Sardinky, tuňák, losos, makrela, sleď nebo treska. Který z těchto druhů ryb je vaším favoritem? Ze zdravotního hlediska je to v podstatě jedno. Všechny tyto ryby jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny.
Omega-3 mastné kyseliny se někdy označují jako esenciální. To znamená, že tělo si je nedokáže samo vyrobit, a tak je musíme přijímat v potravě již „hotové“. Kromě tučných mořských ryb jsou výborným a dobře využitelným zdrojem i potravinové doplňky s těmito kyselinami.
A co se stane, pokud organismu tyto zdravé tuky nedopřejeme? Strádat bude srdce i nervový systém, budeme trpět změnami nálad nebo poruchami myšlení a soustředění.
Pro hyperaktivní děti, studenty, manažery i seniory
Podle výzkumů mají nedostatek omega-3 kyselin i lidé s ADHD. Naopak podávání těchto zdravých kyselin se projeví:
- zlepšením pozornosti a paměti,
- zvýšením schopnosti soustředit se,
- zmírněním úzkosti a deprese.
O užívání omega-3 mastných kyselin se nejprve poraďte s lékařem. Ten stanoví denní dávku a zohlední přitom další možnou léčbu. Tyto kyseliny mají totiž tendenci ředit krev. To je naprosto v pořádku a žádoucí u zdravých lidí, kteří neužívají žádné léky. Ale když se při ADHD užívají léky, které snižují srážení krve, mohly by vyšší dávky omega-3 kyselin způsobit vážné zdravotní problémy.
Omega-3 umí mnohem víc
Že ADHD netrpíte? V pořádku, ale přesto byste měli příjmu omega-3 mastných kyselin věnovat pozornost. Tyto kyseliny totiž:
- mírní příznaky premenstruačního syndromu,
- upravují hladinu cholesterolu v krvi,
- prospívají srdci a cévám,
- zlepšují zdravotní stav astmatiků.
Možná nejíte rádi ryby a z představy rybího tuku na lžičce je vám nevolno. Poohlédněte se po kapslích s omega-3 mastnými kyselinami. Takto elegantně posílíte zdraví a váš dech zůstane voňavý a příjemný partnerovi i kolegům v práci.
(žij)
Zdroj:
www.verywell.com/can-fish-oil-improve-adhd-symptoms-20900