Kladivo na chřipku
Se snižující se teplotou přichází kromě předvánočního shonu i čas nachlazení, kašle, rýmy a také chřipky. Co dělat, když domácí léčebné postupy nepřinášejí úlevu a chřipka se nás drží jako klíště?
Léky proti chřipce...
Diagnostikuje-li lékař chřipku, tj.onemocnění způsobené chřipkovým virem (a ne jen "obyčejné nachlazení" nebo třeba "angínu"), může, je-li to vhodné, předepsat léky ničící přímo virus chřipky. V České republice je jich na trhu k dispozici několik. V souvislosti s loňskou hrozbou pandemie ptačí chřipky, která by potenciálně vyhubila miliony lidí na celém světě, se pozornost zaměřila především na oseltamivir a zanamivir.
#IMG#Obě léčivé látky patří k nejnovějším lékům proti chřipce. Cílem chřipkového viru je co nejvíce se rozmnožit a rozšířit se po okolí. Množit se virus však dokáže jen uvnitř buněk, které tím poškozuje. Aby dokázal proniknout skrz buněčnou stěnu, má na svém povrchu "klíč", enzym neuraminidázu. Oseltamivir i zanamivir blokují činnost tohoto enzymu, takže virus chřipky se nemůže dostat ani do buněk, ani ven. Tím se zabrání množení viru a jeho dalšímu šíření.
Rozdíly mezi léky...
Zanamivir máme na českém trhu déle než oseltamivir a je určený pouze k léčbě chřipky. Na rozdíl od oseltamiviru, který je v tobolkách a sirupu, se zanamivir vdechuje. Mohou ho užívat dospělí a děti starší pěti let. Oseltamivir je určen jak pro léčbu, tak v určitých případech pro prevenci chřipky. (Pozor - žádné antivirotikum nenahrazuje očkování proti chřipce!) Lze ho podávat už od jednoho roku věku. Oseltamivir je zatím jediným oficiálně uznaným lékem na ptačí chřipku. Neznamená to, že ji dokáže zcela vyléčit, ale měl by ji zmírnit.
Kdy nejlépe léky nasadit...
Léky proti chřipce by se měly začít užívat co nejdříve od vzplanutí onemocnění. Možná vás teď napadlo, že tím pádem bude nejlepší přemluvit lékaře, aby vám zanamivir nebo oseltamivir předepsal do zásoby. Budete připraveni a při nejbližší rýmě s teplotou ho hned začnete užívat. Rozumnější je domluvit se, zda je to s ohledem na váš dlouhodobý zdravotní stav skutečně třeba, a podle toho se zařídit. I tyto léky mají své nežádoucí účinky, a hlavně zdaleka ne všechny horečky s rýmou a kašlem jsou chřipka. To je třeba odlišit, abyste za "chřipku" nepovažovali třeba zápal plic nebo zánět dutin. Na ně tato antivirotika nezabírají.
(pat)