Klimakterium
Klimakterium je období, které se vyskytuje u žen asi ve věku 45-55 let. Vaječníky postupně přestávají produkovat ženské pohlavní hormony (estrogeny a gestageny). Projevuje se poruchami menstruačního cyklu až postupnou ztrátou menstruace.
Zase jsem se vzbudila horkem několikrát za noc. Musela jsem otevřít okno dokořán. Manžel pod dvěma peřinama a drkotal zubama. Už jsem mu slíbila, že navštívím lékaře. (Eva, 57 let) #IMG#
Bolesti hlavy také souvisí s klimakteriem
Klimakterium
je období, které se vyskytuje u žen asi ve věku 45-55 let. Vaječníky postupně přestávají produkovat ženské pohlavní hormony (estrogeny a gestageny). Projevuje se poruchami menstruačního cyklu až postupnou ztrátou menstruace. Poslední menstruace se nazývá menopauza. Je definována jako menstruace, po které nejméně 1 rok nedojde k dalšímu menstruačnímu krvácení. Klimakterium je obvykle doprovázeno nepříjemnými obtížemi. Nástup klimakteria i obtíže probíhají u každé ženy jinak. Po gynekologické operaci, kdy jsou odstraněny vaječníky, je menopauza navozena uměle bez ohledu na věk ženy.
Jaké jsou příznaky...
Časné:
nepravidelný menstruační cyklus a návaly horka (v 70 % pocit horka v horní polovině těla, hlavně v oblasti obličeje, na krku a na hrudi ), noční pocení, poruchy spánku, bolesti hlavy, závratě, bolesti kloubů, trávicí obtíže (zvracení, zácpa), depresivní nálady, úzkost, porucha soustředění, nervozita. Obtíže nastupují často náhle.
Střednědobé:
suchost a poškození sliznic dutiny ústní, nosní, oka, svědění zevních rodidel, suchost pochvy, opakované výtoky z pochvy, záněty, bolest při pohlavním styku, porucha močení. Obtíže nastupují obvykle řádově během několika měsíců, mohou trvat roky.Dlouhodobé:
zvýšený výskyt onemocnění srdce a cév (vysoký krevní tlak, infarkt srdečního svalu), náhlé mozkové příhody, osteoporóza (řídnutí kostí) - nejdříve mohou být bolesti páteře, kloubů, jindy prvním projevem bývá zlomenina, nejčastěji krčku stehenní kosti, obratlů a zápěstí, předčasný nástup stařecké demence, předčasný výskyt stařecké slepoty. Nástup obtíží je obvykle za několik let po menopause. Všechny tyto stavy vznikají nedostatkem ženských hormonů - estrogenů.
Co dělat...
K zmírnění či úplnému odstranění pomáhá velice dobře hormonální substituční terapie. To jsou léky, které obsahují potřebné hormony. Můžete je užívat ve formě tablet, náplastí, injekcí, gelů na kůži. Před nasazením léčby Vás lékař nejdříve gynekologicky vyšetří, udělá ultrazvuk, aby zjistil výšku sliznice děložní dutiny, změří Vám krevní tlak, hmotnost a odešle na mamografické vyšetření. U některých z Vás doporučí ještě vyšetření tuků v krvi, jaterní funkce nebo vyšetření hustoty kostí (kostní denzitometrie). Hormonální substituční léčba by měla být předepisována jen ženám, které ji potřebují ke zmírnění problémů. I tak by se měla užívat co nejkratší možnou dobu z důvodu rizik, se kterými je spojena.
Pamatujte:
- Hormonální substituční léčba není antikoncepcí. Při pravidelné menstruaci nejste proti otěhotnění chráněna, i když riziko neplánovaného těhotenství je díky věku podstatně menší.
- Hormonální léčbu nemůžete užívat při zhoubném nádoru, prsu, dělohy, právě probíhající hluboké žilní trombóze.
- Hormonální substitiční léčba má i svá rizika zahrnující onemocnění srdce, cévní mozkové příhody, žilní trombózy, rakovinu prsu, rakovinu děložní sliznice a onemocnění žlučníku.
Chci to zvládnout bez hormonů...
Existují i přírodní preparáty, které můžou Vaše obtíže zmírnit. Koupíte je v každé lékárně. Informujte se u svého lékárníka, jistě Vám ochotně s výběrem poradí.
Co mohu udělat sama...
Vyhněte se prádlu s umělým vláknem. Vhodný je volný oděv s krátkými rukávy. Nekuřte. Omezte ty potraviny a nápoje, které podporují pocení (alkohol, káva, čokoláda, hodně slaná či hodně sladká jídla, apod.). Spěte v dobře větrané místnosti. Klimakterium není nemoc. Je to fyziologická životní etapa. Nedá se ani zastavit ani obejít. Neznamená konec Vašeho plnohodnotného a kvalitního života.