#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Antikoncepce má příznivý vliv na úpravu ženského cyklu. Na trh přicházejí tablety šetrné k tělu i k životnímu prostředí, říká gynekoložka

Hormonální nerovnováha a diabetes Ing. Radek Procházka 22.1.2025
Kam se posunul vývoj v oblasti antikoncepčních pilulek? Foto: Shutterstock

Užívání ženské hormonální antikoncepce provází mnoho mýtů, které se v době internetu a sociálních sítí mohou šířit velmi rychle. Některé z nich spolu s radami, jak antikoncepci správně využívat a jaké jsou v této oblasti nejnovější trendy, jsme probrali s MUDr. Simonou Spoustovou, lékařkou s mnohaletou praxí v oblasti gynekologie a antikoncepce.

O předpisu hormonální antikoncepce rozhoduje zejména anamnéza pacientky

Mnoho žen a dívek se domnívá, že si přijdou ke svému gynekologovi nebo gynekoložce pro recept na antikoncepci a hned ho dostanou. Proč „pilulku” nedostane každá žena, která si o ní u gynekologa řekne a jaké jsou nejčastější důvody případného zamítnutí této žádosti?

Pokud přijde do ordinace pacientka, která ji dlouhodobě navštěvuje, lékař zná její anamnézu, absolvovala během roku pravidelnou preventivní prohlídku, není problém jí antikoncepci předepsat hned. Přijde-li ale pro antikoncepci dívka, která ještě nebyla gynekologicky vyšetřena, je třeba toto vyšetření provést, a především podrobně odebrat anamnézu. Zejména ta je základem pro rozhodnutí lékaře, zda je možné antikoncepci předepsat.

Kombinovaná hormonální antikoncepce není totiž vhodná pro každou pacientku. Nejčastější důvod, proč pacientce pilulky není možné předepsat, je zvýšené riziko hluboké žilní trombózy. Proto hormonální kombinovanou antikoncepci nemohou užívat ženy, které mají například dědičnou zvýšenou srážlivost krve (tzv. Leidenskou mutaci). Tablety pro orální kombinovanou antikoncepci obsahují kombinaci dvou typů hormonů – estrogenu a gestagenu. Estrogen je zodpovědný za zvýšené riziko trombózy. Dalším důvodem pro zamítnutí předepsání antikoncepce jsou nádorová onemocnění, závažné migrény, jaterní onemocnění nebo některá metabolická onemocnění. Obezřetnosti je třeba u pacientek kuřaček, především starších 40 let a u obézních žen s vysokým indexem tělesné hmotnosti (BMI – body mass index). Kombinovaná antikoncepce není vhodná ani pro kojící maminky. I pro ty ale existuje alternativa.

Jak probíhá vyšetření a ověření, že žena může hormonální antikoncepci užívat?

Je třeba, aby byla pacientka před předepsáním antikoncepce vyšetřena. Základem je tedy gynekologické vyšetření včetně odběru vzorku z děložního čípku (cytologie), vaginální vyšetření a ultrazvukové vyšetření malé pánve. Pokud se jedná o mladou ženu, která dosud neměla pohlavní styk, screeningové vyšetření děložního čípku včetně odběru cytologie odložíme až na dobu po pohlavním styku. Většinou postačí ultrazvukové vyšetření přes břišní stěnu při plném močovém měchýři. Toto vyšetření je absolutně nebolestivé, není pacientkám nepříjemné a není pro ně nikterak traumatizující. Následuje odběr anamnézy – ptáme se na pravidelnost menstruačního cyklu, závažná onemocnění v osobní anamnéze, v rodině (trombózy, infarkty a další). Pokud máme podezření, že by pacientka mohla trpět vrozenou zvýšenou srážlivostí krve, provedeme laboratorní odběry (hrazené pojišťovnou), které toto podezření potvrdí, nebo vyvrátí.

Na výběr přípravku má vliv věk, zdravotní obtíže, ale i uživatelský komfort

Podle čeho lékař nebo lékařka rozhodují o tom, jakou konkrétní značku pacientce předepíšou? Jaké jsou faktory pro výběr antikoncepce „na míru“?

Bavíme-li se o kombinované hormonální antikoncepci, máme na výběr velké množství přípravků. Všechny antikoncepční pilulky obsahují dva typy hormonů. Estrogen ve formě ethinylestradiolu a gestagen. Existují různé dávky estrogenu – podle toho se pilulky dělí na tzv. nízkodávkové a ty s vyšší dávkou estrogenu. Jednotlivé přípravky se mohou lišit v obsahu a typu gestagenu.

