Zlomenina zápěstí může signalizovat osteoporózu
Především v zimních měsících (ostatní části roku ale nevyjímaje) plní ortopedické ambulance ženy s podobným problémem – zlomeninou zápěstí. Kromě stejného poranění spojuje tyto pacientky i stejná věková kategorie.
Zlomenina zápěstí totiž typicky postihuje aktivní ženy po menopauze, a může tak být prvním příznakem rozvinuté osteoporózy.
Ruce proti zemi úrazu nezabrání
Collesova zlomenina obvykle vzniká při pádu, a to nejčastěji právě v zimním období, kdy je všude led a sníh, a tedy kluzko. Padající osoba podvědomě natáhne proti zemi ruce, což umožní přenesení sil na oblast zápěstí, které se zlomí v typickém místě. Nejčastěji toto poranění lékaři ošetřují u postmenopauzálních žen, a to proto, že jejich kosti vlivem osteoporózy řídnou a podobně intenzivní zátěž jednoduše nevydrží.
Riziko zlomeniny odhalí rentgen
Zlomenina zápěstí pochopitelně přináší řadu nepříjemností. Vedle bolesti a obtížné sebeobsluhy, co se týče hygieny nebo oblékání, může být někdy potřebná i chirurgická léčba. Už proto je rozumnější takovým komplikacím předcházet. Protože je zápěstí vedle krčku stehenní kosti nebo páteřních obratlů nejčastější lokalitou vzniku osteoporotických zlomenin, bývá na tuto oblast také zaměřeno rentgenové vyšetření zjišťující denzitu vašich kostí. Tím lékaři zjistí, zda jste Collesovou zlomeninou ohrožena a jestli je nutná léčba osteoporózy.
Nezapomeňte na dobrý zrak
Další prevencí vzniku jakékoliv zlomeniny je důsledná péče o zrak a návštěva lékaře v případě závratí či jiného pocitu nestability. Řešení může být jednoduché, zatímco následky pádu, zvláště pak ve vyšším věku, bývají závažné.
Zrádnost osteoporózy spočívá ve skutečnosti, že se obvykle projeví až svými komplikacemi, nezřídka v podobě zlomenin. Proto je nutné po menopauze na tuto chorobu myslet a s pomocí lékařů se jejímu rozvoji raději vyvarovat.
(veri)
Zdroj: arthritis.about.com