Velmi teplé počasí chřipce nepřeje, ale…
Mráz, který zalézá za nehty, prochladlí lidé na ulicích a neodbytná kapička u nosu. To jsou ingredience, které si většina z nás spojí se souslovím "chřipková sezona". Každý informační zdroj o chřipce uvádí, že se u nás v Evropě vyskytuje jen od října do dubna. Některé odborné či seriózní zdroje si dokonce dovolí poznámku, že se chřipka může objevit i v teplých měsících roku. Neopomenou ovšem dodat, že za teplého počasí je velice vzácná.
Chřipková a mimochřipková sezona...
Jak nízký je výskyt chřipkových onemocnění mimo takzvanou sezonu je ovšem těžké přesně dohledat. Většina zdrojů totiž uvádí, že mimo sezonu "počet případů značně klesá", "onemocnění chřipkou je vzácné" či "lze pozorovat významný propad". Kolik případů chřipky se ale mimo sezonu vyskytuje, či alespoň v jakém poměru jsou k počtu onemocnění v sezoně, toho se lze jen těžko dopátrat. Je tomu tak z několika důvodů.
#IMG#V rámci Světové zdravotnické organizace (WHO) existuje síť FluNet (z angl. flu = chřipka; net = síť), přes niž se drtivá většina států účastní mezinárodního hlášení výskytu chřipce podobných onemocnění na svém území. Podobný systém existuje i v rámci Evropy a nazývá se EISS (European Influenza Surveillance Scheme). Přitom většina zemí například do EISS hlásí onemocnění zjištěná jen mezi 40. týdnem daného roku a 20. týdnem roku následujícího. Mimo tato období jsou zjištěné počty onemocnění příliš nízké, a mnoho zemí tudíž nepovažuje za nutné je hlásit.
Stránky ministerstva zdravotnictví...
Stejně je tomu i v ČR. Hlavní hygienik publikuje na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví pravidelná týdenní hlášení o počtu akutních respiračních infekcí. Tato hlášení ovšem publikuje jen do chvíle, kdy již změna počtu nových onemocnění ukazuje, že je chřipková sezona daleko za svým zenitem. Samozřejmě ale i poté systém hlášení funguje. Při neočekávaném nástupu nových případů mimo sezonu se o tom kompetentní lidé dozvědí a informují veřejnost.
Globální oteplování může vést k rozvoji chřipky...
Změny celosvětového klimatu mohou v budoucnu vést k rozvoji chřipkových onemocnění na našem území v dříve netypických obdobích. Oteplování může paradoxně způsobit náhlé prudké ochlazení. V takové situaci by byl chřipkový virus najednou jako na koni. Ale i na to je systém hlášení připraven. Ačkoli je obtížné přesně zjistit, kolik lidí onemocní chřipkou mimo sezonu, je dobré vědět, že někdo tato čísla zná a neustále je sleduje.
Zdroj: CDC, SZÚ, WHO
(jin)