Klinická výživa nabízí pestré možnosti využití
Při některých onemocněních pacient obtížně zpracovává běžnou stravu ústy – např. při poranění nebo chorobách ústní sliznice a chrupu. Tehdy přichází na řadu pomoc v podobě přípravků tekuté enterální výživy, kterou lze využít i v průběhu léčby mnoha jiných onemocnění nebo stavů.
Bez správné výživy se tělo hůře uzdravuje
Onemocnění trávicího traktu mnohdy znamenají to, že tuhá, běžně přijímaná potrava organismu nestačí k pokrytí potřeby energie a živin. Někdy nemocný obtížně zpracovává běžnou stravu ústy – např. při poranění nebo chorobách ústní sliznice a chrupu. Tehdy přichází na řadu pomoc v podobě přípravků tekuté enterální výživy, kterou lze využít i v průběhu léčby mnoha jiných onemocnění nebo stavů.
Dostatek živin snižuje nemocnost i úmrtnost, zvyšuje účinnost léčby mnohých závažných onemocnění, pomáhá zvládnout náročnou léčbu a zvyšuje kvalitu života pacientů.
Nedostatečná výživa způsobuje úbytek svalové hmoty, oslabení imunity a vede k celkovému horšímu hojení těla.
- Zajímavé informace najdete také na webu Výživa ako liek
Nenechte trávicí trakt zahálet
Pod pojmem klinická výživa si můžeme představit doplňkovou nutriční podporu v tekuté formě podávanou ústy. Jde také o výživu dodávanou tělu do žíly nebo sondou přímo do zažívacího traktu. Podmínkou je, že funkce trávicího traktu jsou z hlediska trávení a vstřebávání živin zachované.
Nitrožilní výživu nebo sondu ale ošetřující lékař doporučí až ve chvíli, kdy pacient není schopen normálně jíst. Pokud to jen trochu jde, vždy je lepší udržovat trávicí trakt v činnosti. A k tomu mohou pomoci výživné drinky. Ty mají své místo u těch nemocných, kterým lékař doporučil přijímat potravy více, než jsou schopni přijmout obvyklým způsobem. Anebo pokud pro ně není vhodná pevná strava.
Nutriční podpora ve formě tekuté výživy existuje v podobě ochuceného Nutridrinku, který můžete popíjet brčkem a který je speciálně přizpůsobený pro potřeby pacientů s nedostatečným příjmem stravy. Připravit nebo dochutit s ním ale můžete i spoustu jídel. Mezi ně patří nejen koktejly, ale i omáčky, polévky či pečené dobroty.
Když jsou na řadě hadičky
Klinická výživa pomocí sondy je zvažována tehdy, pokud máte normálně fungující zažívací trakt, ale problém s polykáním. Nebo v případě, kdy je příjem vaší potravy nižší, než tělo skutečně potřebuje. Sonda je úzká hadička zavedená nosem přímo do žaludku. Její pomocí se výživa podává kontinuálně nebo v pravidelných dávkách. Tento způsob podání výživy je většinou krátkodobý a používá se převážně při pobytu pacienta v nemocnici (např. po operaci, nebo pokud není pacient schopen polykat).
Dalším způsobem je zavedení výživové sondy přímo přes břišní stěnu do žaludku či tenkého střeva (PEG – perkutánní endoskopická gastrektomie). Této metody se využívá tehdy, bude-li třeba tělu dodávat výživu tímto způsobem delší dobu, tj. déle než 14 dní.
O způsobu podání a druhu sondové výživy rozhodne ošetřující lékař ve spolupráci s pacientem a jeho rodinou. Výživu lze do sondy podávat injekční stříkačkou po jednotlivých „porcích“ nebo průběžně pomocí speciálních pump. Nutriční podpora má nezastupitelné místo v situacích, kdy tělo trpí nedostatkem výživy, a je nezbytnou součástí léčebné strategie.
(skl)
Zdroj: