Z homeopatického pohledu používáme jednak přípravky, které volíme podle konkrétního vzhledu molusek či bradavic, ovšem pro dlouhodobé či trvalé vyléčení je nutno tyto léky doplnit tzv. terénními homeopatickými léky.
Molusky
Molusky se přenášejí nejčastěji přímým kontaktem s kůží nemocného jedince, což jsou případy nákazy především v dětských kolektivech, v bazénech a na sportovištích. Onemocnění lze předat i skrze kontaminované předměty, jako jsou hračky, ručníky a podobně. Prognóza léčby molusek u dětí a zdravých dospělých je velmi dobrá, horší průběh mívá u osob s oslabenou imunitou.
Molusky jsou nebolestivé, ale mohou svědit. Škrábáním se pak šíří do okolí.
- Zpočátku jsou útvary tvrdé a mají barvu kůže.
- Později mohou změknout a po vymáčknutí obsahují bílou sýrovitou hmotu.
- Občas se zanítí a zarudnou.
Ke komplikacím onemocnění patří jejich podráždění, zánět, bakteriální infekce a hnisání.
Homeopatická léčba molusek
Mezi homeopatika určená k ošetření molusek (podle jejich vzhledu) patří:
Dulcamara 9 C – jde o homeopatický lék na onemocnění, kdy jsou molusky jakoby průsvitné, viditelné spíše při bočním pohledu, nesvědivé a nebolestivé.
Kalium muriaticum 9 C – přípravek lze použít u velmi odolných molusek, jeho indikací je právě obsah bílých sýrovitých hmot uvnitř.
Tato homeopatika podáváme dvakrát denně v dávce pěti granulí.
Bradavice
Dermatologie rozlišuje celou řadu typů bradavic, odborně nazývaných veruky. Jsou to nezhoubné kožní útvary, které se mohou objevit prakticky kdekoliv na těle. Nejčastěji se můžeme setkat s tzv. běžnými bradavicemi, které mají tvrdý rozbrázděný a hrubý povrch. Objevují se na rukách či prstech a většinou jsou nebolestivé. Naproti tomu bradavice, které rostou na ploskách nohou, zasahují do hloubky a jsou bolestivé při došlapu.
Homeopatika na bradavice
Úspěšnost homeopatické léčby bývá 70–80 %. Hodí se především v obtížných případech, jako jsou mnohočetné bradavice, útvary u malých dětí nebo bradavice v okolí nehtů. Mezi nejdůležitější léky patří:
Antimonium crudum 9 C – homeopatický lék na bradavice, které jsou tvrdé, rohovité a vyskytují se na rukách či chodidlech (zde bývají velmi citlivé a bolestivé při chůzi). Preparát se podává dvakrát denně v dávce pěti granulí.
Dulcamara 9 C – jde o přípravek určený nejen na molusky (viz výše), ale také na měkké a jakoby průsvitné bradavice, které svědí v chladném a vlhkém počasí. Jejich typická lokalizace je na hřbetech rukou, obličeji, případně kdekoliv na těle s výjimkou dlaní a chodidel. Podává se dvakrát denně pět granulí.
Nitricum acidum 9 C – likviduje stopkaté bradavice, které jsou bolestivé podobně jako tříska vražená do kůže. Někdy mohou i krvácet. Dalším typem bradavic, kde je tento lék účinný, jsou tvrdé útvary se zlatožlutou barvou. Podává se jednou denně pět granulí.
Terénní homeopatické léky
Tyto léky lze použít jak v případě bradavic, ta i pro kompletování léčby molusek. Nejčastěji pomáhají následující přípravky:
Thuya occidentalis 15 C – je hlavním homeopatickým lékem při sklonech k tvorbě měkkých bradavic, především na místech krytých oděvem, ale ve své podstatě mohou být kdekoliv na těle. Bradavice mohou svědit, což se zhorší po škrábání. Nejlépe na tento přípravek reagují osoby s tendencí k obezitě a lidé s mastnou a nezdravě vypadající pokožkou. Bývají citlivé na chlad a snadno onemocní.
Calcarea carbonica 15 C – pomáhá od molusek hlavně obézním, slabým a snadno unavitelným jedincům. Mívají zvětšené lymfatické uzliny a snadno onemocní, zejména z vlhka a chladu. Molusky se u nich objevují na obličeji a na rukách a mají sklon k tvorbě vřídků.
Silicea 15 C – je řešením pro molusky s tendencí k hnisání a páchnoucímu hnisu. Hodí se tehdy, když tyto útvary silně svědí. Tento přípravek zabírá především u hubených dětí velmi citlivých na chlad a studené prostředí.
Tyto léky podáváme v uvedených ředěních jednou až dvakrát týdně v dávce pěti granulí.
Oscillococcinum – protože při vzniku molusek i bradavic hrají velkou roli viry (ze skupiny papilomavirů), je při léčbě výhodné podpořit i protivirovou imunitu právě tímto homeopatikem. V akutním stadiu podáváme jednu tubu jednou denně, později jednou týdně.
MUDr. Jaroslav Čupera