Kilometry ujeté na ledu prospějí vašim žilám
Bruslení je sportem, který rozhodně potěší nejen vaše žíly. A navíc si to užije celá rodina. Tak hurá na led!
V poslední době je sportem stále oblíbenějším. Jeho výhodou je dostupnost a poměrně jednoduchá možnost zvládnutí. Při bruslení můžete zažít úžasný pocit svobody, protože neexistují žádné předem určené trasy, jezdíte si svobodně, vaším jediným omezením jsou jen břehy a bolest nohou.
Někdo čeká, až zamrzne rybník nebo řeka v blízkosti bydliště, jiný dává přednost výhradně ledové ploše na stadionu. Každá volba má svoje kouzlo a velký rozdíl je i v bezpečnosti.
Už tisíc let před Kristem lidé bruslili.
První brusle byly kostěné, kovové brusle se našly při archeologickém průzkumu v okolí maďarského Balatonu. Pocházejí z nepředstavitelné doby tisíc let před Kristem! První brusle se k obuvi připevňovaly řemínky, potom nastoupilo připevňování ze stran šroubovacími svěrkami na kličku (někdo ze čtenářů, ale spíše rodičů a prarodičů může i pamatovat) a dalším pokrokem jsou brusle s pevným připevněním do podrážky boty. Ty, které známe dnes.
Dálkové bruslení „přijelo“ z Holandska.
V posledních letech se i u nás stává trendem tzv. back-country (dálkové bruslení). Fenomén dálkového bruslení je poměrně novou aktivitou, která k nám přišla ze Švédska a Holandska, kde má mnohaletou tradici. Je to výletní typ bruslení, kdy za jeden den bruslař může ujet i desítky kilometrů. Toto bruslení se provozuje většinou na řekách nebo velkých nádržích, po ledě se můžete dostat i tam, kam mnohdy v létě ani lodička nedopluje.
Bezpečí je na prvním místě.
Začít s bruslením není těžké. Nejdůležitější je ale rozhodně bezpečnost našeho počínání. Může nás ohrozit mnoho faktorů: proboření a následné omrznutí, pády, někdy i utopení v hluboké proudící vodě. Při pádu do studené vody totiž dojde velmi brzy k selhání srdce v důsledku nízké teploty okolní vody.
Při pohybu po ledě nikdy nevíme, jak hluboká je vodní plocha. Přírodním jevem, se kterým je nutno počítat, je fakt, že proudící voda pod ledem zamrzá pomaleji než neproudící voda u břehů.
Nikdy nejezdi sám!
Hlavním pravidlem pro jízdu na bruslích na volných plochách je proto zásada: nikdy nejezdit sám. Kamarád nebo prostě „parťák“vám může hodně pomoci, nejen při proboření, ale hlavně při přivolání eventuální pomoci.
Nadšencům, které tento typ dálkového bruslení opravdu „chytil“, se doporučuje jezdit se speciálními záchrannými bodci, které si může každý udělat sám. Jedná se o dvě rukojeti s pevnými ocelovými bodci. Ty jsou v pohotovostním stavu proti sobě zasunuté a obě rukojeti má bruslař zavěšené na pružné tkanici kolem krku. V případě proboření či jen popraskání ledu vezme postižený každou rukojeť do jedné ruky a zabodnutím hrotu do ledu získává oporu, se kterou daleko snadněji vyleze na pevný led.
Bruslení je sice doporučenou činností pro naše zdraví, ale jako při všem je nutné dodržovat základní pravidla bezpečnosti. Hlavně tedy pozor na tenký led!
(jnl)
Zdroj: http://www.svetoutdooru.cz