Těhotenství "přivolané" adopcí? Sotva
Každý pátý pár v České republice má problém s plodností. Není tedy vzácné, že se to může týkat i někoho ve vaší rodině.
Čeho se vyvarovat
Potíže s otěhotněním a léčba neplodnosti nejsou náročné jenom pro samotné páry, ale i pro jejich blízké, kteří často nevědí, jak se chovat… Obezřetnost v tom, co říkat, se týká i situací, kdy s jistotou nevíte, zda se dotyčný pár o děti snaží, nebo zatím ne. Vyvarujte se hlavně následujících oznámení a otázek: Už jste byli u lékaře? Hádej co – jsem těhotná – budeš tetou! Říká se, že nejlepší je vyplnit žádost o adopci a pak se otěhotní!
Jednejte s taktem
Není nutné našlapovat po špičkách a bát se něco říct, ale mnohdy situaci můžete usnadnit anebo naopak zhoršit. Oznamujte svá těhotenství s citlivostí. Vyhněte se oznámení příslušné noviny v přítomnosti dvaceti dalších lidí na rodinné oslavě. Dotyčný pár chce mít radost, že někdo z rodiny bude mít miminko. Opravdu vám to přejí. Jsou však zahlceni svojí vlastní bolestí a není pro ně snadné se s tím vyrovnat. Dejte jim čas na to, aby danou skutečnost přijali. Uchráníte vaše vztahy a jejich pocity, které mohou být zraněné na dlouhou dobu. Pocity psychické bolesti a izolace nezmizí tím, že se dotyčný pár nakonec miminka dočká. "Konečně mají miminko, tak by měli být šťastní, ne?" Není to pravda. Citové jizvy nezmizí hned. Ze všech strastí, které pár absolvoval, tam vždycky kousíček zbude.
Důležitá psychická opora
Pamatujte, že jste důležitou oporou. Nebuďte ale zklamaní z toho, když si pár bude chtít nechávat věci pro sebe. Pokud to nechápete, alespoň předstírejte, že chápete. V jejich mysli je touha po miminku pořád – kdykoliv slyší dětský pláč, vidí těhotnou maminku v samoobsluze nebo jim někdo jiný oznamuje svoje těhotenství. Jenom oni sami vědí, čím si zrovna prochází, a je jejich volba o tom mluvit nebo pomlčet.
(skl)
Zdroj: www.associatedcontent.com