Alergie je abnormální odpovědí imunitního systému, kdy tělu škodlivou reakci nastartují jinak neškodné látky. Tento způsob reakce je částečně dán již geneticky a odborně se označuje jako atopie. K tomu, aby se u člověka rozvinul nějaký projev alergie, přispívají také opakovaná onemocnění dýchacích cest, klimatické faktory a v neposlední řadě i způsob stravování. Tradičně známá alergická postižení jsou způsobena imunitní reakcí I. typu. V první fázi po styku buněk imunitního systému s alergenem dochází k tzv. senzibilizaci. Imunita začne tvořit protilátky proti tomuto alergenu. Ve druhé etapě, kdy se obranný systém znovu setká s již známým alergenem, dojde k vyplavení histaminu a dalších látek do oběhu. To způsobí zvýšení propustnosti cév, což pak vyústí v otok, zrudnutí kůže, zvýšení produkce sekretu na sliznicích apod.
Od vyrážky po rýmu
Projevy alergické reakce jsou velmi pestré. Patří k nim rýma, zánět spojivek, astma či atopický ekzém. U některých opravdu vnímavých osob může přecitlivělost probíhat systémově, jako celkový otok sliznic (tzv. Quinckeho edém) či jako anafylaktický šok. V obou těchto případech se již jedná o život ohrožující stavy, které vyžadují okamžitý zásah lékaře. Obecně k nejčastějším příznakům alergie patří:
- neprůchodnost nosu nebo výtok z něj, který bývá nejčastěji vodnatý,
- kýchání,
- zánět spojivek,
- otok sliznic hrdla občas doprovázený i bolestmi v krku,
- svědivá vyrážka,
- únava,
- bolesti hlavy.
Najít a zkrotit
Příčin alergie může být téměř nekonečně mnoho. Lidé jsou citliví na pyly květin a trav, z potravin pak zejména na obiloviny, mléčné bílkoviny, ořechy a sóju. Mnozí nesnášejí peří, psí či kočičí chlupy, určitou kosmetiku nebo různé chemické látky v pracovním či domácím prostředí. K odhalení příslušného alergenu existuje celá řada diagnostických možností. Co se léčby týká, jako první možnost se samozřejmě nabízí vyhnout se spouštěči. Jenže to v mnoha případech není možné, například při pylové alergii.
- Ke slovu pak přicházejí léky potlačující nepříjemnou reakci, což jsou nejčastěji antihistaminika nebo kortikoidy.
- V některých případech je možné vyzkoušet tzv. desenzibilizaci. To je postupné otužování organismu proti konkrétnímu alergenu.
- Homeopatie a přírodní metody léčby jsou při řešení alergických potíží také velmi účinné, což mimo jiné dokazují i četné vědecké studie.
- Z doplňků stravy lze ke zmírnění přecitlivělostí využít vitamín C a omega-3 mastné kyseliny. Snižují sekreci tzv. mediátorů alergické reakce.
- Účinné bývá i pravidelné užívání probiotik. Střevo je totiž velkou plochou, kde se odehrává styk s alergeny. Úprava střevní mikroflóry výrazně snižuje potenciál pro alergické reakce.
Co na alergii nabízí homeopatie?
Allium cepa je přípravek vhodný pro alergickou rýmu s hojným, vodnatým a pálivým výtokem z nosu a s doprovodným kýcháním. Příznaky se zlepšují na čerstvém vzduchu a horší se v místnostech. Přidruženými projevy mohou být tlaková bolest v čele a bolestivý pocit živé sliznice v krku.
Arsenicum album je opět lékem na vodnatou rýmu, která je velmi dráždivá a brzo vede k začervenání kůže nosu. Obtíže mírní hlavně teplo. Je to vhodná volba pro osoby velmi citlivé na faktory zevního prostředí, které často trpí mnohočetnými alergiemi.
Arsenicum iodatum se doporučuje nasadit tehdy, když alergie začíná několikadenním kýcháním a pak se teprve objeví výtok z nosu. Opět je dráždivý, doprovází jej i pocity pálení v hrdle. Stav se zlepšuje na čerstvém vzduchu a klidem. Teplo naopak vše zhoršuje.
