Klimakterium ohrožuje kvalitní spánek. Braňte se!
Období klimakteria, během kterého dochází k postupnému útlumu tvorby ženských pohlavních hormonů vaječníky, mohou doprovázet některé nepříjemné duševní i tělesné příznaky. Patří mezi ně i poruchy spánku, často následované denní únavou.
Pokles estrogenů naruší tvorbu hormonu spánku
Pohlavní hormon progesteron, jehož produkce se v ženském těle během klimakteria snižuje, má mimo jiné také zklidňující účinky. Proto výkyvy jeho hladin klidnému spánku příliš nepřejí. Stejně tak i útlum tvory estrogenů v období kolem menopauzy narušuje některé chemické procesy v mozku, a to včetně regulace takzvaného "hormonu spánku" – melatoninu, který je zodpovědný za pravidelný spánkový biorytmus.
Návaly horka a neklidné nohy
Hormonální nerovnováha nepříznivě ovlivňuje spánek také díky s ní spojeným příznakům, které jsou pro klimakterium typické. Obtěžující jsou zejména návaly horka, noční pocení nebo nepříjemné pocity až bolesti v dolních končetinách nutící k pohybu, které lékaři nazývají syndromem neklidných nohou.
I na duši hormony působí
Psychické problémy, se kterými má zkušenost celá řada žen ve středním věku, mohou být rovněž způsobeny hormonálními výkyvy. Stavy úzkosti stejně jako depresivní ladění mohou k poruchám spánku výraznou měrou přispívat. Není-li mozek dostatečně odpočatý, snižuje se jeho schopnost soustředění a vštípivosti informací během dne. Ztráta koncentrace a roztěkanost pak může dále negativně působit na ženskou psychiku, čímž vzniká pověstný bludný kruh.
Léčba existuje
Je-li porucha spánku zapříčiněna hormonálními změnami souvisejícími s přechodem, je také možná její účinná léčba:
- dodržování zásad spánkové hygieny, jejichž výčet naleznete zde: http://www.dobry-spanek.cz/desatero;
- hormonální substituční terapie – její vhodnost by však měl vždy zvážit odborník v oblasti gynekologie.
(veri)