Prevence nejlépe chrání dětské zdraví. Jak na ni?
Prevence je pro dítě nezbytnou ochranou, na které se musejí podílet dětský lékař, rodiče i samotné děti. Jaká opatření by měli její jednotliví aktéři přijmout, aby prevence vedla ke kýženému cíli – ochraně dětského zdraví?
Co se nejčastěji zachytí v rámci prevence u dětského lékaře?
Dětský lékař sleduje zdravý vývoj dítěte od narození až do jeho přeregistrace k praktickému lékaři pro dospělé, která musí proběhnout nejpozději do dovršení jeho 19 let. V případě nálezů či podezření na odchylky od běžného stavu mu doporučí další specializovaná vyšetření k odhalení jejich příčin. Je proto nesmírně důležité dodržovat plánované prohlídky, které mohou včas upozornit na vznikající problémy a zvýšit tak možnost jejich úspěšné léčby.
Co je součástí každé preventivní prohlídky:
- Při každé návštěvě u dětského lékaře s dítětem do 3 let věku probíhá kontrola očkování dítěte, popřípadě doplnění chybějícího očkování.
- Doplněno je fyzikální vyšetření, jehož součástí je zjištění hmotnosti, délky a výšky dítěte a obvodu jeho hlavy.
- Vždy zahrnuje vyšetření psychomotorického vývoje a poučení rodiče o výživě a režimu dítěte.
- Orientačně je vyšetřován také sluch a zrak.
- U dětí starších 3 let je nezbytné zhodnocení jejich psychosomatického vývoje, jemné a hrubé motoriky, sociálního chování a hygienických návyků dítěte.
Všechno tyto body v pravidelném sledování dítěte jsou důležitými ukazateli správného rozvoje pohybových a duševních dovedností dítěte. Při jeho nesprávném vývoji má být okamžitě zjištěna a odhalena jeho příčina. Mohou za ním stát například vrozené vady, poruchy zraku a sluchu, infekce, alergie, úrazy nebo nesprávná výživa. Bez zbytečného odkladu pak musí být zahájena odpovídající léčba a rehabilitace.
Co mohou udělat v prevenci dětí rodiče?
Dospělí by měli dbát na prevenci nesprávných stravovacích a životních návyků, které se fixují právě v dětství a dospívání. Rodiče jsou pro dítě vzorem, proto by měli být dětem dobrým příkladem. To je důležité pro prevenci vzniku nemocí způsobených nezdravou výživou, nedostatkem pohybu, nedostatečnou hygienou, kouřením apod.
Vždy je třeba dbát i na prevenci zubního kazu a prevenci úrazů u dětí. K úrazu dojde často ve vteřině, následky si však může dítě nést po celý život. Každý úraz má své příčiny a nestává se náhodou. Úrazu vždy předchází riziková situace, kterou můžeme předvídat a jednoduchým způsobem rizika úrazu eliminovat.
Úkolem rodičů je i prevence infekčních onemocnění dětí prostřednictvím očkování. V poslední letech se ale pohled části společnosti na závažnost těchto onemocnění mění a objevují se různé kampaně zaměřené proti povinnému očkování dětí. Přesto platí, že očkované děti jsou méně nemocné, a zejména jsou odolné proti nebezpečným infekčním chorobám.
Jak mohou k prevenci přispět samy děti?
Výchova k tomu, aby děti chránily samy sebe, je neméně důležitým stavebním kamenem prevence u dětí.
Děti by měly znát zásady pro ochranu svého bezpečí:
- Ochranu uvnitř domova v případě, že je dítě samo doma, i při pobytu venku.
- Pokud je dítě samo doma, musí vědět, že okna a dveře jsou vždy zavřené a u telefonu má připravená všechna důležitá telefonní čísla (na rodiče, policii, záchrannou službu).
- Dítě je třeba poučit, aby nikdy neposkytovalo informace do telefonu, když si není naprosto jisté, s kým mluví, nikomu neříkalo, že je samo doma, a dveře otevíralo jen osobě důvěrně známé.
- Klíče od bytu má dítě při pohybu venku uložené na bezpečném místě, nikoliv viditelně na krku.
- Do školy chodí vždy bezpečnou cestou, na které se předem dohodlo s rodiči, i když je například delší.
- Vyhýbá se opuštěným a nebezpečným místům.
- Nechodí s cizími nebo podezřelými osobami a nesedá do jejich auta.
- Nedává se do řeči s cizími lidmi, nic si od nich nebere.
- Do výtahu nevstupuje s osobou, kterou nezná.
Tyto preventivní zásady týkající se bezpečí je potřebné dětem nejenom vštěpovat, ale opakovaně jim je i připomínat a rizikové situace si s nimi přehrávat.
Zdroj: