Hemoroidy, křečové žíly vzniklé v oblasti konečníku, se objevují v každém věku a podle místa výskytu se dělí na vnitřní a vnější. Život s těmito obtížemi není lehký, protože své nositele trápí svěděním, štípáním a krvácením. Také ztěžují vyprazdňování a hygienu a zároveň se negativně podepisují i na naší psychice. Naštěstí existují způsoby, které mohou projevy hemoroidů zmírnit, někdy i zcela eliminovat. Velký význam má v tomto směru správný jídelníček, protože nezdravá strava vede k zácpě a zažívacím problémům, jejichž důsledkem může být právě vznik obtíží. V případě, že tyto symptomy již existují, můžou nevhodné potraviny jejich projevy zhoršovat. Co je v tomto ohledu klíčové?
Důležitá je hydratace
Zásadní je přijímat hodně vody. To nás udrží optimálně hydratované a zlepší naše vyprazdňování – zácpa totiž může pramenit i z dehydratace, což hemoroidy jen dále komplikuje. Denně bychom měli vypít alespoň osm sklenic vody, přesněji asi 35 mililitrů na kilogram tělesné hmotnosti. Vhodné je také zařadit potraviny, které jsou na vodu bohaté, patří mezi ně například meloun, citrusy a okurky.
Vláknina proti hemoroidům
Strava s vysokým obsahem vlákniny pomáhá regulovat stolici. Ta je díky vláknině měkčí, lépe se vylučuje, čímž zmírňuje tlak na konečník a snižuje riziko vydouvání žilní stěny a vzniku hemoroidu. Vláknina také zjemňuje příznaky hemoroidů, včetně krvácení. Tím ale její benefity nekončí. Také mimořádně zvyšuje sytivost – potraviny s obsahem vlákniny nás více a na delší dobu zaplní, takže nemáme tendence dojídat se nezdravými pochutinami. Důležité je zahrnout do stravy oba druhy vlákniny – rozpustnou, která usnadňuje rozpouštění potravy ve vodě, i nerozpustnou, která zlepšuje střevní peristaltiku. Mezi potraviny bohaté na vlákninu patří ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny a ořechy. Konkrétně můžeme z těchto skupin jmenovat brokolici, jablka, hrušky, švestky, banány, fazole, hrách a čočku, také klíčky, hnědou rýži, ovesné vločky a ječmen. Skvělým zdrojem nerozpustné vlákniny jsou také ovocné slupky, užitečné může být i užívání doplňků stravy s obsahem vlákniny.
Co dokážou bioflavonoidy
Bioflavonoidy jsou látky obsažené v rostlinách, jež mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Tyto fytonutrienty opravují poškození tkání a podporují lymfatický systém. Pomáhají také regulovat naši hmotnost a snižovat riziko obezity, která opět může zhoršovat riziko hemoroidů. Flavonoidy jsou obsažené v čaji, červeném víně, citrusové šťávě, také ve špenátu, cibuli, kapustě a pohance.
Právě pohanka je vůbec největším zdrojem rutinu (typ bioflavonoidu) na českém území. Tato látka je známá svou schopností zachovávat a obnovovat zdraví cévního systému, což je při léčbě hemoroidů velmi důležité. Kromě pohanky jej najdete také v amarantu, v čaji rooibos, v chřestu, ve slupkách rajčat i jablek. Je ale nutné počítat s tím, že obsah rutinu se výrazně snižuje tepelným zpracováním. Navíc pohanka nemusí každého svou specifickou chutí příliš uspokojit. Řešení mohou přinést léčivé přípravky obsahující bioflavonoidy. Jde například o léčivý přípravek Diozen, které si lze v lékárně koupit bez lékařského předpisu. Přípravek posiluje stěny cév i jejich celkovou odolnost a působí protizánětlivě. Díky tomu pomáhá léčit akutní ataky hemorodiálního onemocnění a zmírňuje jeho nepříjemné projevy, jako je svědění, bolest nebo krvácení v oblasti konečníku a potíže s vyprazdňováním.
Péče o zdraví střev
Kondice střev úzce souvisí s tím, jak funguje celý trávicí systém. Uvnitř střev žijí různé druhy bakterií – některé rozkládají cukry a tuky a další vlákninu a bílkoviny. Vláknina střevním bakteriím prospívá, ovšem tuky a cukry krmí bakterie produkující lipopolysacharid, což je především toxická látka. Způsobuje záněty, které se krví mohou ze střev šířit do celého těla. Proto je důležité udržovat ve střevech bakteriální rovnováhu a zajistit, aby se méně přátelské bakterie zbytečně nemnožily. S tím pomůže jednak zmiňovaná konzumace vlákniny, jednak omezení tuků a cukrů ve stravě a jednak probiotika. Tyto živé mikroorganismy udržují rovnováhu střevní mikroflóry a pečují o to, aby se škodlivé druhy bakterií nepřemnožily. Najdeme je ve fermentovaných a zakysaných potravinách, jako je kysané zelí, kyselé okurky, zakysané mléčné výrobky, také kombucha, kimči nebo miso či tempeh. I probiotika se vyplácí zařadit ve formě kvalitních doplňků stravy.
Na co si dávat pozor
Potraviny zhoršující hemoroidy mají často nízký obsah vlákniny, což vede k zácpě a ke zhoršení celkových obtíží. Z toho důvodu bychom se měli vyhýbat zpracovaným potravinám, rafinovaným sacharidům obsaženým například v bílém chlebu, také alkoholu a kofeinu. Některým lidem nemusí vyhovovat ani přemíra mléčných výrobků, červeného a zpracovaného masa nebo produkty s obsahem pšenice.
(kahá)
Zdroje:
https://www.starpoli.com/blog/diet-for-hemorrhoids-sufferers-5-helpful-tips-for-preventing-hemorrhoids
https://www.drmax.cz/diozen-500-mg-30-tablet
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/hemorrhoids/eating-diet-nutrition
https://www.krecove-zily.cz/novinky/rutin-chrani-cevy-ktere-potraviny-ho-maji-nejvice-581
https://www.wikiskripta.eu/w/Endotoxin
https://www.celostnimedicina.cz/rutin.htm