Antikoncepční preparáty obsahují uměle připravované formy ženských pohlavních hormonů. Jedná se o estrogeny a progestiny. Tyto přípravky zabraňují nechtěnému otěhotnění tím, že udržují stálou hladinu ženských hormonů v krvi. Principem ovulace je totiž náhlé zvýšení hladiny estrogenů přibližně v polovině menstruačního cyklu. Hormony dodávané pomocí antikoncepčních pilulek blokují tvorbu hormonů podvěsku mozkového, které svým účinkem stimulují vaječníky žen. Bez stimulace vaječníků nedojde ke zvýšení hladiny estrogenu a tím ke zrání a uvolnění vajíčka z vaječníku. Pilulky také zahušťují hlen v děložním hrdle, což znemožňuje prostup spermií do dutiny děložní. Při správném užívání tak hormonální antikoncepce díky svému komplexnímu působení zajišťuje až 99,7% ochranu proti neplánovanému početí.
Zjevné výhody
Moderní preparáty 3. a 4. generace obsahují pouze nízké dávky pohlavních hormonů, díky čemuž jejich přínos vysoce převyšuje případná rizika. Jaké výhody tedy ženám tato forma ochrany přináší?
- Úprava menstruačního cyklu. Užívání antikoncepčních pilulek zlepšuje pravidelnost menstruačního cyklu, zmírňuje krvácení a bolesti. V určitých případech se tyto preparáty předepisují také při léčbě endometriózy, což je onemocnění způsobené usídlením děložní sliznice mimo dutinu dělohy.
- Prevence rakoviny. Hormonální antikoncepce působí preventivně proti karcinomu vaječníků a děložní sliznice. Statistiky ukazují, že riziko vzniku rakoviny klesá až o 50 %. Pilulky proti početí také snižují výskyt nezhoubných nádorů prsu a cyst na vaječnících.
- Blahodárný účinek na pleť. Jedná se hlavně o velmi pozitivní vliv na mírné až středně těžké akné.
- Navození psychické pohody. Pilulky proti početí také zmírňují příznaky premenstruačního syndromu, mezi které patří bolesti hlavy, pánevní bolesti, pocit napětí a bolestivosti prsou nebo poruchy nálady.
Když se volba nezdaří
Každý lék má i své nechtěné dopady a hormonální antikoncepce není výjimkou. Možná zdravotní rizika jsou díky moderním preparátům naštěstí velmi nízká. Mezi nejčastější komplikace patří nepravidelné menstruační krvácení. Další nepříjemnosti jsou spíše obtěžující a nepředstavují riziko ohrožení zdraví ženy. Patří mezi ně například bolesti hlavy, napětí v prsou, podrážděnost či nervozita. V médiích široce debatovaným nežádoucím účinkem je hluboká žilní trombóza. Ta se naštěstí vyskytuje velmi vzácně a k jejímu rozvoji přispívají další faktory, například věk nad 35 let, kouření, obezita, nedostatek pohybu nebo dědičná náchylnost.
Zdroj: www.healthywomen.org