Obezita je definována jako stav, kdy člověk dosahuje indexu tělesné hmotnosti (BMI) 30 a více. BMI nad 30 podporuje rozvoj hlavně stresového a smíšeného typu inkontinence. Důvodem je podle odborníků velké množství tuku v oblasti břicha, což trvale zvyšuje tlak na břišní orgány – tedy i na močový měchýř. Tělesný tuk navíc namáhá svaly a nervy v oblasti pánve, což může zhoršovat problémy s udržením moči.
- Pro stresovou inkontinenci je typický únik moči při smíchu, kašli, kýchnutí nebo běhu.
- Při smíšené inkontinenci se spojuje stresová inkontinence s náhlou a intenzivní potřebou močení, která může souviset například s nesprávnou funkcí svalů močového měchýře.
Zhubněte, uleví se vám
- Každé navýšení BMI o 5 představuje minimálně o 60 % vyšší riziko rozvoje inkontinence.
- Naopak snížení hmotnosti zmírní potíže s udržením moči. Potvrzuje to například studie, při níž se více než 300 obézních pacientek s inkontinencí účastnilo půlročního programu zaměřeného na snížení váhy. Součástí programu byl dietní režim, fyzická aktivita a nácvik ovládání močového měchýře. Počáteční počet 10 epizod úniku moči týdně se po půl roce snížil o 47 %.
Obezita může komplikovat léčbu
Inkontinence není jediným zdravotním problémem, který obezita přináší. Onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, problémy s klouby nebo jaterní choroby jsou jen stručným výčtem dopadů, které přímo souvisejí s nadměrnou tělesnou hmotností. Obezita navíc značně komplikuje případné chirurgické řešení inkontinence a úspěšnost zákroku. Váhový úbytek představuje klíčový krok ke zlepšení celkového zdravotního stavu, močové ústrojí nevyjímaje.
Zdroje:
www.news-medical.net/health/Obesity-and-Urinary-Incontinence.aspx
www.medscape.com/viewarticle/587520