Antidepresiva a zvýšená hladina prolaktinu v krvi
Při pohledu na podzimní krajinu mnohého z nás může přepadnout deprese. Ta se projevuje hlavně smutnou náladou, v jejímž důsledku se nám pak „nechce nic dělat“. Taková „depka“ není za pošmourných říjnových a listopadových dní nic neobvyklého
Změny nálad...
Nezdravě smutná nálada může nastat i jako reakce na mimořádnou "stresovou" událost, například na ztrátu blízkého, odchod ze zaměstnání nebo náhlý propad do obtížné ekonomické situace. Takto postižení lidé pak mívají problémy se spánkem, příjmem potravy (hubnou nebo se naopak přejídají) a zákonitě tím trpí i jejich mezilidské vztahy.
Období smutku lze snáze překonat návštěvou lékaře, který za pomocí krátkodobého použití antidepresiv dočasně upraví hladinu určitých látek (serotoninu) v mozku. Člověk se po čase se vzniklou situací často vyrovná a poté je možno příslušná antidepresiva vysadit.
Jak vzniká porucha nálady a deprese...
Existuje však skupina lidí, v jejichž mozku je hladina serotoninu (nebo například dopaminu a noradrenalinu) trvale snížena, a mají tak k depresi podstatně vyšší sklony. U těchto lidí může podzimní oblačnost vyvolat natolik těžké poruch nálady, že nejsou například schopni ani vstát z postele. I drobnější životní neúspěchy pak pro ně znamenají výrazné snížení důvěry v jejich vlastní schopnosti. Výsledkem je nemožnost fungovat v běžném životě a často také společenská izolovanost. Duševní utrpení depresivních pacientů je srovnatelné s tím fyzickým, a tak v daleko větší míře trpí i jinými nemocemi a délka jejich života se značně zkracuje. Pro tyto nemocné představují antidepresiva prostředek, který je jim schopen umožnit návrat do „života“. Léčba je dlouhodobá, často celoživotní.
A jak se léčí...
Moderní medicína má dnes k dispozici poměrně širokou škálu vysoce účinných antidepresiv. Mezi nejčastěji používaná patří ta, která zvyšují hladiny serotoninu v mozku. Novou skupinou jsou tzv. serotonin-noradrenalinová antidepresiva, která jsou v ČR již také dostupná. Tyto léky kromě již zmiňovaného serotoninu zvyšují i hladinu noradrenalinu, což se u některých pacientů ukazuje jako velice prospěšné.
Možné nežádoucí účinky...
Ačkoliv u této skupiny léků nebyly dříve pozorovány závažné nežádoucí účinky, v poslední době se objevují případy zvýšených hladin prolaktinu v krvi právě v souvislosti s podáváním těchto antidepresiv. Zvýšené hladiny prolaktinu v krvi pak mají za následek nežádoucí tvorbu mléka a neplodnost, u žen dále poruchy menstruačního cyklu. Jako řešení tohoto stavu se doporučuje záměna antidepresiva za preparát z jiné skupiny, u níž se tento vedlejší účinek nepopisuje.
(ver)