Víte, zda máte dostatek vitaminu D? Jeho nedostatek může oslabit kosti a způsobit křeče
Vitamin D nemá dostatek velká část populace. Přitom zodpovídá za tak důležité oblasti našeho zdraví, jako je například pevnost kostí. Koncentraci vitaminu D by si proto měli dospělí nechat zkontrolovat alespoň jednou za dva roky.
Co se stane, když vitamin D chybí?
Vitamin D patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. Hraje důležitou úlohu v regulaci metabolismu vápníku a fosforu, podporuje jejich vstřebávání ve střevě, což je mimo jiné nezbytné pro pevnou strukturu kostí. Dohromady s vápníkem chrání před vznikem řídnutí kostí (osteoporózy). Vitamin D je potřebný také pro správnou funkci svalů a dobře fungující obranyschopnost. Tělo ho potřebuje v každém věku.
Nedostatek vitaminu označovaného také jako kalciferol způsobuje řadu zdravotních potíží, přestože většina osob s deficitem vitaminu D nepociťuje žádné konkrétní příznaky, chronický nedostatek může vést k:
- bolesti kostí a kloubů,
- svalové slabosti či křečím,
- křivici,
- osteoporóze.
Jak zjistit, kolik mám „déčka“?
Koncentrace vitaminu D se dá zjistit laboratorním vyšetřením krve. Na odběr se vyplatí chodit pravidelně, ideálně každé dva roky. Díky velkému množství odběrových míst společnosti Diagnostika, s. r. o., v Ústeckém kraji je kontrola koncentrace vitaminu D dostupná a organizačně jednoduchá. Na odběr můžete dorazit s žádankou od lékaře nebo si ho uhradit sami, zaplatíte za něj 1000 Kč. Odběrová místa jsou otevřená jak ve velkých městech, jako je Ústí nad Labem, Děčín nebo Teplice, tak v dalších lokalitách (Česká Lípa, Nový Bor, Varnsdorf atd.).
Nedostatek vitaminu D – na vině může být nedostatek sluníčka i léky
Jednou z hlavních příčin deficitu vitaminu D je nedostatek slunečního svitu. Tělo si totiž vyrábí vitamin D samo při vystavení kůže slunečnímu záření. Zejména v oblastech, kde je méně sluníčka nebo více smogu, není pokožka vystavena slunečnímu svitu v dostatečné míře. K nedostatku vitaminu D dále přispívá:
- tmavší barva pleti;
- vyšší věk;
- užívání některých léků;
- nemoci, při kterých se hůře vstřebávají tuky;
- obezita.
Znáte zdroje vitaminu D?
Koncentrace vitaminu D bývá nedostatečná hlavně v zimních měsících, kdy tolik nesvítí slunce. V tomto období je proto obzvlášť důležité zařazovat do jídelníčku potraviny, které vitamin obsahují. Jeho nejvhodnějším zdrojem jsou tučné ryby (losos, tuňák, makrela) a olej z rybích jater, dále žloutek, hovězí játra nebo obohacené cereálie. Vitamin D je dostupný také v různých doplňcích stravy.
- Doporučená denní dávka vitaminu D pro dospělé je 600 IU (mezinárodní jednotka).
- U osob starších 70 let je potřebná dávka vyšší, a to 800 IU.
Nesprávné užívání doplňků stravy s vitaminem D může v ojedinělých případech vést k předávkování. Výsledkem je pak zvýšená koncentrace vápníku v krvi (hyperkalcémie), nevolnost, zvracení, celková slabost, zmatenost či urologické potíže. Pravidelné kontroly koncentrace vitaminu D zaručí, že budete mít o „déčku“ přehled a organismus ho nebude mít ani málo, ani moc.
(pak)
Zdroje:
Ware M. What is vitamin D and why does the body need it? Medical News Today, 5. února 2024. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/161618