Těhotenství
Těhotenství je fyziologický stav, kdy se v organismu ženy vyvíjí nový člověk. Probíhá po staletí stejně, a přesto je každé těhotenství individuální emocionální i fyzickou záležitostí. Během 40 týdnů, po které většinou gravidita trvá, jsou kladeny na organismus ženy velké nároky. Nejen přibírání na váze, ale i fyzický diskomfort ve smyslu bolestí zad, oteklých nohou, hormonálních změn a s ním spojených změn nálad.
Těhotenství je fyziologický stav, kdy se v organismu ženy vyvíjí nový člověk. Probíhá po staletí stejně, a přesto je každé těhotenství individuální emocionální i fyzickou záležitostí. Během 40 týdnů, po které většinou gravidita trvá, jsou kladeny na organismus ženy velké nároky. Nejen přibírání na váze, ale i fyzický diskomfort ve smyslu bolestí zad, oteklých nohou, hormonálních změn a s ním spojených změn nálad. Přesto si ho většina žen dokáže užívat a těšit se na nové miminko.
Jaké jsou příznaky
Protože těhotenství trvá průměrně 40 týdnů (počítáno od prvního dne poslední menstruace), tyto týdny jsou rozděleny do tří takzvaných trimestrů.
1. Trimestr (1. až 12. týden)
Během prvního trimestru tělo prodělává velké změny. Hormony a jejich hladiny ovlivňují téměř každý systém v organismu ženy.
Příznaky se objevují už ve velmi raných stadiích těhotenství:
- vynechání menstruace (věděli jste však, že u některých žen se objevuje pravidelné krvácení podobné menstruaci pravidelně i během těhotenství?)
- citlivé prsy
- nadměrná únava
- změny nálad
- časté nucení na močení
- podrážděný žaludek (může ho provázet zvracení)
Těmto změnám je nutno podřídit i svůj životní styl. Některé ženy však první trimestr prožijí bez výrazných změn, které by ovlivňovaly jejich spánek, fyzickou výkonnost či zažívání.
2. Trimestr (13. až 28. týden)
Ve druhém trimestru je stále více znatelné, jak miminko roste. Pocity na zvracení a nadměrná únava mohou být pryč, ale objeví se změny nové. V tomto období dá také miminko poprvé znát, že se opravdu hýbe.
S tím, jak dítě potřebuje stále více prostoru, se objevují:
- bolesti zad, třísel nebo bolesti ve stehnech
- strie na břiše, prsou, stehnech či hýždích
- tmavá vertikální linie na kůži břicha
- tmavé pigmentace na kůži obličeje
3. Trimestr (29. až 40. týden)
Miminko potřebuje stále více místa a vytváří tlak na vnitřní orgány ženy. Nastávají obtíže s dýcháním, stále častější potřeba močení a také únava.
Mezi další příznaky typické pro toto období patří:
- pálení žáhy
- otoky kotníků, prstů či obličeje
- hemoroidy
- citlivé prsy a slabý únik takzvaného kolostra
- problémy se spánkem
- pocit, že miminko sestupuje více do dolní oblasti pánve
- kontrakce, které mohou být takzvanými poslíčky či známkou skutečně začínajícího porodu
Co dělat, když...
Ne vždy probíhá těhotenství bez problémů a ne každá žena ho vnímá jako příjemný úsek ve svém životě. Když se v těhotenství objeví potíže, většinou to není proto, že by za to mohla sama žena. Je ale důležité o sebe více pečovat, jíst zdravou stravu, přiměřeně cvičit. A zůstat v pohodě. Stres má totiž na těhotenství velmi negativní vliv. I pokud žena dodržuje zásady zdravého životního stylu, mohou se přihodit komplikace. Jakýkoliv příznak, který nepatří do běžně se vyskytujících v těhotenství, by měl být sdělen lékaři. To se týká krvácení, nadměrného zvracení, prudkých křečí v podbřišku a vysoké horečky. Neznamená to, že i při těchto problémech těhotenství nadále nebude pokračovat úspěšně. Pro zjištění příčiny je však důležité nechat se vyšetřit u svého lékaře či v nemocnici.
U lékaře
K lékaři žena zavítá nejspíše kvůli potvrzení těhotenství při vynechání menstruace. Hned zpočátku budou provedena některá vyšetření.
- V prvé řadě může lékař k určení stadia těhotenství provést ultrazvukové vyšetření a s jeho pomocí vypočíst datum předpokládaného termínu porodu.
- Pro určení doby těhotenství je nutné znát i datum poslední menstruace.
- Dalším důležitým vyšetřením je rozbor krve. V něm se stanoví hladina tzv. HCG, což je těhotenský hormon, jehož hladina se v průběhu gravidity mění. Spolu s ním jsou provedeny i další krevní testy, jako například určení krevní skupiny a Rh faktoru, krevní obraz, test na přítomnost HIV viru a další. Krevní testy i ultrazvukové vyšetření jsou v těhotenství prováděny opakovaně. Je změřen krevní tlak a vyšetřena moč. K základním patří i běžné gynekologické vyšetření a zaslání stěru z děložního čípku na cytologii. Výsledky se zaznamenají do těhotenské průkazky, kterou žena stále nosí u sebe a údaje se do ní v průběhu gravidity doplňují.
Jaké mohou nastat komplikace
Některá těhotenství proběhnou bez problémů a jakýchkoliv obtíží. Pokud se ale vyskytnou komplikace, mohou být nejrůznějšího rázu. Některé jsou méně závažné a dají se poměrně celkem dobře ovlivnit, jiné bohužel ne.
- Krvácení – K neočekávaným patří například krvácení v těhotenství. Může se objevit v prvních týdnech gravidity a nemusí znamenat vážnou hrozbu. Je však třeba vyšetřit příčinu a ženu nadále sledovat. Krvácení totiž může být i známkou počínajícího potratu. Rovněž v pozdějších stadiích gravidity musí krvácení vždy posoudit lékař, který provede další vyšetření.
- Zvracení – Nadměrné zvracení během několika prvních týdnů gravidity může být nebezpečné a je třeba zabránit dehydrataci, nejlépe infuzí v nemocnici. Hypertenze, diabetes – některé maminky trpí vysokým krevním tlakem či těhotenskou cukrovkou. Tyto ženy musí být pravidelně sledovány.
- Rychle vrůstající hmotnost – Rovněž rychlé přibývání hmotnosti nebo nadměrné otoky kotníků, prstů či obličeje vyžadují další postup, o kterém rozhodne lékař. Mohou být známkou takzvané preeklampsie, což je diagnóza, pod kterou spadá vysoký krevní tlak a nález bílkoviny v moči.
Komu hrozí riziko
Rizika spojená s těhotenstvím jsou více pravděpodobná u žen, které:
- jsou obézní
- trpí těžkým onemocněním (srdce, plic, systémovou imunitní chorobou, diabetem apod.)
- jsou kuřačkami, užívají alkohol, popřípadě i jiné drogy
Většina těhotenství však probíhá úspěšně a bez problémů. Není třeba se strachovat tím, co kdyby... Je jen třeba dbát o své zdraví, dodržovat pokyny lékaře a nestresovat se. Pokud i při dodržování všech zásad přece jenom dojde ke komplikacím, je třeba mít na paměti, že většina z nich se úspěšně vyřeší.
Zdroj: http://www.medicinenet.com/pregnancy/article.htm
(skl)