Mužům hrozí infarkt již ve 40 letech
Podle statistik trpí familiární hypercholesterolémií jeden Čech z 250. Jedná se o onemocnění, které se přenáší z generace na generaci. Pokud jím trpí některý z rodičů, mají jejich děti 50% šanci, že nemoc zdědí. Postižení jedinci mají od narození zvýšenou hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a celkového cholesterolu, které se ukládají ve stěnách cév, čímž dochází k jejich postupnému zužování. Ukládání tuku do cévních stěn neboli ateroskleróza bývá hlavní příčinou nemocí srdce a cév, především infarktu nebo mrtvice. U mužů s familiární hypercholesterolémií dochází k rozvoji infarktu typicky již kolem 40. roku u žen pak po 50. roce.
Onemocnění, o kterém nemusíte vědět
Familiární hypercholesterolémie probíhá většinou bez příznaků. U některých pacientů se však může projevit takzvanými xantomy. Jedná se o nažloutlé ohraničené útvary na kůži, především v okolí kloubů, ve kterých se v důsledku nadbytečného cholesterolu hromadí tukové látky. Obdobná kumulace tuků v oblasti očních víček se nazývá xantelasma palpebrarum. V naprosté většině případů je ale onemocnění odhaleno náhodně při vyšetření krve nebo až po prodělaném infarktu. U pacientů s familiární hypercholesterolémií bývají naměřeny hodnoty celkového cholesterolu nad 8 mmol/l a LDL cholesterol bývá vyšší než 5 mmol/l.
Léčba bývá úspěšná, jen se musí zahájit včas
Prevence familiární hypercholesterolémie spočívá v jejím časném rozpoznání a zahájení léčby. Léčba bývá obvykle účinná, problém tkví v tom, že až 90 % pacientů o chorobě neví.
Pokud je onemocnění odhaleno včas, je nezbytné, aby nemocný upravil svůj životní styl. Zásadní je omezení živočišných tuků, uzenin, tučných mléčných výrobků či trvanlivého pečiva. Naopak vhodné je používání kvalitních rostlinných olejů, součástí jídelníčku by měla být také zelenina, ovoce, vláknina a ryby. Pacienti by měli také praktikovat pravidelnou pohybovou aktivitu, skoncovat s kouřením a omezit alkohol.
Pokud režimová opatření nestačí, přichází na řadu léčba pomocí léků zvaných statiny. Novinkou v léčbě vysokého cholesterolu jsou inhibitory PCSK9, které se využívají v případě, pokud předchozí léčba selhává nebo pokud statiny nemohou být ze zdravotních důvodů dotyčnému předepsány. Podle nejnovějších doporučení by cílová hodnota LDL cholesterolu u pacienta s familiární hypercholesterolémií neměla přesahovat 1,4 mmol/l, přičemž pro LDL cholesterol neexistuje žádná spodní hranice, která by byla považovaná za nebezpečnou.
Lidé trpící familiární hypercholesterolémií nemusí být na rozdíl od zdravé populace kuřáky, nemusí být léčeni pro vysoký krevní tlak nebo cukrovku, aby u nich došlo k infarktu nebo mrtvici před 60. rokem jejich života. Proto je důležité, aby každý z nás chodil na pravidelné preventivní kontroly a věděl o svých rizicích. Jen tak je totiž možné na toto závažné onemocnění včas přijít a úspěšně ho léčit.
(mraf)
Zdroje:
http://www.solen.sk/pdf/e7e01ed22c7658a9275907d078fa4316.pdf
http://www.athero.cz/
https://diagnozafh.cz/