Časté a nepříjemné
Dermatologie rozlišuje celou řadu typů bradavic, odborně nazývaných veruky. Jsou to nezhoubné kožní útvary, které se mohou objevit prakticky kdekoliv na těle. Nejčastěji se můžeme setkat s tzv. běžnými bradavicemi, které mají tvrdý, rozbrázděný a hrubý povrch. Objevují se na rukách či prstech a většinou jsou nebolestivé. Naproti tomu bradavice, které rostou na ploskách nohou, zasahují do hloubky a jsou bolestivé při došlapu. Dalším typem jsou bradavice označované jako ploché. Jsou charakterizovány výskytem hnízd malých svědivých útvarů. Kromě plosek nohou mohou u dětí postihovat i obličej. Pro úplnost lze uvést též bradavice genitální, vyskytující se v okolí pohlavních orgánů a konečníku. Jejich léčba vždy plně spadá do péče dermatovenerologa.
Maskovaný nádor
Bradavice je potřeba odlišit především od otlaků, lidově zvaných mozoly. Jde o ztluštělou kůži v místech nějakého tlaku, většinou na dlaních či chodidlech. V některých případech se jako neobvyklá bradavice ale může projevit i některý z kožních nádorů. Pokud se vám na vzniklém útvaru cokoli nezdá, je vhodné vyšetření kožního lékaře.
Kdo by měl být ve střehu
Bradavice jsou vyvolány infekcí některým typem lidského papilomaviru, kterých je celkem asi 70. Jedná se tedy o onemocnění nakažlivé, byť jeho inkubační doba se pohybuje od týdnů až po několik let. Ke vzniku bradavic jsou náchylné především malé děti, mladiství a lidé s oslabenou imunitou (například po transplantacích či se závažnými chorobami). Klasická léčba bradavic zahrnuje:
- různé chemické přípravky na jejich rozpuštění,
- zmrazení,
- laser,
- chirurgické řešení.
Část bradavic po nějaké době často mizí spontánně.
Jak pomáhá homeopatie
Úspěšnost homeopatické léčby bývá 70–80 %. Hodí se především v obtížných případech, jako jsou mnohočetné bradavice, útvary u malých dětí nebo bradavice v okolí nehtů.
Antimonium crudum 9CH – jeden ze základních léků na bradavice. Zvláště na ty, které jsou tvrdé, rohovité a vyskytují se na rukách či chodidlech (zde bývají velmi citlivé a bolestivé při chůzi). Preparát se podává 2× denně v dávce 5 granulí.
Dulcamara 9CH – jde o přípravek určený na bradavice měkké a jakoby průsvitné, které svědí v chladném a vlhkém počasí. Jejich typická lokalizace je na hřbetech rukou, obličeji, případně kdekoliv na těle s výjimkou dlaní a chodidel. Je to i hlavní lék na tzv. seboroické veruky. Ty se typicky vyskytují na zádech, především u starších lidí. Jsou hnědé, měkké a případně se z nich opatrně dá odškrábnout povrchová vrstva mazu. Podává se 2× denně 5 granulí.
Causticum 9CH – preparát zabírá na 3 typy bradavic. Jednak jde o útvary na obličeji, dále účinkuje na bradavice pod nehty a pak je to lék i na tzv. stařecké veruky. To jsou velké měkké hnědé útvary se zubatým okrajem, které se často se vyskytují na zádech či v místech vlhké zapářky (pod plenami). Dávkování je opět 2× denně 5 granulí.
Nitricum acidum 9CH – likviduje stopkaté bradavice, které jsou bolestivé podobně jako tříska vražená do kůže. Někdy mohou i krvácet. Dalším typem bradavic, kde je tento lék účinný, jsou tvrdé útvary se zlatožlutou barvou. Podává se 1× denně 5 granulí.
Calcarea carbonica 15CH – zabírá na izolované okrouhlé a tvrdé bradavice, často se vyskytující na chodidlech. Dávkování je 1× denně 5 granulí
Thuya occidentalis 15CH – je základním lékem bradavic a polypů umístěných kdekoliv na sliznicích. Podává se spolu s některým výše uvedeným preparátem 1× týdně 5 granulí. Hodí se na bradavice tmavé, měkké i stopkaté, které někdy mohou být svědivé a vyskytují se na bledé a nezdravě vypadající kůži. V těchto případech se může podávat i denně.
Tělo potřebuje posily
Jak již bylo řečeno, bradavice jsou především virovou záležitostí. Proto je vhodné podpořit trvalé vyléčení tím, že posílíte svoji imunitu proti virům.
- Selen je stopový prvek bránící množení virů. Doporučuje se v dávce 200 mikrogramů denně.
- Echinacea je známý přípravek, který obecně podporuje imunitní systém a má protivirové působení. Vhodné množství je 300 mg 2× denně.
- Zinek je doplňkem stravy s prokázaným účinkem na vymizení bradavic. Při jeho užívání se uvádí likvidace bradavic až v 87 % případů. Dávkování je individuální, popisuje se až 135 mg denně.
- Česnekový olej též působí proti virům. Doporučuje se aplikovat 1 kapka na bradavici 2× denně alespoň po dobu 4 týdnů.
- Vlaštovičník větší, přesněji jeho složky, mají přímý toxický účinek na buňky. Šťáva z čerstvě utržené rostliny se natře na bradavici a nechá se zaschnout.