Zlobí vás žlučník „jen trochu“? Doma ho stejně nevyléčíte!
Špatné trávení člověka unavuje a obtěžuje. Příčiny mnohdy nejasných příznaků mohou být ale složitější než jen těžký oběd či přemíra sladkostí. Na samoléčbu proto nespoléhejte a raději se poraďte se specialistou.
Když se řekne žlučníkové obtíže, většina z nás si představí koliku, tedy silnou záchvatovitou bolest v pravém podžebří. Žlučníku však můžeme ve skutečnosti dávat za vinu celé spektrum potíží, které jsou způsobeny nesprávným vylučováním žluči, přítomností kamenů nebo zánětem. Tyto neurčité příznaky shrnujeme pod odborný název biliární dyspepsie (biliární = žlučový, dyspepsie = porucha trávení). Řadí se sem například:
- bolest na různých místech břicha,
- břišní dyskomfort,
- pocit těžkosti po jídle,
- nadměrné slinění nebo nucení na zvracení,
- výrazná plynatost,
- zácpa nebo průjem,
- barevné změny stolice.
Samo to nepřejde
Tyto obtíže nemívají nijak dramatický ráz, ale svým vleklým průběhem pacienty obtěžují. Kvůli nim musí často výrazně omezit svůj jídelníček, vyhýbají se sportovním aktivitám anebo se straní společnosti, takže jejich kvalita života je snížená. Není však dobré hledat zázračná řešení v detoxech, lécích ani speciálních potravinách. Nejlepší volbou je navštívit specialistu, který má s chorobami trávicího traktu zkušenosti a může vám nabídnout schůdné a účinné řešení.
Kontrola stavu
Na začátku je nejdůležitější řádné vyšetření ke zjištění, zda jsou ve žlučníku nebo žlučových cestách přítomny kameny nebo tzv. „bahénko“. Jedná se o silně zahuštěnou žluč s krystalky, která žlučové cesty dráždí. Navíc se z ní může vytvořit kámen. Lékař též kontroluje, zda tady neprobíhá chronický zánět. Vyšetřovací metodou číslo jedna je ultrazvuk břicha, který je neinvazivní, nebolestivý a pacienta nijak nezatěžuje.
Pomoci umí jen odborníci
Pokud ultrazvuk nic neodhalí, může se jednat o nesprávné vylučování žluči, které lze snadno řešit léky. Jestliže jsou však kameny nebo zánět přítomné, je vhodné volit operační řešení. Na to už léky nestačí. Chronický zánět málokdy odezní spontánně a jeho postup může v krajním případě přinést i těžké komplikace. Mohou mít podobu například jaterního abscesu (hnisavého ložiska, které může vést k otravě krve) nebo zánětu pobřišnice.
Žlučové kameny se bez léčby zvětšují a více dráždí žlučové cesty, což vede ke zhoršování obtíží. Občas se přidají i žlučníkové koliky. Dráždění často vede k akutnímu zánětu žlučníku. Ten pak může mít poměrně dramatický a bolestivý průběh a vyžaduje okamžitou operaci. Proto není dobré spoléhat se na samoléčbu. Odborníci jsou připraveni vám okamžitě poradit také v naší online poradně.
Zdroj:
KONEČNÝ, Michal — EHRMANN, Jiří. Léčba funkční dyspepsie. Praktické lékárenství, 2013, roč. 9, č. 2, s. 68–70. ISSN: 1801-2434.
http://www.niddk.nih.gov