Těhotenská rýma se může objevit v kterékoliv fázi jiného stavu, nejčastější je však na jeho konci, ve třetím trimestru. Na vině jsou změny v hladinách ženských pohlavních hormonů (estrogenu a progesteronu), které mimo jiné zvyšují tvorbu hlenu, podporují větší prokrvení nosní sliznice, a vedou tak k jejímu zduření a pocitu ucpaného nosu. Vzhledem k její příčině bývá rýma, která podle provedených studií trápí 11–23 % těhotných žen, označována také jako rýma hormonální.
Trpí dýchání i spánek
Nadměrné zduření nosní sliznice, ke kterému během těhotenství dochází, vede k nejtypičtějšímu příznaku – pocitu ucpaného nosu. Budoucí matky však může trápit rovněž:
- výtok z nosu,
- častější dýchání ústy,
- kýchání a kašel,
- spánkové apnoe (dechové pauzy během noci).
Pokud dojde následkem zduření sliznic k omezení komunikace mezi nosem a vedlejšími nosními dutinami, může vzniknout nepříjemný zánět zvaný sinusitida. Ta bývá provázena bolestí hlavy, horečkou, pocitem tlaku a bolestí nad zanícenou dutinou. Ve většině případů vyžaduje antibiotickou léčbu.
Ulevte si výplachy
Říká se, že jediným stoprocentně fungujícím lékem na těhotenskou rýmu je porod. Pomoc při ucpaném nosu a rýmě však poskytnou také spreje či výplachy solnými roztoky. Jejich užívání je na rozdíl od přípravků obsahujících léčivé látky během gravidity zcela bezpečné. Slané roztoky mořské nebo termální vody pomáhají nos uvolnit, zvlhčují a zklidňují sliznici a mohou být užívány dlouhodobě. Mezi další opatření, kterými lze potíže minimalizovat, patří:
- vyhýbání se dráždivému prostředí se zvýšeným výskytem cigaretového kouře, alergenů a pachů,
- spaní s podloženou hlavou,
- pravidelné cvičení vhodné pro těhotné,
- používání zvlhčovače vzduchu,
- dostatečná hydratace.
Zdroj: http://www.pregnancy.org/article/pregnancy-rhinitis-sneezing-sniffing-and-congestion
http://www.nasodrill.cz/infekce/ryma-v-tehotenstvi
www.nosni-hygiena.cz/nosni-hygiena/cekam-miminko