Prevence rakoviny prsu: Samovyšetření nic nestojí
Rakovina prsu už zdaleka nepatří mezi takové strašáky jako dříve. Je to dáno především faktem, že zhruba 75 % jejích případů je odhaleno v časném stadiu, kdy je lze relativně dobře léčit. Pomáhá tomu screeningový program, do kterého jsou zařazené ženy v nejrizikovějším věku, tj. nad 45 let. Mladých žen se bezplatná prevence netýká, měly by se pravidelně vyšetřovat samy. Kampaň #HlidejSiJe ženám poradí jak.
Screening ženám nad 45 let hradí pojišťovna
V České republice každoročně onemocní rakovinou prsu zhruba 7 000 žen. Celkem se s chorobou léčí zhruba 60 000 osob. Nejčastěji se nemoc týká pacientek ve věku nad 45 let, proto u nás zdravotní pojišťovny hradí screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky právě této generaci. Preventivního programu se účastní více než 60 % z cílové populace žen. „Za 15 let trvání screeningu došlo ke snížení úmrtnosti na rakovinu prsu o 30 %. Je třeba si ale stále opakovat, že z této výhody mohou těžit jen ty ženy, které na vyšetření pravidelně dochází. Stále zůstává 40 % žen, které stojí mimo screening, a tedy zcela mimo šanci na nalezení eventuální nehmatné léze a šanci na záchranu života,“ uvedla předsedkyně Asociace mamadiagnostiků České republiky MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D.
Hrazené vyšetření se týká i žen s rodinnou anamnézou a genetickým rizikem
Žádanku na mamografické vyšetření vystavuje praktický lékař nebo gynekolog. V některých případech pojišťovna hradí mamografické vyšetření i ženám v mladším věku, například když karcinomem prsu onemocněly její příbuzné v přímé linii nebo jsou nositelkami rizikové genové mutace. Na mamograf pochopitelně lékaři posílají i ženy, u kterých se objevil jeden z příznaků možného onemocnění.
Samovyšetření zabere pár minut
Mladší ženy nejsou do screeningového programu zařazeny zejména s ohledem na nízký výskyt onemocnění v této věkové skupině a také proto, že mamografické vyšetření není u mladé tkáně tolik průkazné a pravidelné rentgenové vyšetření pro ni není vhodné. Odborníci proto doporučují mladším ženám provádět samovyšetření. Zařadit by jej měly každý měsíc, respektive vždy ve stejný den menstruačního cyklu. Obecně se doporučuje termín mezi třetím a šestým dnem od ukončení menstruace, ale může se jednat třeba i o poslední den cyklu. Vyšetření by měly provádět nejprve pohledem do zrcadla a poté pohmatem třemi prsty vleže (viz infografika k projektu Bellis). Projekt Bellis připravila pacientská organizace Aliance žen s rakovinou a je zaměřen právě na mladou generaci. Jeho součástí je i kampaň #HlidejSiJe, jejímž úkolem je ženy naučit samovyšetření prsu.
Samovyšetření prsu, infografika k projektu Bellis
(lek)
Zdroje:
Tisková konference ministerstva zdravotnictví a tiskové materiály, 15. 10. 2019
http://www.bellisky.cz/odborne-informace/prevence/
http://litomysl.nempk.cz/karcinom-prsu-postihuje-i-mlade-zeny-nejdulezitejsi-je-pro-ne-samovysetrovani