Inkontinenci tají i několik let
Marii, 52letou matku tří dětí, začaly trápit nedobrovolné úniky moči v jejích pětačtyřiceti letech. Zpočátku se jednalo o občasné epizody jednou či dvakrát do měsíce. Domnívala se, že tyto potíže k přibývajícímu věku patří, a proto je ignorovala. Jak se blížily její padesáté narozeniny, úniky moči se začaly opakovat stále častěji. Mnohdy cítila silné nucení na močení a opakovaně moč nedokázala zadržet. V důsledku těchto obtíží Marie postupně začala omezovat každodenní aktivity. Držela se blízko domova, pokud se musela vzdálit, nejprve si vyhledala nejbližší toalety v této lokalitě. Styděla se, že nemá vyprazdňování měchýře pod kontrolou, a proto jí trvalo dlouhou dobu, než se se svým problémem svěřila odborníkovi.
Marie zdaleka není jediná, koho obtěžují úniky moči. Inkontinence postihuje každou čtvrtou ženu ve věku nad 35 let. Ve velké míře trápí i muže, ačkoliv ženy bývají postiženy dvakrát častěji. Mohou za to faktory jako těhotenství, porod či hormonální změny po menopauze. Podle statistik značná část pacientů vyhledá odbornou pomoc až po několika letech strádání.
Stresová vs. urgentní inkontinence
Nedobrovolný únik moči vzniká z mnoha různých důvodů. Stresová inkontinence je nejčastější formou obtíží, která se projevuje při náhlém zatnutí břišních svalů, jako je kýchnutí, kašel či fyzická námaha. Problémy lze vylepšit či úplně vyřešit pomocí konkrétních cviků na posílení svalů pánevního dna.
Dalším typem je inkontinence urgentní, při níž močový měchýř nezvládne pojmout moč do své plné kapacity a dlouhodobě ji tak shromažďovat. Projevuje se náhlým neovladatelným nucením na močení doprovázeným předčasným únikem moči. Vyvolávající příčinou mohou být záněty, chorobné změny ve stěně močového měchýře či špatná koordinace mezi mozkem a močovým měchýřem.
Podle objemu uniklé moči se dělí inkontinence na mírnou, střední a těžkou. Při mírné formě uniká 50–100 ml moči během čtyř hodin. Úniky se dostaví při intenzivním cvičení, při smíchu či silném zakašlání. O středně závažné inkontinenci mluvíme, pokud jsou úniky moči v rozsahu 100–200 ml během čtyř hodin. Dochází k ní například při chůzi do schodů či lehčí fyzické námaze. Za těžkou formu inkontinence se považují úniky moči při minimální fyzické námaze nebo tehdy, pokud jsou trvalé nebo během čtyř hodin unikne více než 200 ml moči. Závažnost inkontinence závisí na mnoha faktorech a u pacienta se může rychle měnit. Jiný stupeň inkontinence může pacient zaznamenat v noci, přes den v klidu nebo při pohybu.
„Onemocnění“ s dobrou prognózou
52letá Marie nakonec podstoupila lékařské vyšetření, kde jí byla stanovena diagnóza urgentní inkontinence středního stupně. Léčba zahrnovala režimová opatření a léky. Lékař jí v rámci režimových úprav doporučil snížit tělesnou hmotnost, omezit kávu a čaj a upravit pitný režim. Pacientka také začala s nácvikem zvyšování kapacity močového měchýře. Jde o techniku, při které si jedinec vyplňuje mikční deník, na jehož základě postupně prodlužuje intervaly vyprazdňování měchýře. U pacientky byla léčba účinná a také ji dobře snášela. Po několika měsících používala inkontinenční vložky již jen pro jistotu.
Možnosti léčby inkontinence v posledních dvaceti letech značně pokročily. Mírné úniky moči se dají ve většině případů zvládnout režimovými opatřeními a posílením svalů pánevního dna. U středních a těžkých forem je již většinou potřeba nasadit farmakologickou léčbu, případně chirurgický výkon. Čím závažnější jsou úniky moči, tím je i samotná léčba obtížnější a nákladnější.
(mraf)
Zdroje:
https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/features/incontinence-womans-little-secret#1
https://theconversation.com/urinary-incontinence-can-be-a-problem-for-women-of-all-ages-but-there-is-a-cure-49365