Prevence při chemoterapii ji uchránila od neuropatie
Stejně jako každoročně dalších 7000 českých žen i paní P. si od svého lékaře vyslechla diagnózu rakoviny prsu. V průběhu chemoterapie se u ní navíc objevily příznaky neuropatie, nejčastějšího nežádoucího účinku protinádorové léčby. Díky včasné prevenci se ale podařilo její příznaky úspěšně zmírnit na minimum.
Šťastná to žena
Paní P., šedesátnice s věčným úsměvem na tváři, pracovala jako účetní v jedné menší firmě. Poté, co oba synové vylétli z hnízda, žila ve spokojené domácnosti s manželem a roztomilým jorkšírem v jednom pražském bytovém domě. Volný čas trávili společně na dlouhých procházkách. V rodině se nikdy nekouřilo a na alkohol došlo jen při výjimečných slavnostních příležitostech. Zdraví paní P. dosud nikdy nezradilo. Celý život se s ničím vážným neléčila, nejhoršími onemocněními, s nimiž se za svůj život setkala, byla rýma a chřipka, a nemocnici navštívila pouze dvakrát – při obou porodech. Na rozdíl od většiny žen stejného věku neužívala pravidelně ani žádné léky. Přesto nezapomínala na preventivní prohlídky, včetně mamografie prsů, která je doporučována všem ženám nad 40 let. Výsledky té poslední ji ale hodně zaskočily. S diagnózou rakoviny prsu se zpočátku těžko smiřovala, hlavou jí probíhaly tragické scénáře. S podporou manžela však přistoupila na okamžitou léčbu.
Operace a strach
Všechno zpočátku probíhalo jako ve zrychleném filmu – nástup do nemocnice, operace a odstranění celého postiženého prsu a uzliny v podpaží. Jenže to byl jen začátek. Vzhledem k nálezu jí byla naordinována chemoterapie, potom ozáření postižené oblasti a na závěr ještě hormonální léčba. To už byl běh na delší trať. Chemoterapii jí onkolog naplánoval na celkem 16 sezení. Nejprve 4× za tři týdny a dále 12× jednou za týden. Propadla skepsi, když si přečetla o všech vedlejších účincích této agresivní léčby.
Prevence vedlejších účinků
Při vší smůle měla paní P. ale kus štěstí. Problémy s nevolností zažehnaly moderní léky a hned při zahájení chemoterapie jí bylo doporučeno užívat podpůrný přípravek k výživě nervového systému jako prevenci neuropatie, poruchy funkce periferních nervů, velmi častého nežádoucího účinku léčby pomocí cytostatik. Neuropatie není nic příjemného a může se projevovat různě, například brněním prstů, pocity nejisté chůze, bolestivým pálením, svěděním či pocity elektrických výbojů na různých částech těla. Ještě to tak! K tomu všemu. Dala proto na doporučení a začala užívat doplněk stravy s obsahem kurkuminu, resveratrolu, extraktu z Mangifera indica a vitaminů B6 a B2, látek, které podporují metabolismus a dokážou ochránit zdravé buňky. A vyplatilo se.
Návrat optimismu
Většinu prvních cyklů chemoterapie absolvovala paní P. bez neuropatických projevů. To ji trochu zklidnilo. Objevovat se začaly až téměř na konci léčby, ve 14. cyklu chemoterapie. S jejími prvními příznaky jí bylo doporučeno navýšit množství užívaného podpůrného přípravku z jedné na dvě tablety denně a pokračovat ve stejném dávkování další dva měsíce i po ukončení chemoterapie. Po této době se paní P. konečně začala cítit lépe. Neuropatické příznaky se ztlumily na minimum. Jediným přetrvávajícím projevem zůstala snížená citlivost prstů na jedné ruce, která ji ale naštěstí neomezovala v každodenním životě. To nejhorší mám snad za sebou, pomyslela si paní P. a vrátil se jí opět úsměv do tváře.
Neuropatie může mít po ukončení léčby zásadní dopad na kvalitu života onkologických pacientů. Prevence za pomoci podpůrných látek hraje proto důležitou roli.
(tich)
Zdroje:
Slováček L. Chemoterapií indukovaná neuropatie a možnosti její léčby. Farmakoterapie 2014, roč. 10, č. 6.
http://www.mamo.cz/index.php?pg=pro-lekare--epidemiologie-karcinomu-prsu
http://www.mamo.cz/index.php?pg=pro-lekare--epidemiologie-karcinomu-prsu
https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2017/01/06.pdf