Všeobecně záleží na věku pacientky – ženám po 40. roce věku předepisujeme antikoncepci nízkodávkovou, protože čím nižší obsah estrogenu, tím menší riziko. Při výběru vhodné antikoncepce bereme v potaz i fakt, co kromě zabránění otěhotnění pacientka od antikoncepce vlastně očekává. Zcela jasný je příznivý vliv na úpravu menstruačního cyklu – uživatelky antikoncepce mají menstruaci pravidelnou, slabou, případně nemenstruují vůbec (to v případě, že užívají antikoncepci kontinuálně neboli nedělají pauzy v užívání). U žen se sklonem k akné předepisujeme antikoncepci s určitým typem gestagenu, který výskytu akné zabrání nebo ho minimalizuje, u pacientek se sklonem k otokům, zadržování vody a přibírání na váze zase zvolíme typ gestagenu s antimineralokortikoidním účinkem, který těmto nežádoucím účinkům zabraňuje. Při rozhodování o konkrétní značce antikoncepce bereme také v úvahu uživatelský komfort pro pacientku. Existují totiž různá schémata užívání antikoncepce – 21+7 (21 dní užívání a po nich 7 dní pauza), 24+4, 28+0.

Jaké informace má nejčastěji žena, která si přijde žádat o hormonální antikoncepci? A o čem by měla být pacientka v její souvislosti určitě informovaná ze strany lékaře/lékařky?

Pacientky bývají většinou informované a samy mají povědomí o hormonální antikoncepci poměrně vysoké. Nezřídka se stává, že přijdou i s prosbou o konkrétní přípravek, většinou vycházejí ze zkušeností svých kamarádek a informací z internetu. Ženy nejčastěji chtějí nasadit hormonální antikoncepci z důvodu zábrany otěhotnění, některým pacientkám ale nasazujeme antikoncepci jako léčbu nepravidelného cyklu, akné a endometriózy, což je nejčastější gynekologické onemocnění u žen v reprodukčním věku. Najdou se ale i pacientky, naštěstí spíše raritně, které si myslí, že je hormonální antikoncepce ochrání i před pohlavními nemocemi.

Další informace, kterou by každá žena měla dostat, je určitě vysvětlení principu fungování antikoncepce a také důležitosti pravidelného užívání. Všem pacientkám, kterým antikoncepci předepisuji, vždy vysvětlím, co znamená placebo tableta, jak mají postupovat, pokud si chtějí např. kvůli dovolené menstruaci posunout, co mají dělat, pokud vynechají tabletku a čeho se mají při užívání antikoncepce vyvarovat či na co si dát pozor. Je důležité, aby věděly, že na antikoncepci se mohou spolehnout pouze při pravidelném užívání, naopak při výskytu zvracení, při užívání některých antibiotik nebo některých bylin, jako například třezalky, může být její účinek snížen.

Otěhotněla jste při braní antikoncepce? Nepanikařte, těhotenství to ovlivnit vůbec nemusí

Účinnost hormonální antikoncepce je vysoká, ale přesto: Jak má žena zareagovat, pokud pilulka selže a ona otěhotní?

Pilulka selže pouze tehdy, pokud žena antikoncepci neužívá správně, často tabletky zapomíná. Pokud tato situace ale nastane, měla by žena vyhledat co nejdříve gynekologa. Existuje častý mýtus o tom, že pokud žena otěhotní při užívání antikoncepce, musí na potrat. Panika není na místě, gynekolog provede nezbytná vyšetření, ultrazvuk, eventuálně podle indikace i genetické vyšetření (většinou ale není vůbec potřeba, jen je nutno, aby lékař bral na zřetel tuto informaci).

Jak vypadá ideální dlouhodobé užívání perorální antikoncepce? Koluje například mýtus o nutnosti přerušení užívání antikoncepce v případě, že ji žena užívá dlouhodobě.

Pro antikoncepci si chodí ženy a dívky v každé věkové kategorii. Předepisujeme ji i patnáctiletým dívkám, a to většinou z indikace silného nepravidelného krvácení nebo akné. Většinou se antikoncepce nasazuje před 20. rokem života, žena ji užívá do doby, než plánuje otěhotnět. Studie ukazují, že otěhotnět může žena prakticky okamžitě po vysazení antikoncepce, my ale spíše doporučujeme antikoncepci vysadit cca 6 měsíců před plánovaným otěhotněním, aby se přirozený menstruační cyklus vrátil do své původní podoby. Potom přijde většinou maminka po porodu, i ta chce nějakou formu antikoncepce. Pro kojící ženy je kombinovaná antikoncepce obsahující estrogen i gestagen nevhodná, existují ale jiné varianty bez estrogenu – pilulky obsahující pouze gestagen nebo nitroděložní hormonální systém. Poté, co ženy naplní svoji reprodukční roli, mohou opět pokračovat v užívání kombinované hormonální antikoncepce, a to prakticky až do menopauzy. Hormonální antikoncepce se tedy rozhodně může dlouhodobě užívat a v žádném případě není nutné její užívání přerušovat z důvodu jakési detoxikace organismu. Naopak časté vysazování a opětovné nasazování antikoncepce může zvyšovat riziko trombózy.