Euphrasia officinalis pomáhá při alergickém zánětu spojivek, kdy oči intenzivně slzí a víčka jsou silně podrážděná, oteklá a zarudlá. Výtok z nosu je malý, potíže se spíše přesouvají do krku. Nemocnému uleví poloha vleže, světlo a teplo jsou na obtíž.
Natrum muriaticum je lékem potřebným při tzv. alergii na slunce. Jedinci, kteří tento preparát uvítají, trpí na sluníčku kýcháním, výsevem oparů či vznikem zarudlé vyrážky.
Nux vomica je přípravek, který bývá indikován velmi často v prvních fázích alergické reakce. Nasazuje se též v situacích, kdy se potíže projevují převážně salvami kýchání a pocitem ucpaného nosu. Hodí se pro osoby s mnohočetnými alergickými potížemi a pro lidi zatížené léky či stimulujícími látkami.
Sabadilla je lékem pro jedince trpící opět neustálým kýcháním, které ale navíc doprovází intenzivní rýma. Zvláštním příznakem pro volbu preparátu je pocit svědění měkkého patra, které pacienta nutí třít je jazykem.
Vyjmenované léky se podávají v ředění 9CH, 3–4× denně v dávce 5 granulí.
Boj o dech
Astma bronchiale je již závažnějším stavem, který však spouští obdobné mechanismy jako výše uvedené alergické potíže. K příznakům patří:
- dušnost, zejména při výdechu,
- pískání během dýchání,
- kašel a zahlenění,
- tlak na hrudi.
V řadě případů astmatický záchvat probíhá velmi dramaticky a může vést k akutnímu ohrožení života. V podstatě se jedná o chronicky probíhající zánět sliznice průdušek. U některých pacientů se toto onemocnění může vyvinout do stavu tzv. chronické obstrukční plicní nemoci, jejíž léčba je často velmi obtížná.
Pomáhají léky i vitamíny
Konvenční terapie astmatu spočívá především v podávání léků na rozšíření průdušek, a to v inhalační formě. K potlačení zánětlivé složky jsou indikovány opět kortikoidy, buď inhalační, či podávané perorálně. U prokázané alergické složky astmatu bývají podávána antihistaminika či další léky modifikující průběh alergické reakce. Z doplňků stravy je u astmatiků vhodné magnezium v dávce 250 mg 2–4× denně. Napomáhá uvolnění vláken hladké svaloviny ve stěně průdušek. Opět je možné podávat i vitamín C k potlačení zánětlivé reakce, vhodné je přidat též vitamíny B6 a B12.
Viníkem bývá i stres
V období akutního záchvatu je možno k běžným lékům přidat homeopatický preparát Ipecacuanha 15CH. Bere se 5 granulí po 15 minutách až do zlepšení stavu. Vhodný je tehdy, trpí-li nemocný intenzivní sekrecí bronchiální sliznice, která vede k dušení i ke křečovitému kašli. Velmi intenzivní kašel doprovází pocity nevolnosti až zvracení. Příčiny spuštění astmatického záchvatu mohou být vícečetné. Kromě setkání s nějakým alergenem může závažný stav nastartovat:
- akutní infekce,
- znečištěné prostředí,
- fyzická námaha,
- hormonální vlivy,
- stres a emoce.
Přispění homeopatik
Podle vyvolávající příčiny (je-li známá) je možné vybrat příslušný homeopatický lék.
Arsenicum album je přípravek vhodný pro osoby slabé, bledé a hubené. Mívají především noční záchvaty. Ty doprovází výrazný strach ze smrti s velkým neklidem.
Lachesis mutus je častým lékem na astma u žen v menopauze. Záchvaty u nich bývají doprovázeny intenzivním pocitem sevření hrdla. Typicky se objevují ráno a večer, stav se lepší na čerstvém vzduchu.
Natrum sulfuricum je preparát pomáhající jedincům, u nichž je astma vyvoláno nebo zhoršeno vlhkem či vlhkým prostředím.
Výše zmíněné léky jsou v klinické praxi nejvíce používané, jsou ale určeny jen pro krátkodobé řešení či pro zmírnění místních příznaků. Pro dlouhodobé ovlivnění alergických potíží a astmatu je pak velmi důležitá tzv. terénní homeopatická léčba. Tu však musí vést zkušený lékař homeopat.