Prevence vzniku osteoporózy
Jako u většiny onemocnění lze i u osteoporózy nalézt větší či menší podíl tzv. zevních vlivů a stejně tak i dědičných faktorů. Pokud chceme onemocnění předcházet, je třeba co možná nejvíce ovlivnit ony zmiňované zevní vlivy.
Prevence osteoporózy začíná v dětství
Nejlepší možnou variantou je zahájit prevenci již v dětství, tak aby se mohl vytvořit co možná největší „zásobník“ minerálních látek potřebných pro další výstavbu kostní tkáně. Pro přesnější představu uveďme, že 30 % kostní hmoty se vytvoří od narození do tří let věku, od tří let do puberty je to dalších asi 20 %, v období puberty dělá množství nově tvořené tkáně 30–40 % a zbývajících 15–20 % se vytvoří od konce puberty do třiceti let. Z výše uvedených dat vyplývá, že výstavbu kostní tkáně ovlivníme výživou nejvíce v prvních třiceti letech života.
#IMG#Vápník a vitamin D
Jaké složky potravy nejvyšší měrou přispívají k rozvoji kostní tkáně? Jsou to hlavně potraviny bohaté na vápník, hořčík, vitaminy D, C a K. Nebezpečí se skrývá v pokrmech, které obsahují ve zvýšené míře fosfáty, protože ty vážou ionty vápníku a zabraňují jejich vstřebávání do organismu. Je nutno také upozornit na neblahý vliv kouření a nadměrného pití alkoholu (dvě a více piv denně či dvě a více sklenek vína denně).
Hlavním zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky. Existují však lidé, kteří se těmto pokrmům vyhýbají, a to hned z několika důvodů. Příčinami jsou onemocnění, kdy pacienti trpí alergií na bílkovinu kravského mléka nebo nesnášenlivostí mléčného cukru (laktózy). Jiným příkladem jsou vegetariáni nebo vegani, kteří většinou živočišné produkty nepřijímají vůbec. Některým lidem pak mléko jednoduše nechutná.
Pokud chceme přijímat vápník přirozenou formou, tedy potravou, je vhodné zaměřit se hlavně na určité produkty. Jídelníček bohatý na vápník si můžete sestavit z následující nabídky: zelenina (vysoký obsah vápníku je obsažen v brokolici, kapustě, čínském zelí), mořské ryby (například losos, tuňák, ale také sardinky), luštěniny, ořechy, mandle, tofu a podobné produkty, vápníkem obohacený chléb, cereálie nebo džusy dostupné v prodejnách se zdravou výživou.
Pohyb, pohyb a zase pohyb
V prevenci osteoporózy hraje významnou roli pravidelná pohybová aktivita. Podle některých studií jsou vhodné sporty, kde se střídá vytrvalostní a rychlostní pohybová složka. Podle jiných je velice výhodná například turistika (přestože převládá vytrvalost), a to vzhledem k poměrně snadnému provozování tohoto sportu a zvláště s ohledem na nižší riziko úrazů (v porovnání s tzv. adrenalinovými sporty). Doporučit lze také plavání a cvičení ve vodě.
Cvičení ve vodě je nejen příjemná, ale i zdravá aktivita. Jako každé cvičení, tak i plavání pomáhá posílit svaly a zpevnit kosti. Svalové úpony totiž přenášejí působení pohybů na kost. Tím se v kosti tvoří slabý proud, který osteocyty a osteoblasty, vzájemně propojené kostní buňky, rozpoznají a reagují na něj vyšší novotvorbou kostní tkáně. Tento mechanismus umožní kostem rozložit si vyšší mechanické napětí a zvládnout tak bez poškození i větší zátěž.
Nezapomeňte na konzultaci s lékařem
Samozřejmě je nutné přizpůsobit pohybovou aktivitu svému zdravotnímu stavu. V neposlední řadě je nutné zde poukázat i na lékovou prevenci. Tou je kupříkladu hormonální substituční terapie, tedy doplnění chybějících pohlavních hormonů u žen v časné menopauze a v období následném. S výběrem vhodné pohybové aktivity pro pacienta s osteoporózou vám může poradit váš praktický lékař nebo gynekolog.
Desatero proti osteoporóze
Vše, co bylo napsáno výše, si můžeme shrnout do deseti stručných bodů:
- Jak se osteoporóze ubránit? Začněte s prevencí včas! S prevencí osteoporózy je nutné začít v dětství a pokračovat v ní po celý život.
- Pro vznik osteoporózy jsou kritická období dospívání, menopauzy a stáří; osteoporóza se nevyhýbá ani mužům.
- Optimálním zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky.
- Tavené sýry jsou méně vhodným zdrojem vápníku.
- Laktóza a kyselé prostředí zvyšují využitelnost vápníku.
- Některé druhy zeleniny jsou doplňkovým zdrojem vápníku.
- Vitaminy (D, C, B6, K1) mají prioritní význam při vstřebávání vápníku a jeho ukládání.
- Pro prevenci a léčbu osteoporózy je důležitý pohyb a cvičení.
- Kouření a nadměrné pití černé kávy působí negativně na metabolismus vápníku.
- Při nedostatku vápníku ve stravě jsou nezbytné přípravky s vápníkem. Optimální jsou ty, které obsahují i potřebné vitaminy, zejména vitamin D, B6, C a K1.