Moje pleť a jídlo: Co dělá jídelníček s naším vzhledem?
Vlasy, nehty a kůže prozradí, v čem má náš jídelníček mezery. Všimneme si třepivosti nehtů? Špatné pleti? Vypadávání vlasů? Zaměřme se na to, co se změnilo za poslední 1-3 měsíce. Tak dlouho také potrvá, než se upravené stravování pozitivně podepíše na našem vzhledu.
Nestíháte? Přečtěte si hlavní body článku:
- Zdravé tělo si poradí s výkyvy, ale dlouhodobě špatná strava se projeví na kvalitě kůže, vlasů a nehtů. Změny se dějí v řádech týdnů.
- Kolagen můžeme užívat max. 3 měsíce a ideálně s vitamínem C. Delší doba užívání zatěžuje ledviny.
- Pomáhá vyřadit z jídelníčku fast food, polotovary a uzeniny. Vyplatí se zařadit více rostlinné stravy.
- Řadě lidí trpícím akné pomohlo, když přestali konzumovat mléčné výrobky.
- Obézní lidé by měli dát pozor na kožní změny, které mohou signalizovat cukrovku II. typu.
---
Špatná strava se neprojeví hned
Stravování má z pohledu dermatologa velký vliv. Nevíme to však přesně, kolika procenty se podílí na našem vzhledu spolu s ostatními faktory (např. genetika, stres, životní prostředí, hormonální hladina…). Jisté je, že špatné dietní návyky se na pleti projeví poměrně rychle.
Zhruba za 1-3 měsíce si můžeme všimnout zvýšené lomivosti nehtů, padání vlasů a následně růstu méně kvalitních vlasů. Naše kůže může být sušší a méně odolná vůči vnějším vlivům, může se objevovat pocit svědění až ekzémové stavy. V oblasti obličeje, dekoltu a zad mohou vznikat projevy akné.
Potraviny a vitamíny pro krásu
Lámou se nehty? Vlasy nejsou kvalitní a vypadávají? Zaměřme se na železo. Je ideální zařadit do jídelníčku luštěniny, ořechy, ovesné vločky a červené maso. Doporučená základní dávka železa pro muže je 10mg/den a u žen 15 mg/den.
Pro lepší pleť doplňujme kyselinu askorbovou, tedy vitamin C. Tento vitamín si lidské tělo nevyrobí samo (jako třeba vitamín D), proto ho potřebujeme dostávat z potravy. Jeho nedostatek se může projevit právě po 1-3 měsících v podobě mdlé pleti.
Tělo používá vitamín C na stavbu aminokyselin a zpracovává ho v zažívacím ústrojí. Proto nedává smysl kupovat krém s vitamínem C a doufat, že se kyselina pozitivně projeví na pleti. Reklamy a kosmetické firmy se snaží prodat leccos.
Kolagen pro mladší pleť
V poslední době je také velmi módní užívání kolagenu pro lepší pleť, pevnější nehty a růst vlasů. Doporučuji ho podávat tři měsíce, nikoliv déle, jinak si zbytečně zatěžujeme ledviny.
Během tří měsíců stihneme zpozorovat nějaký efekt. I tak je potřeba, abychom se zaměřili na skladbu jídelníčku a další faktory. Kdybychom pouze užívali kolagen a zbytek životosprávy zanedbávali, efekt se nedostaví a jenom zatížíme vnitřní orgány. Kolagen se lépe vstřebává, pokud spolu s ním užíváme vitamín C.
Více rostlin než masa
V posledních letech se stále více hovoří o vlivu mikrobiomu. Vědci z celého světa zkoumají, jaký mikrobiom je ideální a jak ho podpořit. Základem je vždy pestrá a bohatá strava, nedoporučuje se určitý dietní směr. Zatím z výzkumů vyplývá, že podpoříme správný mikrobim, když půjdeme cestou pestrého rostlinného stravování.
Akné z fast foodu nebo mléka
V dnešní době se hovoří o ovlivnění vzniku akné pomocí stravy. Zatím však neexistuje studie, která by jednoznačně prokázala pozitivní vliv určitého dietního režimu na průběh akné. Dlouhodobé zkušenosti ale ukazují, že průběh akné negativně ovlivňuje konzumace smetany, rychlých sacharidů a nutričních suplementů obsahujících syrovátkové proteiny, zejména leucin 1.
Také u lidí stravujících často ve fastfoodech nacházíme poměrně často projevy akné. Objevuje se zejména na obličeji, někdy i na zádech a v dekoltu.
Právě smažená jídla, polotovary, uzeniny, rychle připravené a nekvalitní jídlo přináší
- nárůst hmotnosti a snížení fyzické aktivity,
- zvýšení aktivity mazových žláz,
- ideální podmínky pro uzavření mazových vývodů, přemnožení fyziologicky se vyskytující Propionbacterium acné a vzniku komedonů, projevů akné.
Když cukrovka na sebe upozorňuje kůží
Když nadměrně konzumujeme sacharidy (pečivo, sladkosti, přílohy), změny se dějí na těle, ale i uvnitř něj. Právě u obézních lidí s hyperglykémií roste riziko vzniku diabetu II. typu.
Mimochodem, právě kožní změny mohou být prvním příznakem cukrovky: typicky se projevují jako naběhlé červené okraje s bledým prostředkem. Ty se nacházejí na rukách, nohách nebo i na trupu.
Závěrem
Jsme tedy to, co jíme? Z velké části určitě ano. Stále však hraje roli genetika a další vnější faktory, jako naše prostředí. Pokud se nám zhoršila pleť, kvalita vlasů nebo nehtů, vezměme k ruce kalendář nebo deník. Proberme, co se v našem životním stylu změnilo, a upravme jídelníček. Po dalších týdnech se změny projeví na našem vzhledu a nejspíš i kvalitě zažívání, spánku a celkově životní pohody.