Antikoncepci lze "ušít na míru" každé ženě
Historie antikoncepce je stará jako lidstvo samo. Vážně, nepřeháníme. Princip metody přerušované soulože byl poprvé popsán v bibli, v 1. knize Mojžíšově. Od té doby ale přece jen věda pokročila o notný kus, a tak si můžeme vybrat z mnoha spolehlivějších metod, které nechtěnému těhotenství zabrání.
Historie antikoncepce je stará jako lidstvo samo. Vážně, nepřeháníme. Princip metody přerušované soulože byl poprvé popsán v bibli, v 1. knize Mojžíšově. Od té doby ale přece jen věda pokročila o notný kus, a tak si můžeme vybrat z mnoha spolehlivějších metod, které nechtěnému těhotenství zabrání.
Do výběru mluví i víra
Vybrat antikoncepci se zdá být jednoduché, vždyť možností je tolik! Jenže rozhodnutí může záviset i na tak osobních věcech, jako je víra. „Nejdůležitější je ale zdraví,“ konstatuje MUDr. Petr Kolek, primář gynekologicko-porodnického oddělení pražské Thomayerovy nemocnice. „U zcela zdravé ženy jsou to pak další kritéria, jako věk nebo počet porodů. Ve hře je i kvalita pleti nebo přibírání na váze.“ Nejsou to malichernosti, komu by se líbilo, kdyby začal najednou tloustnout nebo se mu zničehonic objevilo akné? Oba případy jsou při užívání hormonální antikoncepce možné, na druhou stranu může stejně tak kvalitu pleti i výrazně zlepšit. A to dokonce natolik, že některé druhy hormonální antikoncepce byly pro léčbu akné výslovně schváleny, a mohou je tudíž předepisovat i kožní lékaři. Pro většinu párů je však nejdůležitějším parametrem spolehlivost konkrétní metody. Tu udává Pearlův index, který bere jako veličinu počet nežádoucích otěhotnění při užívání určitého druhu antikoncepce. Číslo se počítá ze vzorku sta žen za rok. Jako jedna z nejméně spolehlivých metod je podle tohoto indexu počítání plodných a neplodných dnů. Tu například ženám doporučuje katolická církev. Primář Kolek to potvrzuje: „Metoda počítání plodných a neplodných dnů má svědomí třicet až čtyřicet procent všech nechtěných těhotenství.“ Nejspolehlivější (když vynecháme mužskou a ženskou sterilizaci) jsou podle primáře Petra Kolka naopak gestagenní implantáty, které ale v současné době nejsou na našem trhu.
Rozdělení antikoncepce
Antikoncepce v sobě zahrnuje všechny metody a opatření, kterými dokážeme zabránit nechtěnému těhotenství.
- Přirozená antikoncepce – do této kategorie patří zmíněná metoda neplodných dnů nebo přerušovaná soulož. Spolehlivost přirozené antikoncepce je ovšem nevalná.
- Bariérová antikoncepce mužská a ženská – jejím principem je překážka zabraňující spermiím dostat se do pochvy. Sem patří kondomy, cervikální pesar a vaginální diagfarma. Spolehlivost je vyšší než u přirozené antikoncepce, ale nižší než u dále zmiňovaných metod. Plusem je ochrana před některými druhy pohlavně přenosných nemocí.
- Chemická lokální antikoncepce – spočívá v aplikaci látek ničících spermie bezprostředně před každým pohlavním stykem ve formě pěny, tablet, čípků nebo tampónů. Kdysi se používaly výplachy pochvy. Metoda je nekomfortní a málo spolehlivá. Plusem je minimum nežádoucích účinků.
- Hormonální antikoncepce – tu lze rozdělit na dvě skupiny:
- Kombinovaná – používá kombinaci ženského pohlavního hormonu (estrogenu) a hormonu žlutého tělíska (progestinu) tak, aby se zamezilo ovulaci. Do této skupiny patří každodenně užívané pilulky, ty jsou podle primáře Petra Kolka z gynekologicko-porodnické kliniky Thomayerovy nemocnice mezi českými ženami nejoblíbenější. Dále pak antikoncepční náplasti a antikoncepční vaginální kroužek.
- Gestagenní – používá pouze hormon žlutého tělíska, jehož působením se stává neprostupný hlen v kanálku děložního hrdla. Tato antikoncepce má podobu takzvaných minipilulek, injekcí nebo podkožních implantátů.
Výhodou hormonální antikoncepce je vysoká spolehlivost, ovšem za cenu různých vedlejších účinků. Ty se sice nemusí projevit u každé ženy, ale opatrnost je na místě. Důležitá je konzultace s lékařem, který jediný může zvážit nejvhodnější typ, případně ženě doporučit doplňková vyšetření, která z této skupiny pomohou vybrat bezproblémový přípravek.
- Nitroděložní tělísko je u českých žen také velice oblíbené. Zavádí se většinou na dva roky až pět let. Působí v děloze jako cizí těleso, takže přitahuje velké množství bílých krvinek, které napadají a ničí spermie. Tento efekt ještě umocňuje měděný drátek, protože pomalu se uvolňující měď má na spermie toxický vliv. Výhodou nitroděložního tělíska je jednoduché zavedení a nejnižší cena ze všech moderních antikoncepčních metod. Někomu ale může být nepříjemné, že prodlužuje a zesiluje krvácení.
- Zvláštní kapitolou je postkoitální antikoncepce, která působí jako jakási první pomoc po nechráněném pohlavním styku. Žena ji musí ale užít dřív, než se oplodněné vajíčko uhnízdí ve sliznici, tzn. nejpozději 72 hodin po styku. Antikoncepce obsahuje vysokou dávku estrogenů nebo progestinů, případně kombinace obojího. Proto ji nelze v žádném případě doporučit jako běžně užívanou metodu. Jako postkoitální antikoncepci lze užít i nitroděložní tělísko, pokud je zavedeno po styku.
- Za zmínku určitě stojí i sterilizace ženy v případě, že už nechce mít další děti. Tato metoda je nevratná a upravuje ji zákon.
Věděli jste, že…
- … předměty podobné kondomům se v roce 1350 před Kristem v Egyptě používaly jako ozdoba pánského přirození?
- … v užívání hormonální antikoncepce jsou v Evropě velké rozdíly? Podle Mezinárodní zdravotnické federace ji mají nejvíc v oblibě Rakušanky, Britky a Švédky, nejméně pak Italky.
- … nejvíce selhání u všech antikoncepčních metod se projevuje v prvním roce užívání, tedy u „začátečníků“?
- … na některých prezervativech je uvedeno datum výroby, a nikoliv spotřeby? To může vést k nemilému překvapení v podobě nefunkční pomůcky. Prezervativ by měl vydržet funkční pět let.
- … kojení má tlumivý vliv na centra v mezimozku, která řídí funkci vaječníků? Nejspíš tady se vzal mýtus, že když žena kojí, je proti těhotenství chráněná.
- … trend ve vývoji moderních metod antikoncepce se soustřeďuje hlavně na to, aby žena nemusela na užívání myslet? Takže se pozornost věnuje hlavně nitroděložním tělískům, implantátům, náplastem a vaginálním kroužkům.
Lucie Šilhová
MUDr. Petr Kolek
primář gynekologicko-porodnického oddělení Thomayerovy nemocnice
Odborník uLékaře.cz