Změna času zasahuje do biorytmu lidí po celém světě
Změna času z letního na zimní negativně ovlivňuje lidi po celém světě, a to v důsledku narušení jejich přirozeného biorytmu spánku a bdění. Významné obtíže může změna času způsobit zejména lidem, kteří mají sklon k depresím.
Získané ranní světlo, nebo hodina odpolední tmy navíc?
Podle názorů odborné veřejnosti nevyváží hodina ranního světla získaná díky změně času hodinu tmy, která nás zastihne odpoledne. V ranních hodinách totiž většina lidí vzhledem k pracovním povinnostem tráví čas uvnitř budov. V době, kdy se dostanou ven, si tak již denní světlo příliš neužijí. Každá ztráta možnosti vystavit organismus dennímu světlu má přitom neblahý dopad na psychiku.
Ztráta světla = nárůst depresí
Dánská studie uskutečněná v psychiatrických léčebnách v letech 1995–2012 na vzorku více než 185 000 pacientů potvrdila, že v průběhu deseti týdnů následujících po přechodu z letního času na zimní došlo k nárůstu depresivních příznaků až o 11 %.
Světlo má srovnatelný účinek jako antidepresiva
Podle amerického profesora psychiatrie doktora Normana E. Rosenthala má světlo na lidský mozek srovnatelný účinek jako antidepresiva. Zvyšuje hladinu serotoninu – hormonu dobré nálady, jehož produkci ovlivňují moderní antidepresiva také.
Jak se vyrovnat se změnou času?
Co tedy odborníci doporučují jako nejlepší způsoby, jak se vyrovnat se změnou času?
- V době víkendu, na který připadá změna času, snižte příjem alkoholu a kofeinu, neboť i tyto látky mohou negativně ovlivnit přirozený spánkový rytmus.
- V neděli po změně času nevyužívejte přidanou hodinu k delšímu spánku, odborníci naopak radí vstát dříve a jít se projít na čerstvý vzduch.
- Pokud je to možné, zařaďte v době zimního času do denního programu ranní procházku na čerstvém vzduchu, abyste maximálně využili denní světlo.
- Máte-li v ložnici lampu s časovačem, nastavte si její rozsvícení na čas přibližně půl hodiny před probuzením (dle prof. N. E. Rosenthala je probuzení do jasného světla pro organismus lepší než do tmavého prostředí). Do domácnosti můžete také pořídit speciální lampu určenou k terapii světlem.
- Pravidelně provozujte fyzickou aktivitu.
- Konzumujte potraviny, případně potravinové doplňky s obsahem omega nenasycených mastných kyselin (např. Libretto), neboť jejich zvýšené množství pozitivně ovlivňuje hladinu serotoninu – hormonu dobré nálady.
(tich)
Zdroje:
https://edition.cnn.com/2016/11/04/health/fall-back-time-transition-depression/index.html
http://www.cspsychiatr.cz/dwnld/CSP_2007_8_420_426.pdf