Jak poznat úzkost?
Úzkost se u každého projevuje částečně odlišně, některé její příznaky jsou zastoupeny více, některé méně a některé mohou úplně chybět. Zde je seznam několika psychických i fyzických příznaků, které můžete během úzkosti zažívat:
- vnitřní neklid nebo napětí,
- nespavost,
- podrážděnost,
- únava,
- nesoustředěnost,
- neustálé obavy či strach,
- bušení srdce,
- ztížené dýchání
- bolesti na hrudi či hlavy,
- trávicí problémy, např. nechutenství, průjmy,
- svalové napětí.
Úzkost je normální. Nebo ne?
Úzkost je soubor reakcí těla na určitý problém. Tělo při ní mobilizuje své síly a snaží se danou situaci vyřešit. Jakmile se to povede, reakce ustanou. Jedná se o přirozenou reakci, se kterou se za svůj život setká každý. Je důležité a hlavně normální se bát. Díky obavám se můžete zkoncentrovat a dosáhnout nejlepších možných výsledků.
Má to své ale. Pokud se většinu dne bojíte toho nejhoršího scénáře, který pro vás váš mozek přichystal, reakce vašeho těla jsou nepřiměřené zátěžové situaci a „plácáte se“ v těchto stavech už delší dobu, asi to nebude zcela normální. Pokud se úzkosti staly vaším každodenním chlebem, je třeba nastalou situaci řešit.
Pomoc, úzkosti mi berou život!
Úzkosti se totiž mohou časem stupňovat a postupně vás omezovat nejenom v pracovním životě, kde budete zcela paralyzováni obavami, že něco pokazíte, ale i v tom partnerském a rodinném. Je běžné, že se lidé začnou bát, že je úzkost překvapí v nevhodné situaci a okolí se jim vysměje. A ačkoliv je strach ze ztrapnění obvyklý, stane se důvodem, proč se lidi začínají stranit nejenom situací a míst, ale i osob. A tak vzniká začarovaný kruh. V tomto bodě vám může začít sebevědomí rychle upadat a zvládat všední věci, jako je nákup nebo jízda MHD, se pak stává těžším a těžším. V takovém stavu je už téměř nemožné fungovat bez pomoci.
Pět tipů, co můžete proti úzkosti udělat sami
- Čas pro sebe – Kdy jste naposledy udělali něco pro sebe? Stačí i chvilka během dne, kdy se budete věnovat tomu, co opravdu chcete jen vy.
- Pobyt v přírodě – Zkuste alespoň párkrát v týdnu jít na procházku do parku nebo do lesa. Pobyt v přírodě zklidňuje.
- Dostatek pohybu – Do svého týdenního harmonogramu zařaďte fyzickou aktivitu. Je jedno, o co půjde. Hlavně aby vás to bavilo a vydrželi jste u toho. Jedině tehdy vám může pomoct.
- Relaxujte – Můžete také vyzkoušet relaxační techniky. Jóga, taj-či, autogenní trénink nebo mindfulness – záleží jedině na vás, co si vyberete.
- Mluvte o ní – Se svými úzkostnými pocity se svěřte rodině, přátelům nebo terapeutovi. Mluvte o tom, co se ve vás děje, co vás trápí, co by vám mohlo pomoct.
Co si proti úzkosti mohu koupit v lékárně?
Můžete také vyzkoušet některé z volně dostupných léčivých přípravků proti úzkosti. Mějte na paměti, že by neměly způsobovat vznik závislosti, ospalost, únavu a měly by být dobře snášeny. Tyto podmínky splňují léčiva na přírodní bázi (tzv. fytofarmaka), která jsou vyrobena z rostlin nebo jejich částí, např. Lavekan, obsahující zklidňující levandulové silice. Hodí se především k zmírnění lehčích forem úzkosti. V případě přetrvávajících obtíží ale vyhledejte lékařskou pomoc. Jak poznáte, kdy už je třeba k tomuto kroku přistoupit? Pokud vaše potíže trvají příliš dlouho (šest a více měsíců), trpíte více příznaky (tři a více příznaků) najednou, přestáváte své úzkosti zvládat nebo nevíte kudy kam a úzkosti vám ubírají na kvalitě života, neváhejte se obrátit na odborníka. Ten s vámi vaši situaci probere a navrhne její nejvhodnější řešení.
(rhl)
Zdroje:
https://www.lavekan.cz/
https://www.healthline.com/nutrition/anxiety-disorder-symptoms#7.-Tense-Muscles
https://www.healthline.com/health/anxiety-symptoms