Pokud se chceme dozvědět, na jaké léky si dát při braní hormonální antikoncepce pozor, je třeba v příbalovém letáku vyhledat takzvané lékové interakce. Další užívané přípravky totiž mohou snižovat účinnost hormonálních pilulek více mechanismy – nepříznivě ovlivňují jejich působení nebo přeměnu v organismu.
1. Projímadla
Mohou zabránit dostatečnému vstřebávání účinné látky z antikoncepčních pilulek přes střevní stěnu a tím snížit jejich účinnost. Řešením je neužívat tyto dva preparáty ve stejnou dobu, ale v několikahodinovém rozestupu.
2. Antibiotika
Jejich užívání může narušit mikrobiální střevní flóru, která je důležitá pro správné vstřebávání antikoncepce do krve. Pokud se během užívání antibiotik objeví průjem, je nutné se proti početí chránit jinak, a to ještě alespoň jeden týden poté. Další známkou snížené účinnosti pilulek může být také špinění, ke kterému může během užívání antibiotik dojít a které ukazuje na pokles v hladině hormonů. Podle dostupných údajů může za 20 % případů selhání antikoncepce právě léčba antibiotiky.
3. Antiepileptika
Léky užívané při terapii epilepsie mohou nepříznivě ovlivňovat metabolickou přeměnu hormonální antikoncepce v organismu, zkrátit dobu přítomnosti hormonů v krvi a tím snížit spolehlivost pilulek. Podobným způsobem působí také některá antibiotika.
Pokud vám lékař předepisuje jakýkoliv lék, vždy se předem dotazuje na další medikamenty, které užíváte. Jedním z důvodů je právě možnost lékové interakce. Proto nezapomínejte mezi ostatními přípravky, které berete, uvádět také hormonální antikoncepci.
Zdroj: www.remedia.cz