Nedaří se hned otěhotnět? Je to normální, šance je 15 %
Už se pár měsíců pokoušíte o miminko a pořád nic? Je to úplně normální a stále v normě. K těhotenství nedojde tak rychle, jak jsme očekávali. Posouvání rodičovství na pozdější věk sice nepřispívá plodnosti, nicméně v řadě případů je přirozené otěhotnění možné.
Během dospívání je otěhotnění jeden z největších strašáků. Jenže o pár let později už dospělí lidé zatouží po miminku a těhotenství nepřichází tak snadno, jak po letech s ochranou předpokládali. Kdy už je tedy zajít do centra asistované reprodukce? Je na mýtech o početí trochu pravdy? A dá se vůbec vyhnout stresu, když se otěhotnění nedaří?
Šance na otěhotnění
Když se rozhodneme mít přírůstek, nejraději bychom ho přivítali co nejdříve. Často tak cítíme stres z toho, že miminko nepřichází hned. Statistika a hlavně lidské tělo nám ale jednoznačně ukazují, že příroda zkrátka na přivolání nefunguje.
Vezměme nejplodnější věkovou skupinu, tedy ženy do 35 let. Ty mají 15% šanci otěhotnění na jeden menstruační cyklus – a to za předpokladu, že ovuluje, má průchodné vejcovody a partnera s normálním množstvím a kvalitou spermií.
Převedeno do praxe, taková žena by měla teoreticky otěhotnět v jednom ze šesti po sobě jdoucích menstruačních cyklů (při styku kolem ovulace po 2 až 3 dnech). Tuto informaci mnoho žen neví a mají pocit, že s příchodem druhé či třetí menstruace „selhaly”, cítí smutek a paniku z nemožnosti otěhotnět.
Rodičem ve 35 letech?
Na základní a střední škole se rozebírá, jak neotěhotnět – práce s prezervativem a užívání hormonální antikoncepce však zastínili druhou část sexuality, tedy plodnost a početí. Pro zvýšení plodnosti můžeme zlepšit životní styl (nekouřit, nemít nadváhu atd), ale zásadní roli k úspěšnému početí hraje věk vajíčka.
Kvalita vajíček se totiž výrazně zhoršuje kolem 35 let věku ženy. Tím se bohužel snižuje šance na otěhotnění a porod zdravého miminka. Pokud se partneři potkali nebo rozhodli pro rodinu v pozdějším věku, je potřeba počítat s tím, že početí může trvat déle než u mladších párů.
U starších žen/mužů bude možná potřeba pomoc centra asistované reprodukce. Věk vajíčka hraje zásadní roli – ani reprodukční medicína nemá jak „léčit” starší vajíčka. Může pouze jen nabídnout vajíčka od dárkyně.
Každé ženě starší 35 let, která se pokouší otěhotnět, bych doporučila nejprve s partnerem dojít do centra asistované reprodukce. Tam oba kompletně vyšetří a pár se dozví cenné informace konkrétně o své situaci. Následně se mohou rozhodnout, zda vůbec podstupovat nějakou léčbu a budou docházet do centra, nebo mohou být v klidu a pokoušet se otěhotnět doma po svém.
Proč nejde otěhotnět?
Pokud k početí nedojde ani po roce, doporučuje se navštívit gynekologa a potažmo centrum asistované reprodukce. Z ženské strany může otěhotnění brzdit nejen vyšší věk, ale i další faktory:
- (ne)přítomnost ovulace,
- (ne)průchodnost vejcovodů,
- porušená produkce pohlavních hormonů,
- (ne)kvalita vajíček,
- endometrióza (přítomnost tkáně podobné té v dutině děložní, ale umístěné mimo dělohu),
- srůsty v břiše,
- genetický faktor a další...
Národní registr asistované reprodukce uvádí, že neplodnost se týká strany mužů zhruba ve 40 % případů. Povětšinou je to kvalitou a množstvím spermií, nemožností erekce či ejakulace, případně jde o problém genetický.
Bylinky a vitamíny k otěhotnění
Každá žena, která se pokouší otěhotnět, by měla užívala kyselinu listovou 800ug denně. Vhodný je vitamín D, kde je potřeba dát pozor na dávkování. Není chyba užívat kolem 2000 IU denně. Zato dávky nad 4000 IU denně, pokud žena nemá potvrzenou sníženou hladinu v krvi, mohou vést k předávkování. Dále jsou vhodné omega 3 mastné kyseliny v množství kolem 1000 mg.
Ostatní doplňky stravy záleží na individuální situaci. Z bylinných preparátů se uvádí maca, drmek, kontryhel a další. K bylinkám však není možné dohledat studie potvrzující jejich účinnost, proto je lékař nemůže jednoznačně doporučit.
Osvědčené tipy, jak otěhotnět
Pozice při/po ejakulaci roli nehraje. Sperma má po ejakulaci konzistenci gelu, zároveň pochva je v běžném stavu oploštělá. Proto se při jakékoliv poloze sperma obalí kolem hrdla děložního. Pak záleží na kvalitě hlenu v děložním hrdle, zda umožní přístup spermiím do dělohy.
Partner by jen mohl před stykem vynechat teplou koupel nebo saunu. Teplo totiž zpomaluje spermie. Jinak není potřeba dělat něco jinak – zkrátka může ke styku dojít úplně normálně jako dosud, jen bez ochrany.
Tip uLékaře.cz: Ženy mohou snížit riziko zánětu močových cest tím, že se půjdou hned po styku vyčůrat.
A můžu ovlivnit pohlaví miminka?
Babských rad k otěhotnění najdete opravdu řadu. A vygooglit se dá leccos: holčička se údajně narodí, když je při sexu aktivnější muž, při misionáři, během stresového období, při sexu v sudé dny v měsíci nebo mít hlavu na jih. Chlapečci se prý vyrábějí při větší aktivitě ženy v pozici koníčka, při sexu s hlavou na sever a v liché dny.
Nic z toho nedává medicínsky smysl. Při oplodňovacím styku jednoduše nemůžeme rozhodnout, jestli si zaděláme na chlapečka nebo na holčičku. Je to zkrátka 50 na 50.
Jediná situace, kdy se dá s jistotou říct JE TO HOLKA/KLUK, nastává při umělém oplodnění. Lékař transferuje embryo s využitím genetického vyšetření embrya, a tedy zná složení chromozomů včetně těch pohlavních.
Když opravdu nejde otěhotnět…
Můžeme dopodrobna rozebírat, proč se některým párům dlouho nedaří otěhotnět. Bezpochyby má smysl zdravá životospráva, vnitřní harmonie a také pokora k přirozeným lidským procesům.
Lékaři mohou lidem dát určitá doporučení a v centrech asistované reprodukce kvalitní léčbu, je však na každém „budoucím rodiči“, jak k početí přistoupí. Každý si potřebuje přijít na to, zda mu k potřebnému duševnímu klidu pomůže hormonální jóga, pravidelná svižná chůze nebo třeba třítýdenní dovolená.
Důležité je nikdy nekoukat do minulosti a říkat si, že tenkrát měl něco rozhodnout jinak. Minulost nezměníme. To, co můžeme ovlivnit, je přítomnost a blízká budoucnost. Právě žít v přítomnosti a využívat příležitostí, které nám aktuální okamžik přináší, nám pomůže žít spokojený život.