Trápí vás alergie, nebo obyčejná rýma?
Nemáte pocit, že jste nastydli, ale stejně nedáte bez kapesníku ani ránu? Možná patříte do menší skupiny pacientů, kterým se alergie projevila až v dospělosti. K rozvoji nepřiměřených reakcí imunitního systému mohou přispět velké životní změny, vážná onemocnění nebo těhotenství. U alergií také často dochází ke změně projevů – například z atopického ekzému a potravinové alergie s věkem vznikne alergická rýma a astma.
Jednoduchý test pomůže odhalit původce rýmy
Alergická rýma, na rozdíl od té z nachlazení, je většinou čirá, často ji doprovází kýchání a pálení či slzení očí. Také většinou bývá bez teplot, bolení v krku a celkové svalové únavy, kterou známe při nachlazení. „Alergická rýma nemá sezonní hranice. Pylové alergeny nás obtěžují od časného jara do pozdního podzimu, roztočová rýma nás naopak potrápí hlavně v chladných měsících roku a alergie na zvířecí miláčky má celoroční charakter,“ vysvětluje MUDr. Martin Hospodka, alergolog a klinický imunolog. Zároveň dodává: „Na úplném začátku vypadá rýma z nachlazení i alergická rýma úplně stejně. V této chvíli je můžeme nejsnadněji rozlišit jen tzv. antihistaminovým testem. Pokud vás rýma po spolknutí jedné tablety antihistaminika na několik hodin zcela opustí, máte alergii. Pokud je vám stále stejně, bude to nachlazení.“
Možnosti léčby alergie
Pokud rýma trvá déle než 14 dní, je dobré navštívit lékaře. MUDr. Hospodka popsal, jak probíhá vyšetření u alergologa: „Nejdříve s vámi alergolog probere vaše potíže. Bude se ptát na vaše zdraví, pravidelnou léčbu a na alergické projevy ve vaší rodině. Následně vás lékař vyšetří a domluví se s vámi na dalších testech. Mezi ně patří hlavně dechové a kožní testování. Pokud to situace vyžaduje, navrhne vám alergolog odběr krve ze žíly nebo z prstu. To vše je nezbytné k nalezení správné diagnózy a návrhu adekvátní léčby. V případě léčby alergie se jedná zejména o bariérové metody (omezí kontakt alergenu s vaším tělem), úlevovou medikaci (léky, které ztlumí projevy alergie) a alergenovou terapii (rozpis užívání léčebného alergenu obnovující původní toleranci alergenů).“
Výplach nosu solným roztokem
Těm, kteří hledají úlevu bez užívání léků, doporučuje MUDr. Hospodka používat speciální konvičky pro výplach nosu solným roztokem. „Výplach solným roztokem pročistí a uvolní ucpaný nos a také odstraní podstatné množství alergenu, a omezí tak nepříjemné projevy alergické rýmy. Důležité je ale dodržovat návod k použití a k výplachům používat izotonickou koncentraci solného roztoku (tj. 9 gramů soli na litr roztoku), která nedráždí nosní sliznici.“
(pah)