Zlobí vás koleno? Důvod pomůže odhalit artroskopie
Artroskopie kolene je moderní výkon umožňující přesnou diagnostiku a ošetření poranění či jiných poruch tohoto kloubu. Ve srovnání s dříve prováděnými zákroky je šetrnější pro kloub a vlastně i pro celý organismus. Prozradíme scénář této rychlé a zajímavé operace.
Artroskopie se stala zcela běžnou vyšetřovací a operační metodou. Název pochází z řeckých slov „arthros“ (kloub) a „skopein“ (podívat se). Podstatou zákroku je zasunutí miniaturní kamerky se světelným zdrojem a v případě potřeby pak i speciálního operačního nástroje do vnitřku kloubu. Artroskopie umožňuje přímý pohled na celý kloubní povrch, chrupavku, vazy, menisky a kloubní pouzdro.
Kdy se hodí pohled zevnitř
Samotný zásah není bolestivý, protože probíhá v krátkodobé celkové anestezii. Délka hospitalizace záleží na typu zákroku. Ty menší jsou prováděny formou takzvané jednodenní chirurgie, kdy po několikahodinovém zotavení odcházíte domů. Větší operace vyžadují hospitalizaci maximálně několika dnů. Nejčastějšími důvody k provedení výkonu jsou:
- roztržení či jiná poškození zevního či vnitřního menisku,
- poničení kloubní chrupavky,
- poranění křížových vazů,
- řešení nestability čéšky,
- vyjmutí volných kloubních tělísek,
- odstranění výrůstků kostí,
- ošetření burz, cyst a zmnožené výstelky kolenního kloubu.
Šetrné, a přesto účinné
Vhodnost výkonu byste měli v první řadě konzultovat s odborníkem. Pokud vám specialista artroskopii doporučí, nejprve je nutné podstoupit interní vyšetření u praktického lékaře nebo příslušného specialisty. Celková anestezie totiž vždy přináší určitá rizika, která jsou však v případě artroskopie většinou minimální. Před samotným výkonem nesmíte po dobu několika hodin nic jíst ani pít.
- Po uvedení do anestezie se na kůži nad vyšetřovaným kloubem provedou dva drobné vpichy. Jedním z nich je do kloubu zavedena kamera se zdrojem světla, druhým pak operační nástroje.
- Přístroj přenáší obraz z vnitřku kloubu přes optický kabel na televizní obrazovku. Nástroje i kamera jsou v průměru velké jenom několik milimetrů, což umožňuje vysoce precizní ošetření s minimální zátěží pro operovaný kloub.
- Lékař po zavedení kamery prohlédne celý vnitřek kloubu a stanoví diagnózu, tedy například zjistí poškození vazů, chrupavky nebo menisků. Speciálními nástroji následně ošetří poškozené nitrokloubní struktury.
- Po ukončení operace se drobné ranky zašijí, zpravidla jedním stehem. Celková doba zákroku se liší podle typu zásahu, nejčastěji trvá 30–60 minut.
Vstávat a cvičit!
Po celkové anestezii se může objevit pocit na zvracení. Většinou trvá jen krátce a upraví se sám nebo podáním léků. Přirozená pooperační bolest je tlumena účinnými preparáty. Následná péče je dána především typem zákroku a charakterem poškození kolene. To se většinou fixuje ortézou a odlehčuje pomocí berlí. Ihned po operaci začíná intenzivní rehabilitace, jejímž cílem je navrácení maximální hybnosti a snížení bolestivosti kloubu. Celková doba rekonvalescence trvá několik týdnů až měsíců.
Nebezpečí z prodlení
K možným komplikacím zákroku patří infekce, vznik krevní sraženiny v kloubu nebo nadměrný otok a krvácení v operované oblasti. Obecně jsou ale rizika artroskopických výkonů minimální. Větší nebezpečí jednoznačně představuje nepodstoupení operačního zákroku, což může vést k problémům v podobě omezení hybnosti končetiny, vzniku bolestí a trvalého poškození kloubu.