Transplantace dělohy je možná zase o krok blíž
Podle lékařů bychom se už za dva roky mohli dočkat první úspěšné transplantace dělohy. Na výzkumu prováděném na králících se společně podílejí lékaři z Londýna, New Yorku a Budapešti.
Dosavadní výsledky ukazují, že je možné transplantovat dělohu, která vydrží natolik dlouho, aby umožnila těhotenství.
První vlaštovka ze Saúdské Arábie
Už v roce 2000 se lékaři v Saúdské Arábii pokusili transplantovat dělohu 26leté ženě. Děloha se ale po třech měsících odhojila a musela být odstraněna. Chyba tehdy zřejmě byla v nedostatečném zajištění cévního zásobení a tvorbě sraženin v cévním řečišti transplantované dělohy.
Šance pro tisíce žen
Jen ve Velké Británii žije kolem patnácti tisíc žen v reprodukčním věku, které nemohou mít vlastní děti, protože jim chybí děloha. Často to je následkem nádorového onemocnění, kvůli kterému musela být děloha odstraněna, nebo se s ní vůbec nenarodily. Pro takové ženy je jedinou šancí, jak mít děti, adopce nebo náhradní mateřství. Možnost náhradního mateřství využije ve Velké Británii ročně kolem dvou set žen.
Pro úspěšnou transplantaci nestačí dělohu jen přenést od dárce k příjemci, ale je nutné zajistit dostatečné cévní zásobení a zabránit jejímu odhojení pomocí imunosupresiv (léků, které potlačují imunitu). Je třeba, aby děloha zůstala funkční během celého těhotenství. Pak může být odstraněna, aby žena nemusela stále užívat imunosupresiva.
Úspěch u králíků, naděje pro člověka?
Podle vedoucího výzkumu doktora R. Smithe je problém, jak dělohu přenést a zajistit cévní zásobení, téměř vyřešen. Zbývá vyladit několik technických záležitostí a zpracovat metodu tak, aby byla bezpečná a efektivní i u lidí. Prozatím byla transplantace úspěšná u králíků. Nepodařilo se ale dosáhnout oplodnění přirozenou cestou. Lékaři musí tedy transplantovanou králičí dělohu podrobit zatěžkávací zkoušce těhotenstvím dosaženým pomocí umělého oplodnění.
(jas)