Hemoroidům předcházejte zdravým životním stylem
Hemoroidy, přesněji řečeno hemoroidální nemoc postihuje 50–70 % dospělé populace. Problémům spojeným s ní lze mnohdy účinně předcházet za pomoci úpravy životního stylu.
- Strava: Dostatečný příjem vlákniny změkčuje stolici, podporuje přirozený pohyb střev a usnadňuje vyprazdňování. Zařazení ovoce, zeleniny, klíčků, luštěnin, zakysaných mléčných výrobků a ořechů do jídelníčku vám pomůže zkrátit čas strávený na toaletě.
- Pitný režim: Nezapomeňte vše důkladně zapít nejlépe vodou nebo bylinnými čaji. Stolici to opět účinně změkčí.
- Pohyb: Také pravidelná pohybová aktivita přispívá k normalizaci vyprazdňování. Máte sedavé zaměstnání s minimem pohybu? Nejste příliš fyzicky aktivní? Není nutné se hned nutit do náročných sportovních výkonů. Protáhněte se u stolu nebo v křesle u televize, projděte se za kolegou, po bytě či třeba do blízkého obchodu. Ve volném čase se doporučuje turistika, plavání, jóga (a jiné protahování), ale i rychlá chůze a běh.
Jak rozeznat hemoroidy od jiných zdravotních obtíží?
Co ale dělat, když se vás už dotknou? Ne každá obtíž v oblasti konečníku či řiti (například ostrá bolest, pálení při vyprazdňování či zácpa) je spojená pouze s hemoroidy.
Nemějte obavy a pro přesné určení diagnózy a odhalení příčiny obtíží se obraťte na svého ošetřujícího lékaře. Problémy s hemoroidy jsou častější, než si myslíte, a lékař i lékárník jsou zvyklí v této věci citlivě poradit. Základní vodítko vám poskytne náš dotazník a stručně i následující přehled.
Trojici typických příznaků hemoroidů nepřehlédnete
Typické ukazatele potíží s hemoroidy jsou krev z konečníku, výskyt obtíží v rodině a těhotenství.
- Krev: Čerstvá jasně červená krev, kterou pozorujete na toaletní papíru nebo která odkapává do toaletní mísy při stolici, může být prvním projevem problémů s hemoroidy.
- Dědičnost: Trpí někdo ve vaší rodině na hemoroidy? Může se stát, že se s nimi budete někdy během života rovněž potýkat.
- Těhotenství: Hormonální změny, ke kterým dochází během těhotenství a porodu, a zvětšující se plod zvyšují tlak na žíly v oblasti konečníku, a tak se problémy s hemoroidy mohou u žen poprvé objevit právě v tomto období.
Mezi příznaky, které mohou, ale nemusí ukazovat na hemoroidy (jsou tzv. nespecifické), patří obtížné vyprazdňování, nepříjemné pocity nebo vyboulenina v oblasti konečníku.
Pomocí dotazníku si „spočítejte“ pravděpodobnost, že se vás hemoroidy týkají
Mějte na paměti, že čím dříve se onemocnění podchytí a zahájí se jeho léčba, tím je úspěšnější. Věnujte několik minut vyplnění krátkého dotazníku, na jehož konci si za sečtení bodů sami vyhodnotíte, jak moc je pravděpodobné, že hemoroidy trpíte. V případě, že bude odpověď na tuto otázku kladná, můžete je začít hned řešit. A jako v řadě zdravotních otázek i v tomto případě platí – čím dříve, tím lépe.
V péči o hemoroidy je klíčová důkladná hygiena po vykonání potřeby a dietní opatření. U méně závažných forem onemocnění je vhodná celková léčba přípravky zmírňujícími otok a zánět (ve formě tablet), případně místní léčba (mastmi, krémy, gely, sedacími koupelemi či čípky) minimalizující bolest a svědění spojené s hemoroidy.
(lexi)
Zdroje a použitá literatura:
Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Hemoroidální nemoc. ČLS JEP: Praha, 2021.
Hemoroidy. Důležité informace v přehledné formě. MeDitorial: Praha, 2022. Dostupné na: https://www.prolekarniky.cz/tema/hemoroidy/detail/nova-brozura-o-hemoroidech-vysvetli-pacientum-vse-podstatne-128432.