Prevence alergií u dětí – skoncujte s tabákem a půl roku kojte!
V roce 2014 se pětina malých Čechů potýkala s některou formou přecitlivělosti. Život jim znepříjemňovaly senná rýma, astma či atopický ekzém. Prozradíme, jak můžete šance svého potomka na život bez alergií zvýšit.
Rizikem jsou mořské plody i vejce
Potravinové alergie mají rozmanité projevy, počínaje kopřivkou a konče životu nebezpečným anafylaktickým šokem. Zvlášť pravděpodobný je vznik této přecitlivělosti tehdy, má-li dítě rodiče nebo sourozence alergiky. Mezi nejběžnější spouštěče problémů patří:
- ořechy,
- buráky,
- kravské mléko,
- vejce,
- sója,
- pšenice,
- ryby a mořské plody.
Vyhýbání se těmto alergenům během těhotenství nebo kojení nijak riziko rozvoje alergie nesnižuje. Kojení samotné ovšem v předcházení alergií své nezastupitelné místo má – je doporučeno alespoň do 4 až 6 měsíců věku dítěte. Spolu s mateřským mlékem získává kojenec také protilátky z matčina těla. Je tak odolnější mimo jiné i vůči infekcím dýchací soustavy, které mohou být spouštěčem astmatu.
Jídelníček obohacujte postupně
Mezi 4. a 6. měsícem dítěte můžete pozvolna zavádět pevnou stravu ve formě zeleninových nebo ovocných přesnídávek a cereálií. Pokud se neobjeví žádné potíže, zkoušejte postupně i mléko, vejce a další potenciální alergeny. Jejich delším odkládáním naopak nebezpečí vzniku alergie zvyšujete. Do jídelníčku zařazujte nové potraviny jednu po druhé. Ideálně jednou za 3 až 5 dní. Pokud dojde k nepříjemné reakci, můžete tak poměrně snadno určit, co ji zavinilo.
Rozlučte se s tabákem i s roztoči
Ať už chcete zamezit vzniku přecitlivělosti, nebo již doma malého alergika máte, rozhodně je dobré zvládnout pár triků, které drží roztoče na uzdě. Používejte pro alergeny neprostupné ložní prádlo a perte ho v horké vodě každý týden. Zbavte se koberců a čalouněného nábytku, přinejmenším v dětských pokojích. Úloha kontaktu se zvířaty při rozvoji alergie stále není jasná. Novější studie naznačují, že přítomnost mazlíčka v domácnosti (zejména kočky nebo psa) během raného dětství nebezpečí vzniku těchto potíží snižuje. Pokud si nejste jisti, poraďte se s lékařem. Čemu byste se rozhodně měli vyhnout jak během těhotenství, tak po narození dítěte, je tabákový kouř. Pobyt v modrém dýmu zvyšuje u dítěte riziko rozvoje astmatu i dalších onemocnění dýchacích cest.
Čtyři tipy pro předcházení alergiím
- Kojte nejméně 4 až 6 měsíců.
- Pevnou stravu zavádějte pozvolna. Nejdříve méně rizikové potraviny, postupně zkoušejte i možné alergeny.
- Zbavte se roztočů.
- Vyžeňte z domu cigaretový kouř.
(marz)