V posledních 50 až 60 letech lze zaznamenat klesající tendenci počtu dětí na jednu rodinu. S tím logicky souvisí stále vyšší potřeba účinných antikoncepčních metod. Tento fenomén pozorujeme nejen v Evropě a USA, ale čím dál tím více také v rozvojových zemích. Poptávka po antikoncepci, stejně tak jako počet nechtěných těhotenství zůstává stále vysoký, a problematika ochranných metod je předmětem mnohých diskuzí.
Světově nejpoužívanější
- Dle výsledků americké studie jsou nejoblíbenějšími formami ochrany perorální hormonální antikoncepce a prezervativy. Tyto výsledky platí jak pro moderní státy, tak pro rozvojové země.
- Vymyká se ale latinská Amerika, oblast Karibiku a Asie, kde je nejčastější metodou antikoncepce sterilizace. Tu však již nelze zvrátit, což je sice vnímáno jako nevýhoda, u ekonomicky strádající populace však také jako benefit.
- V Africe (bráno od zemí severní Afriky, jako jsou Egypt, Tunisko a Maroko, až po Jihoafrickou republiku) jsou pak na prvním místě jednoznačně hormonální preparáty.
Na všechny se nedostane
Bohužel stále můžeme říci, že ne všechny ženy mají cestu k antikoncepčním metodám tak snadnou, jak by si přály. Studie říká, že v rozvojových zemích 222 milionů žen uvedlo, že se jim i přes jejich snahu nepodařilo dostat se k moderním antikoncepčním přípravkům. V roce 2012 tento stav vedl k 54 milionům nechtěných těhotenství a bohužel i k 79 000 úmrtí matek při porodu.
Výzva odborníkům
Tato dosti alarmující čísla jsou tak výzvou nejen pro politické systémy a zdravotnické organizace jednotlivých zemí. Je jasně patrná potřeba vyšší informovanosti o metodách moderní antikoncepce a následně usnadnění její dostupnosti. Cílem je, aby se každý pár kdekoli na světě dočkal svého potomka ve vysněný čas a měl takový počet dětí, pro který se svobodně rozhodne.
Zdroj: Jacqueline E. Darroch: Trendy v antikoncepčních metodách, 2013