Čtyřicet týdnů rýmy? Někdy i déle
Otékání nosní sliznice, které má za následek ucpávání nosu, se objevuje u 18–30 % těhotných. Příčinou je jednak zvýšený objem cirkulující krve, jednak hormonální změny. Někdy je přítomna i hlenová sekrece, u některých žen občas dosti hojná. Kýchání, svědění v nose, to vše se v silnější formě může objevit i u zcela zdravých budoucích matek. 20–40 % těhotných žen však už před začátkem gravidity trpí některou formou alergie. Zhruba každé třetí ženě s alergií se příznaky během těhotenství přechodně ještě zhorší. U některých rýma zmizí ihned po porodu, u jiných však může přetrvávat až do konce kojení. Totéž platí i o alergii. Byla by ale škoda kvůli rýmě zkracovat kojení, pokud maminku i miminko baví a chtějí v něm pokračovat.
Léky raději nebrat
Většina žen se v těhotenství vyhýbá všemu, co by mohlo negativně ovlivnit vývoj jejich dítěte. Ačkoli zkušenosti lékařů nenasvědčují tomu, že by látky obsažené v běžně dostupných přípravcích na rýmu měly závažný vliv na plod, je vhodné jejich užívání omezit. Dvojnásob to platí v prvním trimestru. Tehdy se vyvíjejí orgánové systémy dítěte, a plod je tak nejcitlivější k jakýmkoli vnějším vlivům. V tuto dobu se doporučuje pokud možno neužívat vůbec žádné léky. Při kojení už nejsou omezení tak striktní, přesto je vhodná zvýšená opatrnost a snížení užívání medikamentů na minimum.
Slaná voda boduje
Vhodnou alternativou klasických kapek proti rýmě jsou izotonické solné roztoky mořské nebo termální vody. Účinkují na několika principech zároveň:
- pomáhají zbavit nosní dutinu hlenů, které ji ucpávají,
- omyjí ze sliznice alergeny, tedy i pylová nebo prachová zrnka,
- zvlhčí sliznici, což může poskytnout úlevu zvláště v létě.
Navíc je aplikace vody příjemná a není ničím omezená. Po porodu může solné roztoky používat matka i dítě. Miminka, která ještě neumějí smrkat, ale v suchém ovzduší moderních bytů se zahleňují, z každodenní aplikace významně profitují.
Zdroje: http://www.nosni-hygiena.cz
Incaudo G. A., Takach P. The diagnosis and treatment of allergic rhinitis during pregnancy and lactation. Immunol Allergy Clin North Am. 2006 Feb; 26 (1): 137–54. Review. PubMed PMID: 16443148.