Kimči, řasy, koriandr aneb Tipy pro zdraví z celého světa
Zima je tu a s ní i období chřipek, nachlazení, o covidu nemluvě. Máme pro vás nápady z celého světa, jak můžete posílit svou imunitu i podpořit boj s nemocí. Jsou velmi jednoduché a dostupné prakticky pro každého. Každá země má své zvyky a to by v tom byl čert, aby na každém šprochu nebylo pravdy trochu!
Okořeňte si život jinak
Zázvor a kurkuma jsou podobné rostliny a jejich oddenky jsou velmi oblíbené, nejen v Indii. I Češi si je oblíbili jako koření nebo přísady do čaje v době nachlazení. Indové do toho ale jdou naplno a jejich oddenky žvýkají zasyrova. Mají po nich příjemný dech, dodají svému tělu vitaminy a antioxidanty a považují to i za prevenci nachlazení.
Dopřejte si superpotravinu, která jako superpotravina nevypadá
Už starověká Čína považovala za jednu z nejdůležitějších potravin vývar. My dnes víme, že dobře udělaný vývar z kvalitních surovin je superpotravina, která navíc snese i přidání dalších cenných látek – třeba již zmiňované kurkumy. Když ho nepřesolíte, můžete si ho dopřávat v klidu a v chladném zimním dni je miska horké polévky skutečný zážitek. Jeho výhodou navíc je, že je velmi levný.
Zázračný kefír
Specialitou Balkánského poloostrova je kromě lilkovité zeleniny i kefír a všemožné produkty z kysaného mléka. Možná si řeknete – kyselé mléko, co je na něm pozoruhodného? Pro toho, kdo není alergický na mléko, je skvělá volba. Zasytí vás totiž a má příznivý účinek na střevní mikroflóru, čímž stimuluje imunitní systém. Všechny cukry už zkonzumovaly bakterie mléčného kvašení, takže pomáhá i k redukci váhy.
Předcházejte nachlazení jako Jamajčané
Jamajčané si jako prevenci nachlazení rádi dopřávají limetkovou šťávu s rumem. Je sice o něco dražší než kyselé mléko, ale ta chuť – to se nedá srovnat! Musíte samozřejmě hlídat dávkování, protože větší množství alkoholu lidskému organismu neprospívá.
Léčivé omelety
Kdybyste se obávali nachlazení v Maroku a svěřili byste se s tím nějaké šikovné kuchařce, možná by vás pozvala k rodinnému stolu na česnekové omelety. O účinku česneku snad není potřeba pochybovat, žloutek sám o sobě je superpotravina plná vitaminů a minerálů a bílek jídlu dodá cenné proteiny.
Naučte se medit si!
Nigérie si libuje v mnoha exotických potravinách, ale společně s námi holduje medu. Domorodci ho pro ochranu před neduhy míchají například s palmovým olejem, ale my si ho raději dopřejeme samotný. Jen dejte pozor: když dáte med do vařícího čaje, připravíte ho o část cenných látek. Nejlepší je za studena, rovnou na lžičku. Nezapomeňte si pak důkladně vyčistit zuby.
Instantní vitaminy i probiotika v zimě? Jedině z fermentované zeleniny!
Mezi nejznámější tradiční korejská jídla patří kimči – fermentovaná zelenina. Možná se zašklebíte, ale je to opravdová pochoutka, odlišná od našeho kysaného zelí. Ať už si vyberete korejskou nebo českou klasiku, konzumujte ji za syrova, abyste si pustili k tělu co nejvíce vitaminů.
Zařaďte do jídelníčku řasy
Eskymáci příliš pestrou stravu nemají. Jejich domovina je velkou část roku pod sněhem a ledem, a když vyrostou rostliny, je jich málo a jejich skladba není druhově pestrá. Svoji rybí a masovou stravu si ale vylepšují mořskými řasami a v tom se u nich můžeme inspirovat. Jestli nemáte rádi chuť řas, zkuste třeba výtažek z kelpu, který je k mání v lékárně. Příznivcům chuti řas doporučíme třeba nori, která se v Japonsku používá k balení špalíčků suši anebo se pojídá samotná jako chipsy.
Pálivým proti chladu
Mayové byli toho názoru, že chladné nemoci se mají prohřát, horké naopak zchladit. Pokud je vám tedy chladno a bojíte se, že budete brzy kašlat a smrkat, Mayové by vám nejspíše poradili něco pálivého – co třeba pořádnou porci feferonek?
Kokosy na sněhu
Domorodci z tichomořského ostrova Fidži jsou u české veřejnosti známí nejspíše jako potomci kanibalů, ale jejich jídelníček už dnes misionáře neobsahuje. Zato obsahuje spoustu kokosového oleje, kterého si obyvatelé Fidži velmi váží a považují ho za lék na všechny nemoci.
Koriandr nejen jako koření
Jestli máte rádi vůni orientálního koření, můžete si dopřát i specialitu jihovýchodní Asie. Obyvatelé Malajsie si totiž proti nachlazení vaří koriandrový čaj. Koriandr je rostlinka velmi aromatická a svěží a prý také účinná. Můžete vyzkoušet! Stačí zalít několik semínek horkou vodou jako čaj.
Vítejte zpět doma po té náročné cestě kolem světa. Jak vidíte, zima může být i pestrá a radostná. Pojďme si ji spolu užít a sem tam ozvláštnit nějakou tou cizinou.
Zdroje:
Black P, Arnason J, Cuerrier A. Medicinal plants used by the Inuit of Qikiqtaaluk (Baffin Island, Nunavut). Botany 2008. 86. 157–163.
Steggerda M, Korsch B. Remedies for disease as prescribed by Maya Indian herb-doctors. Bulletin of the History of Medicine 1943, 13(1), 5482.
https://www.australiangeographic.com.au