Největší strašák spojený s antikoncepcí – přibírání na váze. Přitom je výjimečné

Čeho se ženy nejčastěji v souvislosti s hormonální antikoncepcí obávají? Další mýty, které kolují, jsou například o možném snižování plodnosti, snížení libida, přibírání na váze…

Ohledně užívání hormonální antikoncepce koluje nespočet mýtů. Mezi nejčastější obavy, které pacientky mají, je strach z následné neplodnosti. Po vysazení tablet se cyklus ženy a následná plodnost vrací do své původní podoby. Pravdou je, že několik cyklů po vysazení může být tzv. anovulačních, ale postupem času se menstruační cyklus vrátí do podoby, jakou měl před jejím nasazením.

Na snížení libida si stěžuje mizivé procento pacientek, ale i takové existují. S užíváním antikoncepce většinou nesouvisí, ale i tak je možné změnit přípravek za jiný, který bude ženě více vyhovovat. Pokud gynekolog odebere důkladnou anamnézu, většinou antikoncepce, kterou vybere, ženě vyhovuje hned napoprvé, někdy je třeba zkoušet déle.

Největším strašákem žen uvažujících o antikoncepci je přibírání hmotnosti. Tento fenomén je přitom spíše výjimečný, ale občas se u některých pacientek opravdu vyskytne. Nejedná se ale o hmotnostní přírůstek nikterak obrovský, zpravidla několik kilogramů, které způsobuje zadržování vody v těle. Takové pacientce potom případně předepíšeme lék, který hromadění vody v organismu zabraňuje.

Kam se posunul vývoj v oblasti antikoncepčních pilulek a jaké jsou v této oblasti novinky?

V poslední době, pravděpodobně i kvůli  negativním informacím na internetu a sociálním sítím, se některé pacientky užívání hormonální antikoncepce velmi obávají. Proto je kladen důraz na vývoj nových přípravků, které jsou co nejpřirozenější, přírodní a šetrné k tělu i k životnímu prostředí.

Celkově je třeba říci, že hormonální antikoncepce se ženy nemusejí obávat. Správně indikovaný přípravek má naopak pro ženu spoustu benefitů. Mladým dívkám zajistí pravidelný cyklus a sníží riziko chudokrevnosti při silném krvácení. Ženám v plodném období umožňuje plánované rodičovství a starším ženám pomůže překonat nepříjemné příznaky menopauzy. Kromě toho hormonální antikoncepce výrazně snižuje riziko rakoviny vaječníků a endometria. 

(rap)

Autor článku: Ing. Radek Procházka
Líbil se vám článek?
0
ANO NE

Dočteno? Pomůžeme vám
ještě o kus víc.

  • Lékaři všech specializací čekají na váš dotaz.
  • Naplánujte si prevenci s chytrým kalendářem.
  • Objevujte praktické a ověřené tipy od lékařů.
Zaregistrovat se zdarma Přihlásit se

Související články

Efekt "první noci" nemizí ani v přirozeném prostředí

Spánkové studie v prostředí spánkové laboratoře s sebou nesou pro výzkumníky...

5 rad, jak usnout v cizím prostředí

Lidé trpící nespavostí dobře vědí, co znamená špatné usínání, časté probouzení...

Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty

Jsou plné vůní, barev a nebezpečí. Jak absolvovat návštěvu orientálního tržiště...

Dárcovství vajíček – i matka, která dítě porodí, může ovlivnit jeho geny

Dítě počaté pomocí darovaného vajíčka dostává jednu část svých genů od dárkyně...

Tablety, nebo injekce? Rozhodnout můžete i vy

Užívání takzvaných chorobu modifikujících léků umožňuje lidem s roztroušenou...

Boříme mýty: léčba tabletami není méně účinná než injekce

Vážná onemocnění je nutné léčit injekcemi, protože pilulky tolik nezabírají....

Zvolit správnou formu léku na osteoporózu může být věda

Mnozí si určitě pamatujete na otřepaný vtip o čípcích lepících se na patro....

Antikoncepce

Pojmem antikoncepce označujeme metody, které slouží k zábraně početí. V současné...

Životní prostředí těhotných žen ovlivňuje riziko alergie u jejich dětí

U více než poloviny astmatiček se v průběhu těhotenství jejich onemocnění zhoršuje,...

Speciální třídy pro alergiky nabízejí dietu i bezprašné prostředí

Děti ve škole tráví často větší část dne, a tak by prostředí školních tříd mělo...

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#