidy rizikové.
Těhotenství a poporodní období jsou rovněž rizikem. Ženy se mohou poprvé setkat s problémy s hemoroidy právě v této době, kdy dochází k hormonálním změnám a na oblast působí tlak rostoucí dělohy nebo při porodu.
Až 70 % dospělých se potýká s hemoroidy
Přesné epidemiologické údaje o výskytu hemoroidální nemoci v České republice nejsou k dispozici. Jedním z důvodů je fakt, že řada jedinců s těmito potížemi se k návštěvě lékaře vůbec neodhodlá. Což se týká především osob s méně závažnými příznaky.
Lékařskou pomoc pacienti vyhledají mnohdy až mnohem později, kdy může být léčba náročnější. Podle českých lékařů trpí obtížemi s hemoroidy 50–70 % dospělých. Hemoroidální nemoc se objevuje častěji ve vyšším věku, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům.
Jak vyplývá z možných příčin, toto onemocnění postihuje častěji populace vyspělých zemí. Incidence (výskyt nových případů za určité období) hemoroidů ve Spojených státech je 10 milionů ročně, což odpovídá více než 4 % populace. Obě pohlaví uvádějí nejvyšší výskyt ve věku 45–65 let. Častěji jsou postiženi běloši než Afroameričané a se zvýšenou prevalencí je spojen i vyšší socioekonomický status.
Obecně jsou v rizikové skupině nejčastěji jedinci se sedavým zaměstnáním a s nedostatkem pohybu. Zhruba třetina žen zažije problémy s hemoroidy během těhotenství nebo po porodu, ale muži jsou všeobecně postiženi častěji než ženy. Nicméně vznik hemoroidální nemoci někdy v průběhu života nelze vyloučit u nikoho.
Možnosti léčby
Pro mnohé může být obtížné svěřit se lékaři s těmito choulostivými problémy a podrobit se vyšetření. Důležité je mít na mysli, že lékař je zvyklý řešit s pacienty opravdu různorodé choulostivé problémy, a proto není přehnaný stud namístě.
Pokud byste před návštěvou lékaře chtěli zkusit potíže řešit samoléčbou, je vhodné se informovat v lékárně. Na trhu je řada volně dostupných přípravků. Jde jednak tzv. o vnější léčbu, tedy o různé krémy, masti, gel nebo čípky. Druhou variantou je vnitřní systémová terapie – léčivé přípravky ze skupiny tzv. flavonoidů. Konkrétně jde mj. o diosmin (Diozen). Tato látka se vyrábí extrakcí z citrusových plodů a působí nejenom na posílení stěn pletení, ale také zvyšuje odolnost cév a přináší úlevu od bolesti, krvácení a svědění v oblasti konečníku. Pro rychlou úlevu je vhodné kombinovat obojí.
(lexi)
Zdroje:
https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2020/DP-Hemoroidalni.pdf
https://www.prolekarniky.cz/tema/hemoroidy/detail/hemoroidy-mohou-byt-prvnim-priznakem-chronicke-zilni-insuficience-126701
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4755769/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hemorrhoids