Tasemnice - jak poznat, že je máte a jak se jich zbavit
Tasemnice je střevní onemocnění vyvolané parazity. Přítomnost dospělých tasemnic v organismu často nemívá žádné typické příznaky. K nákaze člověka dochází po požití syrového nebo nedovařeného nakaženého masa. Boubele nesnášejí vysoké teploty. Při nedostatečné tepelné úpravě masa však přežívají a dostávají se až do lidského střeva.
Co jste možná netušili...
Onemocnění nejčastěji způsobují tasemnice hovězí, resp. bezbranná (Taenia saginata) a tasemnice vepřová (Taenia solium).Tasemnice hovězí dorůstá celkové délky 4 až 9 metrů. Její tělo tvoří asi 2 milimetry velká hlavička opatřená přísavkami a až tisíc jednotlivých segmentů (článků). Tento druh tasemnice se nejčastěji vyskytuje v Africe, na Středním Východě, ve Východní Evropě a ve Střední Americe.
Její příbuzná, tasemnice vepřová, dorůstá menší délky. Obvykle měří „pouze“ 2 až 3 metry. Její hlavička je vybavena háčky. Taková „výzbroj“ umožňuje parazitovi snazší uchycení na střevní stěně. Tasemnice vepřová je častou obyvatelkou Asie, Ruska, východní Evropy a Latinské Ameriky.
Jak vzniká tasemnice...
Tasemnice v průběhu svého životního cyklu využívají tzv. mezihostitele. Jak už ze jména obou nejčastějších zástupkyň vyplývá, hostitelem první je hovězí skot. Druhá ke svém množení využívá prasata. Z kontaminované vody, půdy nebo pícnin pronikají vajíčka tasemnice do organismu mezihostitele. Zde se z nich vyvíjejí larvy. Usazují se ve svalech, opouzdřují a dospívají v tzv. boubele. Ve svalech hospodářských zvířat přežívají tasemnice i po jejich porážce.
K nákaze člověka dochází po požití syrového nebo nedovařeného nakaženého masa. Boubele nesnášejí vysoké teploty. Při nedostatečné tepelné úpravě masa však přežívají a dostávají se až do lidského střeva. Zbavují se svého ochranného obalu a hlavičkou (přísavkami nebo háčky) se uchycují na stěně tenkého střeva. Začíná růstové období, během kterého se vytváří nové články a tasemnice roste do délky. Na pobyt ve střevě je výborně vybavena. Proti účinkům trávicích šťáv je chráněna obalem (kutikulou). Přitom dokáže celým povrchem svého těla vstřebávat živiny z okolní tráveniny.
V článcích se tvoří vajíčka. Každý úsek obsahuje kompletní sadu pohlavních orgánů. Proto jsou vajíčka schopna samooplození. Zralé články z koncových úseků tasemnice se uvolňují a odcházejí se stolicí. Při nedostatečné hygieně nebo hnojení pastvin odpadními produkty vajíčka kontaminují půdu a koloběh se může opakovat.
Jak se tasemnice projevuje...
Nákaza, růst ani přítomnost dospělé tasemnice v lidském organismu obvykle nemá žádné nápadné projevy. Nemocní někdy mohou pociťovat bolesti v nadbřišku, trpět průjmem nebo nápadněji hubnout. K vzácným příznakům patří i nedostatečná chuť k jídlu.
Jediným zjevným projevem tasemnice často bývá pouze přítomnost odloučených článků ve stolici.
Jak se nákaza potvrdí...
Přítomnost dospělých tasemnic v lidském organismu nemá žádné charakteristické projevy. Není prokazatelná žádným zkladním fyzikálním vyšetřením klinickým vyšetřením. Diagnóza se proto opírá pouze o průkaz článků nebo vzácně dokonce hlavičky tasemnice ve stolici.
Imunologické vyšetření krve prokáže zvýšený počet imunoglobulinů třídy E. V případě komplikací lze přítomnost parazita v mozku nebo tělesných orgánech prokázat magnetickou rezonancí (MR) nebo histologickým vyšetřením bioptických vzorků tkáně.
Jak se léčí tasemnice...
Přítomnosti tasemnice se lze zbavit užitím předepsané dávky léků obsahujících praziquantel nebo niklosamid. Preparáty obvykle usmrtí tasemnici, poruší její ochranné mechanismy a vystaví ji působení trávících šťáv. Postupně dojde k rozložení parazita nebo jeho vyloučení ze střeva. Úspěšnost léčby je vhodné zkontrolovat mikrobiologickým vyšetřením stolice v odstupu několika měsíců.
Co dál...
Onemocnění tasemnicí má obvykle nezávažný průběh. Jiná situace může nastat v případě požití larválního stádia tasemnice vepřové. Larvy pronikají z trávicího systému do svalů, plic, srdce, podkoží a do mozku. Rozvíjí se tzv. cysticerkóza. Přítomnost larev na různých místech organismu vyvolá bolesti svalů, celkovou slabost, horečku, křeče, poruchy zraku a psychické poruchy. Může vést k rozvoji meningitidy a encefalitidy. Ložiska v mozku jsou zdrojem epilepsie.
Cysticerkóza je vážné onemocnění. V případě postižení mozku končí až v polovině případů úmrtím nemocného. Naštěstí se jedná o velmi vzácnou chorobu.
Jak se tomu všemu vyhnout...
Hlavní zásadou prevence nákazy tasemnicí je dostatečná tepelná úprava masa. K rizikovým pokrmům patří pokrmy ze syrového (tatarský biftek) nebo nedokonale uvařeného masa. Ke zvýšení bezpečnosti a výraznému snížení výskytu tasemnic v České republice přispěla plošná veterinární kontrola při zpracování masa. Díky tomu se onemocnění vyskytuje jen ojediněle.
V případě podezření na požití závadného masa nebo přítomnost článků tasemnice ve stolici kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.